<!—->
Predsednik Željko Bodrožić uručio je danas u prostorijama NUNS-a priznanje Hariju Štajneru. Na skromnoj svečanosti tom prilikom Bodrožić je naglasio da je Štajner u veoma teško vreme, zajedno sa drugim hrabrim i časnim novinarima, utkao sebe u pokretanje i angažman NUNS-a i odbranu novinarske profesije. Zato je Izvršni odbor odlučio da Štajneru dodeli Veliku plaketu za “veliki pečat koji je ostavio u jugoslovenskom i sprskom novinarstvu”.
Zahvaljujući na priznanju Štajner je podsetio na izuzetno teške prilike koje su vladale u vreme osnivanja Nezavisnog udruženja novinara Srbije. “Porođajne muke novog, nezavisnog novinarskog udruženja nisu bile nimalo lake jer je režim Slobodana Miloševića tada činio sve kako bi medije i novinarstvo stavio u službu svoje propagande”, rekao je Štajner. Dodao je da je NUNS odoleo svim tim iskušenjima i od samog početka pokazao da je protiv rata, nacionalizma i drugih pošasti koje su obeležile 90-e godine.
Hari Štajner je bio član prvog Izvršnog odbora NUNS-a izabranog na Osnivačkoj skupštini Udruženja 26. marta 1994. godine u beogradskom Domu omladine, kojoj je prisustvovalo 350 novinara iz cele Srbije.
Štajner je bio i jedan od osnivača i prvi predsednik Fonda novinarske solidarnosti, preteče NUNS-a, osnovanog početkom 1993. Takođe, bio je i prvi direktor NUNS-ovog Medija centra, registrovanog u jesen 1994. godine.
<!—->
Hari Štajner je rođen 28. maja 1930. u Beogradu.
Tokom duge i veoma uspešne novinarske karijere radio je u dnevnim novinama Borba i Večernje novosti i nedeljnicima NIN i Vreme.
Kao spoljnopolitički novinar i urednik izveštavao je o značajnim događajima sa svih kontinenata. Intervjuisao je veliki broj najznačajnijih državnika i političara druge polovine 20. veka među kojima i Vilija Branta, Helmuta Šmita, Bruna Krajskog, Edvarda Kenedija, Henrija Kisindžera, Če Gevaru, Margaret Tačer, Olafa Palmea, Urha Kekonena, Simona Vizentala, Bulenta Edževita, Norodoma Sihanuka, Roberta Mugabea, Keneta Kaundu, Indiru Gandi…