Komitet za zaštitu novinara: Provladin izdavač napao novinara Vuka Cvijića zbog istraživačkog izveštaja

komitet za zastitu novinara

Vlasti Srbije treba da sprovedu brzu, temeljnu i transparentnu istragu o nedavnom fizičkom napadu na novinara Vuka Cvijića, da pozovu na odgovornost i obezbede bezbednost novinara, saopštio je u sredu Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

 

Prema rečima Vuka Cvijića, koji je razgovarao sa CPJon je, oko 13 časova šetao je pored kafića. 29. maja u prestonici, Beogradu, kada je izdavač Milan Lađević počeo da uzvikuje uvrede i psovke, pitajući se kako se usudio da napiše članak koji ga povezuje sa Slobodanom Malešićem. Malešić je bivši načelnik policije u Novom Sadu, gradu na severozapadu Srbije, i trenutno mu se sudi za organizovani kriminal.

 

Lađević je suvlasnik Medisjke mreže, koja izdaje provladin list Srpski Telegraf, a sedeo je sa svojim zamenikom Borisom Vukovićem.

 

Cvijić je rekao da je pokušao da se odmakne od njih kada je Lađević ustao, prišao novinaru i udario ga u desnu stranu brade, od čega je Cvijić pao na trotoar i razbio ekran telefona. U bolnici mu je zbrinuta kontuzija i dali su mu lekove.

 

Cvijić je za CPJ rekao da se Lađević poziva na članak koji je štampao nedeljnik NIN — u kome je novinar radio 2023. godine — u kojem je novinar opisao Lađevića kao bliskog Malešićevog saveznika, prema recenziji CPJ-a na članak iz novembra 2023. godine.

 

Lađević je negirao da je napao novinara u izjavi za portal Republika, koji je onlajn izdanje Srpskog Telegrafa, i tvrdi da je Cvijić taj koji ih je provocirao, vređao, napao, a potom i inscenirao incident. CPJ je poslao pitanja Lađeviću mejlom, ali nije dobio odgovor.

 

Beogradsko tužilaštvo pokrenulo je istragu i uzelo izjave od Lađevića, Vukovića i Cvijića, ali od srede, prema Cvijićevim rečima, nije davalo nikakve dalje informacije. Na pitanja koju je CPJ poslao imejlom tužilaštvu nije dobio odgovor.

 

„Dobro je što su srpske vlasti pokrenule istragu nakon nedavnog napada na novinara Vuka Cvijića. Oni moraju da obezbede da istraga bude brza, temeljna i transparentna, da pozovu odgovorne na odgovornost i da obezbede bezbednost novinara“, rekao je Atila Mong, predstavnik CPJ-a za Evropu. „Nezavisni novinari u Srbiji rade u sve neprijateljskijoj atmosferi, a vlasti moraju da pokažu politiku nulte tolerancije za takve napade.”

 

Veran Matić, dobitnik Međunarodne nagrade za slobodu štampe CPJ 1993. godine i član Radne grupe Srbije za bezbednost i zaštitu novinara, rekao je za TV N1 da su policija i tužioci dali veliki prioritet istrazi. Matić je rekao da je važno da je slučaj rešen jer je napad bio na istraživačkog novinara u sve toksičnijoj klimi u Srbiji, a Lađević je na čelu medijske kuće koja „često neistinama [i] lažima cilja na novinare poput Vuka Cvijića vesti.”

 

Radar je u saopštenju od 29. maja osudio napad i zatražio od srpskih vlasti da pravilno istraže slučaj, dodajući da se nezavisni mediji i srpsko društvo u celini suočavaju sa „opasnom spiralom nasilja — nažalost, podstaknutom od strane vlasti i njima bliskih medija“.

 

Grupe za slobodu medija SafeJournalists, MFRR i Koalicija za slobodu medija osudili su napad u saopštenju od 30. maja kao najnoviji incident u tekućim napadima na novinare u Srbiji.

 

CPJ je dokumentovao kako se nezavisni novinari u Srbiji suočavaju sa sve neprijateljskijom atmosferom 2024. godine sa sve većim brojem fizičkih i onlajn napada zbog anti-novinarske retorike pristalica predsednika Aleksandra Vučića, vladinih zvaničnika i provladinih medija.

 

Novinari koji su radili za NIN napustili su novine u januaru 2024. i pokrenuli Radar u martu, navodeći potrebu da se zaštiti profesionalni integritet usred kritika da novi vlasnik NIN-a smanjuje uređivačku nezavisnost.

 

Izvor: CPJ

Tagovi

Povezani tekstovi