Danas Dan Radio Beograda

[box align=’box-left’ id=’3569′]

„Emitovanje programa Radio Beograda počelo je 1. oktobra 1924. Godine i slušaoci, koji su program pratili preko slušalica, tada su plaćali pretplatu za razliku od sadašnjeg vremena“, rekao je glavni i odgovorni urednik Prvog program Radio Beograda Đorđe Vlajić na nedavnoj konferenciji za novinare održanoj u toj medijskoj kući.

Program prve dve godine emitovan je utorkom, četvrtkom i subotom od 18.45 do 19.45 iz studija u zgradi Prve hrvatske štedionice u Knez Mihailovoj 42, a signal je emitovan iz stanice u Rakovici, na Makišu kod Save.

Program Radio Beograda se na pšcetku sastojao od vesti koje su pisali novinari Politike i Dnevnih novosti, berzanskih izveštaja i muzičkog dela koji je pripremala ekipa Beogradske opere, a 1929. godine počelo je svakodnevno emitovanje programa.

Među urednicima Radio Beograda proteklih decenija bili su i Ivo Andrić, Ljubomir Simović, Duško Radović, Radomir Konstantinović, Dragan Lukić, Ljubivoje Ršumović, Gordan Mihić, Vladislav Bajac I Aleksandar Gatalica.

Petominutna emisija Radio Beograda „Srpski na srpskom“ postala je deo nastavnog programa Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Povodom godišnjice tog radija predstavljeno je i sedam novih četvorosatnih emisija noćnog programa, koje će trajati od ponoći do 4.00, kao i nova špica noćnog programa koja će posle 35 godina zameniti kompoziciju Zlatka Manojlovića „Jednoj ženi“.

Autor nove špice je urednik u muzičkoj redakciji Radio Beograda Dragomir Stanojević.

Radio Beograd će 1. oktobra 2014. godine proslaviti 90. rođendan.

Tagovi

Povezani tekstovi