[box align=’box-left’ id=’6949′]
Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) je na predstavljanju tog izveštaja koji je izradio monitornig tim ocenio da mediji u Srbiji postaju sredstvo promocije i propagande, te da je u njima prisutno i etikiteriranje, a naslovne strane liče na optužnice.
Prestavljajući rezultate telefonske ankete o tome kako građani vide medije sprovedene na 1.300 ispitanika, Gavrilović kaže da je samo njih 17 odsto reklo da im mediji pomažu da predvide šta će se dešavati, dok polovina njih ne vidi da je izveštavanje medija takvo da bi ga koristilo da sazna šta će se desiti u narednih godinu dana.
Kada je reč o oceni rada Vlade Srbije, polovina ispitanika, odnosno 52 odsto, smatra da u medijima ne vide pomoć u sagledavanju stvarnih rezultata vlasti.
Gavrilović je naveo da i kod Srpske napredne stranke postoji nezadovoljstvo kvalitetom medija navodeći da je kvalitetom medija nezadovoljno i 41 odsto onih koji veruju da je premijer Aleksandar Vučić političar od najvećeg integriteta.
Novinarka Tamara Skroža kaže da je situacija takva da se mediji bave skoro isključivo samo sobom, a da se teme bitne za društvo završe debatama o medijima.
Kako je ocenila, zabrinjavajuća je tendencija da se novinari pozivaju na događaje na kojima im nije dozvoljeno da postavljaju pitanja i unapred im je zabranjeno da „otvore usta“.
Navela je primere nedavne otvorene sednice Vlade Srbije, izjavu ministra privrede Željka Sertića kada je novinar sprečen da postavi pitanje i zahtev da se pre konferencije za novinare ministra finansija Dušana Vujovića pitanja van teme događaja pošaju mejlom.
„Posao medija nije da prate, mediji nisu kučići, nije njihov posao da izigravaju fikuse na događajima. Ako ne smeju da pitaju, zašto ih onda pozivate na događaje“, navela je Skroza.
Ocenjujući da je situacija u medijima godinama „katastrofalna“, sociolog Jovo Bakić kaže da je, u odnosu na raniji period, paradoks da su danas privatni mediji pod većom kontrolom od javnog servisa.
Kako je rekao, ljudi koji su u vreme Zorana Đnđića i Borisa Tadića obavljali „prljave medijske poslove“ sada su u kabinetu prEmijera Aleksandra Vučića „kome ni to nije dovoljno nego dovodi Alistera Kembela, oličenje medijskog zla“.




