Još veću sumnju da zdravstveni podaci o stanju pacijenata nisu poverljivi bacilo je priznanje novinara tog tabloida koji je sam naveo da je prekšio niz zakona, ali niko iz UKC Niš nije demantovao takve tvrdnje.
Danas je pokušao od direktora UKC Niš Zorana Perišića da dobije odgovore na pitanje da li je moguće da je 1.000 zdravstvenih radnika imalo uvid u zdravstvene podatke jednog pacijenta kao i da li su i koliko zaštićeni zdravstveni kartoni koji se unose u Heliant informacioni zdravstveni sistem, ali je on to odbio, rekavši da nema nikakav komentar, kao i da je trenutno van zemlje na godišnjem odmoru.
Pokušali smo od Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti da saznamo da li se povodom ovih optužbi o neovlašćenom uvidu u zdravstvenu dokumentaciju nekog pacijenta u UKC Niš njima neko obratio, ali su nam odgovorili da su za predmetni događaj saznali putem medija.
Ipak, oni su pokrenulili vanredni ispekcijski nadzor u UKC zbog ovog slučaja.
“Postupajući u skladu sa svojim ovlašćenjima utvrđenim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti („Službeni glasnik RS“ br. 87/2018), Poverenik je pokrenuo postupak vanrednog inspekcijskog nadzora prema Kliničkom centru Niš, koji će ovlašćena lica iz Sektora za nadzor obaviti u utorak 23. avgusta 2022. godine. O rezultatima inspekcijskog nadzora javnost će biti blagovremeno obaveštena”, navedeno je odgovoru Danasu.
Iako niko od lekara iz UKC nema odobrenje direktora da govori o tome, jedan od doktora nam je objasnio da je moguće da je bilo zloupotreba, ali da je gotovo nemoguće da je 1.000 ljudi moglo da uđe u zdravstveni karton jednog pacijenta.
“Sistem je takav da samo ordinirajući lekar ima šifru da uđe u Heliant, odnosno u zdravstveni karton nekog pacijenta. To ne može ni medicinska sestra. Međutim, taj informacioni sistem beleži svaki ulazak, što znači da je moguće da je bilo 1.000 ulazaka, ali ne i da je toliko zaposlenih moglo da pristupi zdravstvenom kartonu”, rekao nam taj doktor.
Bivši dugogodišnji dekan Medicnskog fakulteta i profesor plastične hirurgije Milan Višnjić kaže da budući doktori još tokom studiranja uče da je etika veoma važna i da ne smeju da krše kodeks i da javno saopštavaju podatke o zdravstvenom stanju pacijenata.
“To je nekada bila sveta tajna za doktore, nikome nije padalo na pamet da javno iznosi podatke iz zdravstvenih kartona. Međutim, sigurno da su i tada kao i sada na različite načine mogli da cure podaci o zdravstevnom stanju nekog bolesnika”, smatra Višnjić.
Danas je uputio imejl sa pitanjima nadležnima u uredu Heliant informacionog sistema o njegovoj bezbednosti, ali nam nisu stigli odgovori.
U Šer fondaciji su nam rekli da oni nikada nisu dobili nijednu primedbu na zaštitu podataka ličnosti u UKC Niš.
Lekari iz Niša: Jedva smo čekali da ode ta rialiti zvezda
U istoriji UKC Niš ostaće zabeleženo da su prvi put podaci o zdravstvenom stanju nekog pacijenta, u konretnom slučaju rialiti zvezde iz Niša, bili saopšteni na zvaničnom sajtu te zdravstvene ustanove.
“Zato što smo bili zatrpani dezinformacijama i lažima o razlogu njenog dolaska u UKC. Zato što su se pojavile molbe za pomoć u lečenju i nabavku suplemenata (vitamin B12 i D3) a UKC je imao sve potrebno”, navedeno je u odgovoru UKC zašto su to uradili.
Doktori iz UKC su nam rekli da su jedva čekali da ta pacijentkinja napusti njihovu zdravstvenu ustanovu.
“Mi nismo navikli da ispred ulaza u UKC majka neke pacijentkinje okuplja novinare, da saopštava od čega se leči, šta moraju od lekova da kupe, kao i da nemaju pare… Ceo taj cirkus, a sve sa ciljem da se ta pacijentkinja populariše, kako bi zarađivala novac, nama uopšte nije prijao. Jednostavno, mi smo tu da lečimo pacijente, a ne da učestvujemo u rialitiju”, ispričali su doktori.