Institut za medije i različitosti – Zapadni Balkan obeležio deset godina rada

Izvor: Institut za medije i različitosti
Izvor: Institut za medije i različitosti
Na Međunarodni dan ljudskih prava, Institut za medije i različitosti – Zapadni Balkan svečano je obeležio deset godina postojanja, a tim povodom otvoren je i Istraživački centar koji će se baviti istraživačkim radom u oblasti medijskog predstavljanja različitosti, kao i obukom istraživača/ica i novinara/ki na međunarodnom nivou.
Deset godina Instituta obeležila je borba za delovanje u promociji  poštovanja različitosti i aktivnog, informisanog, učešća mladih u regionalnim medijima. Od osnivanja do danas, Institut je postao ključna organizacija za praćenje govora mržnje u medijima i unapređenje medijske pismenosti, profesionalnog novinarstva i međukulturnog dijaloga na Zapadnom Balkanu.
Osećaj nepravde, diskriminacije i ugroženosti se povećava, umesto da se smanjuje. Nalazi medijskog monitoringa Mreže za izveštavanje o različitosti upravo to dokazuju. Bilo da se radi o ženama, kvir osobama, etničkim ili verskim manjinama, ili samo osobama koje misle drugačije – bilo ko može biti meta. U tim okolnostima, jako puno rada je iza nas, ali i ispred nas, i zato nam je jako drago da se Istraživački centar Instituta za medije i različitosti otvara upravo ovde“, izjavila je izvršna direktorka Instituta za medije i različitosti – Zapadni Balkan Ivana Jelača.

Jedan od ključnih projekata Istraživačkog centra je razvoj prvog merljivog Indeksa različitosti u medijima (Media Diversity Index), koji će služiti kao međunarodni kriterijum za procenu medijskog rada u oblasti inkluzije i različitosti. Naslanjajući se na rad Instituta za medije i različitosti na Zapadnom Balkanu, poseban fokus Centra stavljen je upravo na region Zapadnog Balkana. Tokom svečanosti predstavljeni su i prvi rezultati istraživanja Centra, između ostalih i rad „Različitost u medijima: Izazovi u doba algoritama“, koje su zajednički realizovali profesorka Verica Rupar i Santiago Bračo.

Rodne dezinformacije u fokusu
Kako Institut posebnu pažnju posvećuje medijskom predstavljanju žena i rodnih manjina, u okviru proslave organizovan je i panel posvećen fenomenu rodnih dezinformacija u regionu. Na panelu su govorile novinarka Selma Fukelj i specijalistkinje za monitoring medija Anja Anđušić i Despina Kovačevska, koje su istakle da rodne dezinformacije ne samo da osnažuju antirodne narative, već imaju ozbiljne posledice u životima žena, čija se već ostvarena i izborena prava preispituju medijskim narativima, često podstaknutim dezinformacijama i manipulacijama.
„Rodne dezinformacije služe kao alati za podsticanje štetnih narativa i govora mržnje, a njihova krajnja svrha je ostvarivanje političkih ciljeva na štetu ženskih prava. To predstavlja ogromnu pretnju za aktivno učešće žena u javnoj sferi“, izjavila je Anđušić, monitorka medija iz Srbije.
Panelistkinje su predstavile rezultate monitoringa govora mržnje u medijima, koji sprovodi regionalna Mreža za izveštavanje o različitosti. U okviru globalne kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, ova Mreža je objavila je šest studija slučaja koje ukazuju na štetne narative o ženama u regionalnim medijima.
Otvorena izložba o medijskom predstavljanju žena u regionu
Povodom desetogodišnjice, u Dorćol Platz-u otvorena je i izložba koja osvetljava način na koji su žene prikazane u medijima Zapadnog Balkana. Izložba ukazuje na sveprisutni seksizam i mizoginiju u medijima, stereotipično prikazivanje žena, kao i neetičko i senzacionalističko izveštavanje o rodno zasnovanom nasilju, pogotovo u slučajevima femicida. Izložba se oslanja na nalaze regionalnog monitoringa Mreže za izveštavanje o različitosti, koji potvrđuju da su štetni narativi i govor mržnje prema ženama dominantni u medijskom prostoru regiona, sa minimalnim razlikama između država.
Otvaranjem Istraživačkog centra i realizacijom novih projekata, Institut za medije i različitosti nastavlja da unapređuje medijski prostor u regionu i na globalnom nivou, kroz analizu, edukaciju i promociju različitosti i inkluzije.

Tagovi

Povezani tekstovi