Dojčinović na suđenju KRIK-u: Tema nije Hrkalović, već neispitane veze između države i kriminala

Stevan Dojčinović, Foto: Medija centar Beograd
Stevan Dojčinović, Foto: Medija centar Beograd

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović danas je na sudu odgovarao na navode iz tužbe koju je protiv redakcije podnela Dijana Hrkalović, bivša sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog navodnog kršenja pretpostavke nevinosti i povrede časti i ugleda. Dojčinović je na sudu objasnio najpre da se u tekstovima koji se pominju u tužbi kritikuje tužilaštvo i njihov rad i da tema tekstova nije Hrkalović, već neispitane veze između države i kriminala.

 

 

Hrkalović se danas nije pojavila na suđenju po tužbi koju je u julu 2022. godine podnela protiv KRIK-a i urednika Stevana Dojčinovića. Tužba se odnosi na šest tekstova objavljenih početkom te godine, a Hrkalović tvrdi da je u njima bez dokaza dovedena u vezu sa kriminalnim klanovima.

 

Dojčinović je danas u iskazu ukazao na to da su sve objavljene informacije verodostojne i da potiču iz zvaničnih dokumenata tužilaštva.

 

Veliki broj tvrdnji koje su za Hrkalović bile sporne čak nisu ni nova otkrića, rekao je Dojčinović, već su samo podsećanje na poznate činjenice i stavljanje u kontekst dva najveća slučaja organizovanog kriminala trenutno u zemlji – slučajeva „Jovanjica” i klan Veljka Belivuka.

 

„Ona nije bila fokus ovih tekstova nego su isti više kritika rada tužilaštva”, rekao je Dojčinović. „Hrkalović je pomenuta samo u kontekstu da tužilaštvo nije ispitalo do kraja njenu ulogu u tome, pa smo pregledom sudskih spisa došli do podataka da je tužilaštvo nije u vezi toga ni saslušalo.”

 

Dojčinović je podsetio da je u vreme dok je Hrkalović bila državni sekretar MUP-a Belivukova grupa narasla, ali i da je imala zaštitu policije.

 

Istakao je i da je ona optužena pred Tužilaštvom za organizovani kriminal upravo zbog toga što je izdavala naređenja policiji sa namerom da zaštiti članove te grupe – tužilaštvo tvrdi da je uticala na to da se izveštaj o veštačenju Belivukovih telefona u slučaju „ubistva na šinama” ne dostavi na vreme tužiocu. U tom izveštaju, čije je detalje kasnije objavio NIN, policija tvrdi da je upravo Hrkalović, preko svog tadašnjeg emotivnog partnera i visokopozicioniranog žandarma Nenada Vučkovića Vučka izdavala naređenja Belivuku šta da radi, odnosno ne radi.

 

Urednik KRIK-a naveo je da se u vestima o slučaju „Jovanjica“ kao problematično ističe to da Hrkalović nije čak ni saslušana, i da je to, kao i slučaju teksta o Belivukovom klanu, kritika rada tužilaštva koje nije do kraja ispitalo veze mafije i države.

 

„Asistent Dijane Hrkalović optužen je u predmetu ‘Jovanjica 2’ da je obezbedio policijske tablice za automobil Predraga Koluvije da bi delovao kao da se vozi policijski službenik i on je prema navodima u spisima odneo te tablice Koluviji, a njen vozač je tablice zadužio u MUP-u… Sve ove informacije pribavili smo iz spisa predmeta i samo smo podsetili da ona nije čak ni saslušana. Još jednom ponavljam da se tekst odnosio na kritiku tužilaštva“, objasnio je Dojčinović.

 

On je više puta napomenuo da se u tekstovima Hrkalović nigde ne optužuje već se samo logički zaključuje da tužilaštvo nije uradilo sve što je trebalo u okviru postupka i da smatra da je KRIK najblaže izveštavao o ovim predmetima, precizno i odmereno, za razliku od provladinih tabloida na čijim naslovnim stranama je jedno vreme Hrkalović bila „boginja mafije“ i odgovorna za najmanje tri ubistva. Takođe, podsetio je i da je njen bivši šef, nekadašnji ministar policije Nebojša Stefanović javno rekao da je dobila otkaz u MUP-u zbog veza sa kriminalnim grupama, a njen sadašnji advokat, istaknuti član SNS-a Vladimir Đukanović, označavao ju je kao šeficu mafije i saradnicu Veljka Belivuka.

 

Suđenje će se nastaviti u aprilu kada je planirano da svedoče novinarke KRIK-a koje su autorke spornih tekstova.

 

Ovo je jedan od 12 postupaka koji se trenutno vode protiv KRIK-a po tužbama čiji je cilj da novinari prestanu da istražuju njihove poslove i veze.

 

Dojčinović na suđenju KRIK-u: Tema nije Hrkalović, već neispitane veze između države i kriminala

Tagovi

Povezani tekstovi