Reorganizacijom je predviđeno da list Čačanski glas, za čiju je privatizaciju, kao i svih štampanih medija pod ingerencijom opštinskih vlasti, krajnji rok 23. april iduće godine, posluje kao posebno preduzeće, dok će RTV činiti zasebnu celinu. Na ovaj način radio i televizija koji su po mnogim ocenama mnogo atraktivniji za potencijalne kupce, biće privatizovani do kraja 2007. kada ističe rok za elektronske medije. O odluci UO Čačanskog glasa u sredu su na trinaestoj sednici opštinskog parlamenta raspravljali i odbornici. Za razliku od odbornika vladajuće koalicije koji su podržali ovaj predlog, čačanska opozicija je napustila skupštinsku salu, sa obrazloženjem da neće da učestvuje u nečemu što može dovesti do gašenja Čačanskog glasa, lista sa tradicijom dugom sedamdeset tri godine.
– Odluka da se list izdvoji kao zasebno preduzeće i samostalno uđe u proces privatizacije doneta je pre svega kao posledica činjenice da TV Čačak još uvek nema frekvenciju, zbog čega postoji zaista mala verovatnoća da bi neko kupio list, radio i novine, a da ne zna da li će dobiti frekvenciju. Odluku o izdvajanju lista u zasebnu celinu podržali su sindikat i zaposleni u listu koji su po nekim procenama i najzainteresovaniji da kupe list Čačanski glas. Jedinu nepoznanicu predstavljaju prostorije u kojima je smeštena redakcija novina, na čemu insistiraju zaposleni. Da li će i prostorije ući u ukupan kapital prilikom privatizacije, ili će se prodavati samo oprema, brend i zaposleni – rekao je na sednici SO predsednik UO Čačanskog glasa, dr Goran Vučković.
Po oceni odbornika opozicije, Grupe građana Za Čačak i SPS, netačna je tvrdnja rukovodstva opštinske medijske kuće da je neophodno prvo izvršiti statusne promene a posle toga sprovesti proces privatizacije. Šef odborničke grupe socijalista, Veljko Negovanović smatra da je Zakon o privatizaciji jasan i da privatizacija mora biti sprovedena u predviđenom roku bez obzira na statusne promene.
– Sproveli mi postupak statusnih promena ili ne sproveli, privatizacija opštinske medijske kuće je nešto što se mora uraditi. Ne slažem se ni sa tvrdnjama rukovodstva Čačanskog glasa da je on javni servis, jer kada se analizira rad televizije, radija ili novina jasno je uočljivo u kojoj meri su ovi mediji u službi građana. Začuđuje veoma šturo obrazloženje koje ne sadrži analizu koja bi podrazumevala šta su prednosti a šta mane ovog postupka, ako bi se čitava opštinska medijska kuća privatizovala do 23. aprila iduće godine. Očigledno ni rukovodstvo ni opštinska vlast nisu razmišljali o tome ko je spreman da kupi list, kada se ne zna je ni da li list poseduje imovinu. Šta ako ne uspe varijanta sa konzorcijumom zaposlenih. Smatram da se krenulo u pogrešnom pravcu i da ćemo vrlo brzo ostati bez lista, a zatim bez radija, kao što je to već urađeno sa drugim programom Radio Čačka, da bi se privatizovala samo televizija, koja je i najatraktivnija za buduće kupce – smatra Negovanović.
Po oceni Branislava Lazovića, odbornika grupe građana Za Čačak, statusne promene u opštinskoj medijskoj kući predstavljaju manevarski potez vladajuće koalicije a pre svega Nove Srbije kako bi i u narednoj predizbornoj kampanji, koja po redu vožnje predstoji 2007. osim ukoliko ne dođe do novih izbora, zadržala punu kontrolu, pre svega nad televizijom, koju čačanska opozicija već godinama unazad naziva i Veljovizija.
– Neuverljiva su obrazloženja da su frekvencije povod za razdvajanje lista od radija i televizije. Stav grupe građana Za Čačak je da celo preduzeće treba privatizovati odjednom. Ovako, lokalna vlast je rešila da privatizuje list, a s obzirom na to da su izvesni novi izbori, bili oni redovni ili vanredni, pod kontrolom vladajuće koalicije ostaće televizija. Nije mi jasno ko je spreman da kupi list Čačanski glas a da faktički ne zna šta kupuje – kaže Lazović.
Od osnivanja uređivačka politika TV Čačak se neprestano nalazi na meti kritika čačanske opozicije koja je na dvanaestoj sednici opštinskog parlamenta izdejstvovala da se donese skupštinska odluka da se predstavnicima opozicije bar jednom u dva meseca omogući učešće u emisiji TV Parlament, koja je uprkos svom nazivu rezervisana za opštinske funkcionere i predstavnike vladajućih partija. Mnogo je zamerki i na račun načina finansiranja opštinskih medija koji su odlukom lokalnih vlasti stavljeni u nadređenu poziciju u odnosu na ostale medije, s obzirom na to da je ovogodišnjim budžetom za njihovo finansiranje predviđeno više od 20 miliona dinara. Istovremeno rebalansom opštinskog budžeta za opštinsku medijsku kuću opredeljeno je novih 1,5 miliona dinara koji su bili predviđeni za troškove preseljenja Radio Čačka, a koji su na kraju utrošeni za plate.
Aleksandar Arsenijević