Pretnje za bezbednost novinara i novinarki u Srbiji: novi izveštaj

slika: Shutterstock
slika: Shutterstock

Institucionalni pritisci su oblik pretnje sa kojom se većina novinara i novinarki često i redovno susreće u svom radu (46,2 odsto), a slede ekonomski pritisci ili nesigurnost radnih mesta (40,2 odsto). 29,9 odsto novinara i novinarki često ili redovno se susreće sa problemom targetiranja i kampanjama blaćenja, a 30,5 odsto je prijavilo da se redovno ili često suočava sa verbalnim pretnjama. Strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPP) često ili redovno je iskusilo 17,1 odsto novinara i novinarki. Kada je reč o digitalnom nasilju, 39,2 odsto novinara i novinarki je izjavilo da su bile žrtve ovakve vrste nasilja. Natpolovična većina novinara i novinarki (53,8%) izjavila je da je jednom ili više puta bila u situaciji da ne izveštavaju o nekoj temi ili događaju, a novinarke iznadprosečno prijavljuju ovakvu situaciju.

 

Novi izveštaj o bezbednosti novinara i novinarki u Srbiji je pripremljen kroz zajednički projekat Evropske unije i Saveta Evrope, sa ciljem boljeg razumevanja i pomoći ka formulisanju politike, kroz identifikaciju nevidljivih pritisaka kao što su autocenzura, digitalni oblici nasilja i faktora koji dovode do ovih negativnih pojava. Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije i Nezavisnim udruženjem novinara Srbije, gde je učestvovalo 130 novinara i novinarki i zaposlenih u medijima.

 

Ovaj izveštaj teži ka dubljem razumevanju složene dinamike između bezbednosti novinara/novinarki, kao i okolnosti u kojima oni obavljaju svoju ulogu u medijskom prostoru Srbije. U savremenom digitalnom dobu, gde je sloboda izražavanja i dalje fundamentalna, ključno je prepoznati da nevidljivi pritisci poput autocenzure i digitalnog nasilja imaju dalekosežan, ali često potcenjen, uticaj na slobodu medija. Prepoznavanje i suprotstavljanje tim prikrivenim silama je od vitalnog značaja za očuvanje integriteta novinarstva i odbranu demokratskih vrednosti.

 

Projekat „Zaštita slobode izražavanja i medija u Srbiji (PROFREX)“ koji sprovodi Odsek za saradnju na slobodi izražavanja Saveta Evrope, deo je zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku”.

 

verzija na srpskom jeziku

verzija na engleskom jeziku

 

Izvor: COE

Tagovi

Povezani tekstovi