Šta će nam doneti ukidanje „fektčekera“ na Fejsbuku?

Izvor: Canva
Izvor: Canva

Jedna od odlika savremenog društva, ako tako nešto uopšte i postoji van knjiga fikcije, trebalo bi da bude sloboda govora i iskazivanja stavova, ali uz obaveznu odgovornost.

 

Uz ideju o slobodi govora razvijala se i ona o cenzuri, naročito otkako su društvene mreže dostupne skoro svima na svetu.

 

Kompanija Meta promeniće svoje metode provere onoga što njeni korisnici objavljuju, pa tako više neće biti „fektčekera“, timova za proveru istinitosti objava, već će umesto njih postojati „beleške zajednice“, koje će dodavati sami korisnici mreže.

 

Ovo je najavio Mark Zakerberg, doskora često kritikovan od prošlog i budućeg predsednika SAD, Donalda Trampa, i to baš neposredno pre njegovog povratka na vlast.

 

Zakerberg je objasnio da su fektčekeri bili previše politički pristrasni i da su stvorili razdor među Amerikancima, a da mu je cilj da se vrati „korenima slobodnog izražavanja“.

 

Možda bismo i poverovali u altruistička nastojanja da istovremeno nije najavio upumpavanje milion dolara u Trampov inauguracijski fond.

 

A i da to već odavno nije uradio Trampov drugar Ilon Mask na svojoj mreži X, koja ni sama nije u svojim zlatnim godinama.

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom obraćanja na Pinku napomenuo značaj ove promene, istakavši da ona podrazumeva da postoji i više slobode.

 

Rekao je da će to biti najveća promena od pada Berlinskog zida i kraj toga „da nas od cenzure štite najveći cenzori“.

 

Istina, mi ne znamo šta sve nije prošlo pregled fektčekera i nije bilo objavljeno, ali donekle možemo da pretpostavimo da je tu bilo i govora mržnje i teorija zavere.

 

Zakerberg kaže da će novi sistem uhvatiti manje loših stvari, a izgleda da će LGBTQ osobe biti posebne žrtve ovih pravila.

 

Korisnici do sada nisu smeli da targetiraju osobe na osnovu ličnih karakteristika, a novi izuzetak kaže: „Dozvoljavamo navode mentalne bolesti ili nenormalnosti kada se radi o rodu ili seksualnoj orijentaciji“.

 

Fejsbuk je prvobitno služio za povezivanje sa ljudima, ali kao što svi koji su napustili mrežu znaju, nečija mišljenja i stavove baš ne moramo da viđamo.

 

A još ako ih filtriraju sami korisnici, koji su i doveli mrežu u ovo stanje, pitanje je koliko im se može verovati i kada će neko drugi zakukati na temu pristrasnosti.

 

Kolovođe Mask i Tramp do tada će trubiti na sav glas da su oni vesnici prekopotrebnih promena.

 

Izvor: Danas

Tagovi

Povezani tekstovi