BKTV se prodaje – svi ćute

Ko će se ubuduće predstavljati kao novi vlasnik BKTV-a još uvek se ne zna. Učesnici pregovora ne žele da otkrivaju detalje, ali, kako nezvanično saznajemo, u igri su grčka televizija „Antena“ i „Skaj“ televizija.


Najizvesnije je da će novi vlasnik ipak biti TV „Antena“ iz Grčke, što nagoveštava i izjava Bojane Lekić da je u pitanju „jedna izuzetno jaka medijska kuća koju vode Grci „ i da su dve ključne reči koje se vezuju za naziv ove kompanije – predajnik, tj. antena i nebo.


Ona je, takođe, istakla da je pomenuta medijska kuća prethodnih godina postala vlasnik nekoliko televizija u regionu. Na Internet sajtu „Antene“ može se proveriti da su njeni članovi „Nova televizija“ iz Hrvatske, kao i „Makedonska televizija“, što je dodatni motiv za pretpostavku da će kupac BK televizije biti ova grčka televizija. Zabunu, međutim, unose reči Lekićeve, da je tu medijsku kuću vode Grci, u saradnji sa Englezima.


S obzirom na to da je „Skaj“ engleska kompanija, govorka se da se progovara da „Skaj“ i „Antena“ postanu zajednički vlasnici beogradske televizije. Stranci, prema zakonu, ne mogu imati više od 49 odsto vlasništva, ali prema rečima Lekićeve, novi vlasnik će biti većinski.


Zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije, Aleksandar Vasić, međutim tvrdi da grčka firma koja namerava da kupi BK televiziju može da kupi opremu, prostrije i ljude, ali ako želi da emituje program mora da se javi na konkurs za dodelu frekvencija, koji bi trebalo da bude raspisan narednih dana.


– Učešće stranog kapitala u elektronskim medijima, prema Zakonu o radiodifuziji, može iznositi najviše 49 odsto i ukoliko bi grčka firma podnela zahtev za dodelu frekvencija kao većinski vlasnik, njihova aplikacija za konkurs ne bi bila razmatrana. Jedan od uslova na konkursu za dodelu frekvencija biće transparentnost kapitala – istakao je Vasić

Tagovi

Povezani tekstovi