Štampana izdanja svetskih listova u krizi

[box align=’box-left’ id=’3217′]

Ugledni list u SAD „Vašington post“ biće za 250 miliona dolara biti prodat osnivaču i izvršnom direktoru američke kompanije koja se bavi elektronskom trgovinom „Amazon“ Džefriju Bezosu, preneli su američki mediji. 

Kako se navodi, „Amazon“ neće imati nikakvog učešća u kupovini, već će vašingtonski dnevnik postati vlasništvo Bezosa, koji će imati stoprocentni udeo u listu, a primopredaja vlasništva će formalno biti obavljena u roku od 60 dana. 

„Post“ je, kao i drugi pisani mediji u SAD, u poslednjoj deceniji zapao u finansijske teškoće, rastom posećenosti interneta i prelaskom novina sa štampanih na digitalna izdanja. 

Novi vlasnik slovi za strpljivog investitora i dugoročnog stratega, što ga čini atraktivnim kupcem, navode elektronski mediji. 

Bezos kupuje „Post“ i druge štampane listove u njegovom sastavu, navodi Bi-Bi-Si, uz napomenu da je američki dnevnik u proteklih 80 godina bio u vlasništvu porodice Grejem.

Bezos, koga mnogi pozdravljaju kao vizionara koji je pomogao u transformaciji prodaje na malo preko Interneta, rekao je da je kupovina američkog lista njegov „lični poduhvat“, a zaposlene u tom listu i njegove čitaoce uverava da će sačuvati novinarsku tradiciju „Posta“, dok će istovremeno uvoditi inovacije, prenosi Rojters.

Ovaj multimilioner izrazio je nadu, navodi „Dojče vele“, da će voditi redakciju kroz evolutivni proces dalje od tradicionalnog štampanog izdanja. 

„Ne postoji mapa sigurnog puta do uspeha, na tom putu koji je pred nama neće nam biti lako. Moramo sami da se potrudimo da ostvarimo uspeh, što znači da ćemo morati da napravimo eksperiment,“ rekao je on.

Pre samo tri dana, još jedna velika američka medijska kompanija, „Njujork tajms“, saopštila je da prodaje svoj list „Boston glob“ za 70 miliona dolara glavnom vlasniku bejzbol tima „Boston red soks“ Džonu Henriju.

Vodeća američka novinska kompanija prodaje bostonski list, koji posluje u njenom sastavu, po mnogo nižoj ceni u poređenju sa 1,1 milijardom dolara koliko je 1993. godine platila kada ga je kupovala, prenosi AFP.

I „Boston glob“ se hvata u koštac sa smanjenim prometom i prihodima, pa je kompanija „Njujork tajms“ odlučila da ga proda, kao što je i proteklih godina prodavala svoje regionalne listove kako bi se fokusirala na svoj glavni list.

U prodaju su uključena i druga medijska vlasništva „Njujork tajmsa“ u Novoj Engleskoj – oblasti oko Bostona – kao što je vebsajt Boston.com, kompanija koja se bavi marketingom putem direktnih mejlova „Glob direkt“ i „Vorkester Telegram & Gazet“, lokalni list u centralnom Masačusetsu.

Bostonski list, osnovan pre 141 godinu, od 1873. godine bio je u vlasništvu bostonske porodice Tejlor, sve dok ga nije kupila kompanija „Njujork tajms“, a u to vreme je prodat po najvišoj ceni za koju je kupljen jedan američki list, kako navodi njujorška medijska kompanija.

Novi vlasnik „Boston globa“ Džon Henri (63) iskoristio je milione koje je zgrnuo u investicionim fondovima da bi postao glavni investitor „Red soksa“ i fudbalskog kluba „Liverpul“, a takođe je suvlasnik tima trkačkih automobila „Rauš fenvej rejsing“.

Štampani mediji su u krizi i u Nemačkoj, pa je nemački izdavač „Aksel Špringer“ objavio 25. jula da će prodati regionalne novine, vodiče za televizijski program i ženski časopis, za 920 miliona evra medijskoj grupi „Funke“, da bi se ubuduće mogao posvetiti digitalnim medijima. 

Prodaja, koja uključuje dnevne listove „Berliner Morgenpost“ i „Hamburger Abendblat“, usklađuje se sa zakonima o spajanju i zabrani kartela, a treba da stupi na snagu 1. januara 2014. godine, objavile su obe kompanije, a preneo portal Seebiz.

Iz „Aksel Špringera“, izdavača najprodavanijeg evopskog dnevnika „Bild“, najavljuju da će nastaviti da razvijaju digitalnu strategiju, jer žele da postanu vodeća digitalna medijska grupa, kao i da će se usredsrediti na glavne listove „Bild“ i „Velt“ i proširiti onlajn izdanja.

Tagovi

Povezani tekstovi