Kako radi policijski softver za razbijanje šifri? Kvalitetna lozinka je najbolja odbrana, sve ostalo se lako provaljuje, pa i prepoznavanje lica i otisak prsta. Policija ima pravo da vam oduzme telefon ukoliko vas pritvori. Nema prava (zakonitog) da vam otvara telefon ukoliko niste osumnjičeni za krivično delo. Veštačenju prisustvuju vlasnik telefona, advokat i dva svedoka. Naredbu ne možete da odbijete, ali nemate obavezu da pomažete policiji – ne morate da ga otključate. Šta ako vam nezakonito otključaju telefon?
Dok traju ulični protesti i postizborna kriza zbog krađe glasova, kada policija napada učesnike protesta, novinari su u veoma delikatnoj situaciji jer, da bi snimili šta se događa, često se nalaze između kordona polcije i demonstranata.
Svedočili smo mnogobrojnim prekoračenjima policijskih ovlašćenja, gde je neselektivno upotrebljavana sila prema demonstrantima i kada je policija brutalno napala ekipu Al džazire.
Budući da se država, po ko zna koji put, pokazala kao veoma sklona zloupotrebi bezbednosnih službi, naročito u odnosu prema novinarima i civilnom sektoru, nije nemoguće da se narednih dana novinari nađu među uhapšenima ili privedenima na nekom protestu.
Šta ako se nađete u policijskoj stanici
Važno je da znate da policija, ukoliko ste privedeni, ima pravo da vam privremeno oduzme stvari koje imate kod sebe. Ukoliko vam se odredi zadržavanje, onda je i u obavezi da vam privremeno oduzme sve što kod sebe imate, a tu spada i mobilni telefon.
Naravno, ti predmeti bi trebalo da se odlože i ne diraju, ali u ovom tekstu ne govorimo o zakonitim opasnostima, već o onim koje proizilaze iz zloupotrebe zakona. Dakle, ukoliko vaš telefon nije obezbeđen nekom zaštitom (lozinka, prepoznavanje lica, otisak, šema), dali ste ga nekome „na izvolte“ i možete samo da se oslonite na profesionalnost onoga kod koga se telefon nalazi.
Međutim, postoje situacije kada policija, odnosno tužilaštvo, ima pravo na uvid u sadržaj vašeg telefona.
Ukoliko ste osumnjičeni za neko krivično delo, a policija ima osnovanu sumnju da uvidom u sadržaj vašeg telefona može doći do određenih dokaza, ona može od tužilaštva da zatraži dozvolu za pretres i veštačenje vašeg uređaja.
Prema odredbama ZKP-a, procedura pretresanja telefona je identična onoj kada se pretresa nečiji stan. To znači da pretresanju mora biti prisutan vlasnik telefona i dva punoletna svedoka, a da se o pretresanju sačini poseban zapisnik koji potpisuju vlasnik, njegov branilac i svedoci. Ukoliko se radi po zakonu, ni ovde ne bi trebalo da bude zloupotreba.
Šta su vaša prava i kako može doći do zloupotrebe
Ukoliko postoji naredba za pretresanje vašeg mobilnog telefona, vi nemate pravo to da odbijete, ali nemate ni obavezu da pomažete policiji.
Ako je vaš telefon zaključan, niste u obavezi da ga otključate. U tom slučaju će policija morati sama da otključa vaš telefon. Za takve stvari policija poseduje poseban uređaj sa softverom koji razbija šifre. Zato je uvek najbolje imati lozinku, jer je jedino lozinka u vašoj glavi, sve ostalo je dostupno.
Ukolko je vaš telefon zaključan otiskom prsta ili prepoznavanjem lica, neko može na silu da prinese vaš palac ili lice telefonu. Šara ili šema je najnesigurnija jer povlačenje prsta po istoj putanji na displeju ostavlja trag, i to se prostim forenzičkim metodama može utvrditi.
Polako ulazimo u zonu zloupotrebe.
Najjednostavniji način na koji bezbednosne službe mogu zloupotrebom da pristupe vašem telefonu, a samim tim i podacima u njemu, jeste taj da vam policija jednostavno privremeno oduzme telefon, za šta joj ne treba odobrenje tužioca, i da „na svoju ruku“ pristupi nezakonitom pretresu. U tom slučaju, neko će doći do vaših podataka a da vi za to i ne znate.
Najpoznatiji primer zaobilaženja tužilaštva i sudova je slučaj nezakonitog prisluškivanja i praćenja bosanskog kriminalca Darka Eleza od strane nekadašnje sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović i načelnika PU Novi Sad Milorada Šušnjića. Doduše, ovakva zloupotreba je imala za cilj da se Elezu, u stvari, obezbedi policijska zaštita.
No, matrica je bitna, jer o ovim radnjama tužilaštvo nije bilo obavešteno, već se u optužnici tvrdi da su Hrkalović i Šušnjić radili mimo zakonskih procedura, zloupotrebivši službeni položaj.
Postupak protiv Dijane Hrkalović i Šušnjića je još uvek u toku.
Kako funkcioniše uređaj za razbijanje šifre mobilnog telefona
Cenzolovkin izvor iz MUP-a objašnjava da uređaj kojim se veštači mobilni telefon služi da razbije šifru ako postoji i da se pomoću njega uđe u sve podatke vašeg telefona.
„Ukoliko je telefon zaključan lozinkom, dok se ona ne ‘provali’ ne može se ništa, ali ako se lozinka probije ili telefon nije zaključan, ovaj uređaj ne samo što može da lista ono što se trenutno nalazi u telefonu, već može da vrati sve pobrisane poruke, bilo da su slate preko SMS-a ili putem drugih aplikacija. Isto je i sa ostalim sadržajem, kao što je multimedija, dokumenti… bukvalno sve što je neko ikada imao na telefonu.“
Izvor dodaje da problem predstavlja probijanje lozinke naročito kada su u pitanju Eplovi ajfoni i nove generacije Android telefona.
„Eplovi telefoni, čak i stariji modeli, imaju najtvrđu zaštitu i njih je gotovo nemoguće otvoriti ukoliko nam vlasnik telefona ne kaže lozinku. Android telefoni novije generacije predstavljaju problem, ali tu nekada i uspe da se probije lozinka u zavisnosti od samog proizvođača. Stare Androide već otvaramo lako“, kaže naš izvor iz MUP-a.
Ovo za sada nije ustaljena praksa, niti postoje dokazi da se ovako nešto događalo u prošlosti.
Ne treba upadati u paranoju, ali novinari koji rade na ozbiljnim pričama, koji u svojim telefonima poseduju osetljive dokumente i komunikacije sa izvorima koje po svaku cenu moraju da sačuvaju, koji imaju razvijenu svest o tome da je naše društvo sve dalje od demokratije i da sve više klizi u autoritarni režim, koji upravo krase ovakve zloupotrebe bezbednosnih službi – treba tako da se ponašaju i prema uređajima na kojima čuvaju osetljive podatke.
DRAGA SAVETA: KAKO DA ZAŠTITIM PODATKE SA TELEFONA
U slučaju da telefon novinara dođe u ruke nekome iz bezbednosnih struktura ko hoće da zloupotrebi svoj službeni položaj, imajte ovih nekoliko saveta na umu:
– Ukoliko je moguće, koristite dva telefona. Na događaje kao što su trenutni ulični protesti ponesite prazan telefon koji će vam koristiti samo za komunikaciju na terenu. Drugi ostavite kod kuće.
– Ako imate samo jedan telefon, obavezno ga obezbedite isključivo jakom lozinkom.
– Ukoliko se nađete u policiji i sumnjate da neko može da zloupotrebi podatke sa vašeg telefona, ne otkrivajte lozinku. Nemate tu obavezu i uvek možete da kažete da ste je zaboravili.
– Postarajte se da pre nego što iskoristite pravo da vam budu obavešteni vaši najbliži o tome gde se nalazite, prvo zatražite pravnu zaštitu, tj. vašeg branoca, jer se u prisustvu branioca šanse za zloupotrebe značajno smanjuju. On bi trebao da isprati svaku radnju koja se preduzima prema vama.
– Ako ste u mogućnosti, koristite Epl telefone ili Android telefone novije generacije.
– U slučaju da ipak posumnjate da je vaš telefon bio izložen bilo kakvom nezakonitom hakovanju od strane službenih lica, obratite se nekoj od civilnih organizacija kao što je SHARE fondacija. Oni imaju dobru IT forenziku, koja može da detektuje da li je vaš telefon bio meta softverskog programa.
Naravno, ukoliko još uvek imate bezuslovno poverenje u institucije i poštovanje zakona u našoj zemlji, ništa od ovoga nije potrebno da radite.
Kao i ako ste tzv. novinar na specijalnom zadatku kod tabloida ili televizija sa nacionalnom dozvolom.
|
Izvor: Cenzolovka