NDNV: Osuđujemo brutalne pretnje novinarki TV Nova, Vučić i Dačić javno da se izvine

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) najoštrije osuđuje brutalne pretnje upućene novosadskoj novinarki i dugogodišnjoj dopisnici iz Novog Sada Sanji Ignjatović Eker, uključujući i groteskno ugrožavanje života njenog deteta.

 

Ovakve fašističke i šovinističke pretnje koje su upućene novinarki TV Nova deo su najsvežijeg talasa napada na novinare u Srbiji i dolaze nakon što je režimska TV Informer protiv Sanje Ignjatović Eker pokrenula kampanju povodom njenog izveštavanja sa protesta u Novom Sadu 14. avgusta. Na toj televiziji targetirana je najtežim uvredama isključivo zato što je profesionalno radila svoj posao i izveštavala za programe TV Nova i N1.

 

Kampanju protiv nje dodatno su podgrejali predsednik Srbije i ministar unutrašnjih poslova koji su iste večeri, kao i prethodnih meseci, javno targetirali novinare, šaljući time politički signal koji legitimizuje pretnje i nasilje u društvu.

 

Pretnje novinarki TV Nova, koje uključuju i pretnje likvidacijom deteta, dolaze dan nakon što je u Srbiji napadnuto i povređeno deset novinara/ki i medijskih radnika/ca.

 

Napadi na novinare u Srbiji odavno nisu izolovani slučajevi.

 

Cilj sistematskog narušavanja sigurnosti novinara i njihovih porodica je ne samo svođenje nezavisnog novinarstva na propagandu, već i želja i potreba vlasti da se preoblikuje javni prostor u prostor jednoumlja. To predstavlja civilizacijski poraz i svedočanstvo potpunog zanemarivanja profesionalnih i moralnih normi.

 

Nezavisno društvo novinara Vojvodine stoga zahteva političku i institucionalnu odgovornost za atmosferu u kojoj su novinari i njihove porodice izloženi pretnjama, jer slobodno novinarstvo nije privilegija, već preduslov očuvanja demokratskog društva.

 

Od institucija zahtevamo da hitno reaguju, pronađu i procesuiraju osobe koje su pretile novinarki.

 

A od predsednika Republike Aleksandra Vučića i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića zahtevamo javno izvinjenje Sanji Ignjatović Eker zbog izjava koje su dodatno doprinele širenju kampanje mržnje, ukoliko im je i malo dostojanstva i ljudskosti ostalo.

 

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV)

Novi Sad, 15. avgust 2025.

 

Izvor:NDNV

Tagovi

Povezani tekstovi