Danas tuži Nin

Redakcija beogradskog dnevnika „Danas“ najavila je juče tužbe protiv nedeljnika NIN i bivšeg načelnika Resora državne bezbednosti Gorana Petrovića zbog optužbi koje je u intervjuu NINu izrekao na račun novinara „Danasa“ Vuka Z. Cvijića.
U saopštenju, „Danas“ je istakao da je Petrović u intervjuu prekjuče objavljenom NIN-u „grubo diskvalifikovao i oklevetao“ novinara Vuka Z. Cvijića i redakciju „Danasa“ kada je rekao da je Cvijić „narkoman“ i da je protiv RDB-a pisao jer je saradnik vojnih službi.
Podsetivši na hronologiju događanja otkad je otkriveno da se Cvijić prisluškuje, redakcija „Danasa“ istakla je da tada nije tužila odgovorne za praćenje, ali da je posle „neočekivanog, grubog napada“ Petrovića na Cvijića i „Danas“ u NIN-u prinuđena da tuži i Petrovića i NIN. „Smatramo na ovom mestu nužnim da podsetimo i bivšeg načelnika i uredništvo najstarijeg ovdašnjeg nedeljnika, ali i javnost, da je nebuloznom i neosnovnom tvrdnjom da je Vuk Cvijić narkoman ne samo izneta kleveta i laž već je povređena njegova privatnost“, ističe se u saopštenju.



Ukazavši i da „nije izlišno naglasiti da je narkomanija bolest, a bolest čak i kada je ispravno dijagnosticirana nije protivzakonit čin i osnov za policijsku ,obradu`“, list je zatražio od Petrovića da „navede izvor informacije o navodnom zdravstvenom stanju Vuka Cvijića“. „List ,Danas` očekuje i objašnjenje o navodnom Cvijićevom angažmanu u vojnoj obaveštajnoj službi i, takođe, izvor za ovu tvrdnju koja i na novinara Vuka Cvijića i na čitavu redakciju baca negativno svetlo“, navodi se u saopštenju.
Naglašava se da u višegodišnjem izveštavanju Vuk Z. Cvijić nikada nije pisao „tekstove protiv službe“ kao što navodi Petrović, već se „krajnje profesionalno odnosio prema svom poslu“. „Treba li boljeg dokaza od činjenice da ni Petrović ni ,služba` nikada nisu osporili nijedan njegov tekst. Bez namere da ulazimo u Petrovićeve optužbe na račun drugih osoba pomenutih u ovom delu intervjua, redakcija pretpostavlja da će saradnici ubijenog srpskog premijera Zorana Đinđića – koji je označen kao nalogodavac odluka o nezakonitom praćenju – kao i tadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije Leposava Karamarković pružiti javnosti valjane odgovore“, navodi „Danas“.



List je podsetio i da je pre godinu dana obavestio javnost da je njegov novinar Vuk Z. Cvijić prisluškivan i praćen i da je dokumentacija koja svedoči o njegovom prisluškivanju narednog dana dostavljena MUP-u, a da su MUP i načelnik Bezbednosno-informativne agencije Rade Bulatović 25. oktobra potvrdili autentičnost dokumenata.
Podseća se, takođe, da je u periodu kad je Cvijić praćen Petrović bio šef RDB-a, njegov zamenik Zoran Mijatović, a načelnik Sedme uprave koja se, između ostalog, bavila prisluškivanjem Milorad Bracanović, jedan od osuđenih u procesu za ubistvo Ivana Stambolića.
List navodi i da je nekoliko meseci kasnije Vrhovni sud Srbije saopštio da Nezavisnom udruženju novinara Srbije ne može da dostavi podatke da li je Cvijić praćen, jer predstavljaju „državnu tajnu“, a ukazuje i da se zbog nezakonitog prisluškivanja Cvijića i advokata Tome File protav Petrovića i bivšeg ministra policije Dušana Mihajlovića vodi istražni postupak, po prijavi Tome File.



Petrović je u intervjuu NIN-u, govoreći o prisluškivanju Cvijića, između ostalog, naveo da su mere o prisluškivanju donošene po nalogu tadašnjeg premijera Zorana „đinđića, a za Cvijića je rekao da je prisluškivan jer je „narkoman i koketira sa lakim drogama“.
Kazao je i da je Cvijić saradnik vojne službe, a na pitanja da li vojne obaveštajne ili Vojnobezbednosne agencije, odgovorio je: „Ne piše mu na čelu šta je“.


Beta

Tagovi

Povezani tekstovi