Nedavno istekli mandat na mesto Predsednice Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Oliveru Zekić nije sprečio da ostane u REM-u, pa je po završetku ove funkcije sada na poziciji predstavnice za odnose sa javnošću (PR).
„Svaki član Saveta mora da bude u stalnom radnom odnosu, jer bi u suprotnom bio na Birou za zapošljavanje. To ne znači da je svaki član zaposlen u REM-u, ali oni koji nisu, zasnivaju stalni radni odnos u agenciji. Tako da ja od 2016. ostvarujem svoje stalno zaposlenje u REM-u, jer sam u datom momentu bila nezaposlena. Pritom, otkaze daje direktor, a ne Savet REM-a, Evropska unija, opozicija ili civilni sektor. Svi navedeni, a naročito ovo ‘sveto trojsto’ me, na njihovu žalost, svakako neće maknuti iz firme”, navela je Olivera Zekić za Cenzolovku.
Oliveri Zekić je mandat predsednice, kao i drugim članovima Saveta, istekao 4. novembra, u skladu sa novim Zakonom o elektronskim medijima. Međutim, kako objašnjava, u stalnom radnom odnosu u REM-u je od 2016. godine na poziciji PR-a.
Zoran Gavrilović, direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), kaže za Danas da je Zekić sve vreme imala ulogu PR i da se to lako može utvrdili analizom sadržaja njenih izjava.
„Njenim ostankom na mestu koje ima ključnu ulogu za komunikaciju, uz položaj koji ima direktorka REM i Služba za nadzor i analize koja se (ne)stara o primeni zakona od strane pružalaca usluga, napraviće se sukob dve strukure“, ukazuje Gavrilović.
Na jednoj strani će biti članovi Saveta REM koji će hteti da REM radi svoj posao, a na drugoj strani će biti čuvari postojećeg stanja, smatra naš sagovornik.
„Takav REM će biti nefunkcionalan. Poslanici u Skupštini Srbije iz redova vlasti će one članove Saveta REM-a koji budu insisitrali na primeni zakona oznaciti Šolakovim i Đilasovim plaćenicima i smeniti ih. To može da utice na sukobe i urušavanja REM-an kao vrhovne vlasti u oblasti pružanja medijskih usluga“, zaključuje Gavrilović.
Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, navodi da je ovaj postupak „osveta gubitnika“.
„Ali koji ima podršku vlasti i još jedan dokaz sprege dosadašnjeg Saveta, pa i celog REM-a sa centrima moći. Godinama su radili za vlast i njene medijske miljenike, a vlast brine o onima koji su je zadužili. Pitanje je i ko je o tome odlučio, kad trenutno Saveta nema, a on je jedini nadležan“, ukazuje Veljanovski.
Potpredsednica Demokratske stranke Dragana Rakić smatra da će Olivera Zekić i dalje nastaviti da radi za rejting Aleksandra Vučića, nebitno da li se nalazi na poziciji predsednice REM-a ili na mestu PR ovog tela.
„Zekićka je produžena ruka Aleksandra Vučića i njen zadatak je uvek bio da drži REM pod strogom partijskom kontrolom, da sprečava REM da radi svoj posao i bude kontrolno telo u službi javnog interesa i objektivnog informisanja građana“, kaže Rakić.
Dodaje da „kriminalni režim Aleksandra Vučića“ opstaje na vlasti uz pomoć laži i dezinformacija koje se 24 časa dnevno šire sa svih TV stanica koje imaju nacionalnu frekvenciju.
„REM svakako snosi najveću odgovornost za takvo stanje. Ovo je vreme za otpor lažima i nasilju kojima nas zasipaju režimski mediji i verujem da će vrlo brzo svi koji su se ogrešili o javni interes i svesno učestvovali u obmanjivanju građana biti u zatvoru. Verujem da će se i osoba sa inicijalim O.Z. naći među njima“, zaključuje Rakić.
Podsećamo, procedura za izbor novih članova Saveta REM-a pokrenuta je 25. novembra, gotovo četiri meseca otkako je istekao zakonski rok za to i 20 dana otkako je prethodnim članovima istekao mandat, zbog čega je Srbija privremeno ostala bez tela koje odlučuje o elektronskim medijima.
Izvor: Danas