Skupštinski odbor danas odlučuje o pokretanju postupka za izbor novog Saveta REM-a

Snimak ekrana: N1
Snimak ekrana: N1

Gotovo četiri meseca pošto je istekao zakonski rok, skupštinski Odbor za kulturu i informisanje danas odlučuje o raspisivanju poziva za kandidate za članstvo u Savetu REM-a – telu koje već 20 dana ne postoji zato što je Skupština prekršila zakon

 

Prema predloženom dnevnom redu, skupštinski Odbor za kulturu i informisanje na današnjoj sednici će odlučivati o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za novi Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

 

Savet REM-a, telo koje donosi odluke o elektronskim medijima, ne postoji od 5. novembra, nakon što je dotadašnjim članovima istekao mandat u skladu sa novim Zakonom o elektronskim medijima (ZEM).

 

Prema ZEM-u, dotadašnjim članovima je mandat trajao godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, od 4. novembra 2023.

 

Kako je Cenzolovka ranije pisala, postupak za izbor novih članova morao je, po zakonu, da bude raspisan najkasnije tri meseca pre isteka mandata. Ne učinivši to do 4. avgusta – poslednjeg zakonskog roka – Odbor za kulturu i informisanje je prekršio zakon.

 

Zbog toga su Slavko Ćuruvija fondacija, NUNS, NDNV i Crta podneli krivičnu prijavu protiv predsednice Odbora Nevene Đurić.

 

Pred istek mandata dotadašnjim članovima, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević najavila je da će Srbija morati da sprovede preporuke ODIHR-a kako bi pokazala spremnost za sprovođenje Reformske agende. Među njima je i izbor novog Saveta REM-a.

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na dan isteka mandata da će se u proces izbora novih članova ući „uskoro”.

 

Na današnjoj sednici Odbora za kulturu i informisanje, prema predloženom zapisniku, utvrđivaće se i Predlog odluke o davanju saglasnosti na Statut REM-a, koji je Savet podneo 8. decembra 2023. godine.

 

Sednica počinje u 18 časova.

 

PRETHODNI SAVET TVRDI DA JE DISKRIMINISAN

 

Rok za smenu prethodnih članova Saveta REM-a proistekao je iz dogovora novinarskih i medijskih udruženja sa tadašnjom premijerkom Anom Brnabić i predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija tokom izmene medijskih zakona, uz posredovanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Delegacije Evropske unije u Srbiji i Ambasade Norveške.

 

Prethodni članovi Saveta su u junu 2024. podneli inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti zakonske odredbe koja nalaže njihovu smenu do 4. novembra 2024.

 

Prema tekstu inicijative u koju je Cenzolovka imala uvid, oni smatraju da im se nezakonito skraćuje mandat i time „uskraćuje vršenje javne funkcije pod jednakim uslovima”. Tvrde i da nije jasno objašnjen opšti interes koji opravdava njihovu smenu.

Ustavni sud potvrdio je za Cenzolovku u junu da je predmet formiran i da je postupak u toku.

 

Tagovi

Povezani tekstovi