Obeležena 23. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije: NUNS, UNS i Fondacija Slavko Ćuruvija pozvali apelacioni sud da potvrdi presudu

Slavko Ć godišnjica ubistva

Predstavnici novinarskih udruženja položili su danas vence u Svetogorskoj ulici u Beogradu, na mestu gde je novinar i vlasnik Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavko Ćuruvija ubijen 11. aprila 1999. godine.

Vence na spomen ploču Slavku Ćuruviji ubijenom 11. aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja SRJ, položili su predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić  i predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević.

 

Oni su pozvli Apelacioni sud u Beogradu da potvrdi prvostepenu presudu.

 

„Nažalost, 23 godine posle ubistva, mi i dalje nemamo pravosnažnu presudu i ako apelacija potvrdi presudu u ponovnom postupku, ona će biti falična zato što još uvek nam nedostaju nalogodavci i neki izvršioci. Mi imamo službu koja je bila upletena i verovatno najvećim delom organizovala ovo ubistvo. Mnogi koji su učestvovali na neki način u toj likvidaciji su daleko od ruke pravde i nažalost to če tako ostati dok ti ljudi i ta služba imaju takvu zaštitu“, rekao je predsednik NUNS-a Željko Bodrožić.

 

Predsednik UNS-a Živojin Rakočević rekao je da smrt Slavka Ćuruvije kao simbol ne sme postati besmisao jer to znači da pravda nije živa.

 

„Očekujemo da apelacioni sud potvrdi prvostepenu presudu. Očekujemo da se svi detalji objasne svima onim akoji traže pravdu. Ovo mesto je raskrsnica sa koje mi idemo ili u pravdu ili u nepravdu. Ovo mesto ne sme biti simbol nekžnjivosti zločina kao što je to bilo do sada. Ubistvo Slavka ćuruvije je simbol u kom su se sabrali zločini prema Milanu Pantiću, prema 17 kolega Srba, Albanaca i stranaca ubijenih na Kosovu i Metohiji, prema nerasvetljenom slučaju Dade Vjasinović, prema svim zločinima o kojima znamo sve, ali nema pravde“, rekao je Živojin Rakočević.

 

Slavko Ćuruvija fondacija, takođe je danas u saopštenju pozvala Apelacioni sud da potvrdi prvostepene presude optuženima za ubistvo novinara i izdavača Slavka Ćuruvije, 1999. godine.

U saopštenju povodom 23. godišnjice ubistva Slavka Ćuruvije, iz fondacije su ocenili da su „podriveni sami temelji vladavine prava u Srbiji“ sve dok počinioci tog zločina ne počnu da izdržavaju zatvorske kazne.

 

Podsetili su da ni osam godina od kad je podignuta optužnica protiv četvorice bivših pripadnika Resora državne bezbednosti (RDB), nema pravosnažne sudske presude.

 

„Svako dalje odugovlačenje u ovom procesu ima poražavajuće posledice na slobodu izražavanja, i predstavlja jasnu poruku svim novinarima koji se i danas suočavaju sa napadima i pritiscima da ne mogu da očekuju adekvatnu zaštitu pravosudnog sistema. Stoga je brzo i pravedno okončanje slučaja Ćuruvija od presudne važnosti ne samo za porodicu Slavka Ćuruvije i medijsku zajednicu u zemlji, već i za čitavo društvo i sve gradjane Srbije“, piše u saopštenju.

 

Specijalni sud osudio je početkom decembra 2021, u ponovljenom postupku, na po 30 godina zatvora nekadašnjeg načelnika Resora državne bezbednosti (RDB) Radomira Markovića i nekadašnjeg načelnika beogradskog centra RDB Milana Radonjića.

 

Na po 20 godina zatvora osudjeni su nekadašni pripadnici te službe Ratko Romić i Miroslav Kurak koji je u bekstvu.

Tagovi

Povezani tekstovi