Prigožin tvrdi da ga je kroz pet tvitova, koje je objavio na svojoj Twitter stranici u kolovozu 2020., Higgins oklevetao i time nanio ozbiljnu štetu ugledu. On tuži Higginsa ne samo zbog sadržaja tweetova, već i zbog sadržaja medijskih članaka, u što se uključuje i izvješća Bellingcata i CNN-a, koja su povezana u tweetovima. Medijski članci upućuju na uske veze Prigožinovih poslovnih aktivnosti s ruskim Ministarstvom obrane i njegovim obavještajnim ogrankom GRU.
U rujnu 2021. Prigozhin je putem svog ureda za tisak objavio da je namjeravao tužiti Higginsa i Bellingcat u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali je u tome spriječen zbog sankcija koje su mu nametnute. Podsjećamo, Velika Britanija je uvela sankcije Prigožinu 2020. zbog umiješanosti u „značajne aktivnosti stranih plaćenika u Libiji i višestruka kršenja embarga UN-a na oružje“.
Međutim, u prosincu 2021. Prigozhin je uspio uručiti Higginsu tužbu. To postavlja pitanja je li i zašto je pravosuđe Velike Britanije dalo Prigožinu dopuštenje da nastavi s pravnim postupkom unatoč sankcijama. – Vjerujemo da je tužba koja se vodi protiv Eliota Higginsa strateška tužba protiv zloupotrebe zakona s ciljem ušutkavanja govora od javnog interesa (SLAPP), navodi se u zajedničkom priopćenja EFJ-a i drugih organizacija.
Ovo priopćenje potpisale su sljedeća organizacije i udruge:
Index on Censorship
ARTICLE 19
Committee to Protect Journalists
The Daphne Caruana Galizia Foundation
English PEN
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
European Federation of Journalists (EFJ)
International Academy Serbia
International Institute – International Media Center
International Press Institute
IFEX
Global Witness
The Global Forum for Media Development
Justice for Journalists Foundation
National Union of Journalists
Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)
PEN International
Reporters Without Borders
The Society of Authors
Spotlight on Corruption
South East Europe Media Organisation – SEEMO