Perica Gunjić kaže da mu je „potpuno razumljivo zašto je NIN iskoristio ovu priliku da gospodinu Vučiću postavi pitanja od najveće važnosti za ovo drušvo“.
– Mislim da su intervjui sa predsednicima država važni, makar to bili i manipulativni ljudi kao što je Vučić, koji su vrlo nezahvalni za intervju, jer su tokom intervjua veoma agresivni, izbegavaju da odgovore na pitanja, manipulišu činjenicama – navodi Gunjić i dodaje da je za ovakve poduhvate jako važno, ne samo da novinar bude izuzetno spreman i dobro upućen u stvari i teme koje su predmet razgovora sa drugom stranom, već mora biti i mentalno pripremljen na sve moguće manipulacije, laži i obmane.
„Za novinare ne rade sve službe ove države, za razliku od gospodina Vučića“
Prema njegovim rečima, „kao što znate, za novinare ne rade sve službe ove države, za razliku od gospodina Vučića“.
– Kada bih radio intervju s njim insistirao bih da imam tim fekt-čekera koji bi radili paralelno i u realnom vremenu na tome da proveravaju svaku rečenicu koju on izgovori, pošto mu apsolutno ništa ne bih verovao, ni za jednu jedinu cifru koju bi izgovorio – kaže Gunjić.
Novinarka Tamara Skrozza, takođe, smatra da je dobra stvar što je gospodin Vučić pristao na intervju sa novinarom koji sme da mu postavi određena pitanja na koja je on, kao predsednik države, trebalo da odgovori i na koja je morao da odgovori još godinama ranije.
– S druge strane, loše je što će taj intervju, kao i sve ostalo što Vučić radi, biti instrumentalizovan i stavljen u kontekst koji njemu odgovara. U ovom slučaju, neće to biti priča o intervjuu koji je ovakav ili onakav, već priča o tome da je on dao intervju čak i tom „zloglasnom“ NIN-u, što će on ubrojati u svoje pozitivne predizborne političke poene“, napominje Skrozza.
„Intervju Vučića za NIN izgledaće pozitivno ljudima iz Evrope“
Sagovornica Danasa smatra kako će činjenica da je Vučić dao intervju za jedan od najviđenijih nezavisnih medija izgledati pozitivno i ljudima koji su došli iz Evrope da posmatraju izbore i međunarodnoj zajednici uopšte i upozorava na to da ona misli da će cenu toga platiti svi novinari koji pokušavaju da svoj posao obavljaju profesionalno i nepristrasno.
– Tu dolazimo do starog problema – to što su nezavisni mediji diskriminisani u ovoj državi, što predstavnici vlasti ne govore za njih, a ovo je sad vrhunac, jer sada najviši predstavnik vlasti govori za jedan od najviđenijih medija, ali ne zato što smatra da je to profesionalno i da bi tako trebalo, nego zato što je procenjeno, negde u njegovo štabu, da je to politički vrlo lukrativno u ovom trenutku – naglašava sagovornica Danasa.
Slobodan Ćirić, potpredsednik UNS-a, dodaje da „samo postavljanje ovog pitanja daje dobru sliku medijske scene u Srbiji u kojoj najznačajniji državni funkcioner više od sedam godina `ne razgovara` sa najznačajnijim nedeljnikom.
– Tim povodom, debeo znak pitanja mora da se postavi i pred novinare i pred političare. Ipak, izgleda da je predizborna kampanja, naročito ova, pravo čudo u kojem je sve moguće. Ima još nekoliko dana do izbora i prosto ne mogu da odolim, a da ne budem sarkastičan: Neka se spreme N1, Nova S, Danas – kazao je on.
Izvor: Danas