Izveštaj CPJ: Kako se bliže izbori u SAD, novinari pod sve većim pritiscima

Ilustracija: Canva
Ilustracija: Canva

Kako se u SAD približavaju neizvesni predsednički izbori, bezbednost novinara u zemlji koja se ponosi Prvim amandmanom koji garantuje slobodu štampe više nije zagarantovana, navodi se u izveštaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).

 

Novinari u SAD suočavaju se sa nizom pretnji, čak i napadima policije, uznemiravanjem na internetu, nasiljem, ali i sudskim postupcima, navodi se u izveštaju CPJ sa sedištem u Njujorku koji prvenstveno analizira situaciju od 2020. godne.

 

„Postojala je nada na početku Bajdenove administracije da će stvari biti bolje za novinare. A ono što smo videli, zapravo, je da ne samo što situacija nije postala bolja već je ostala je ista ili se čak negde pogoršala“, rekla je za Glas Amerike (VOA) Ketrin Džejkobsen, koordinatorka programa CPJ za SAD, Kanadu i Karibe.

 

VOA navodi da statistika o napadima na novinare izaziva zabrinutost te da je od septembra 2024. godine, napadi na novinare u SAD porasli su za više od 50 odsto u odnosu na prošlu godinu, sa 45 na 68 napada, prema podacima američkog programa za praćenje slobode medija (U.S. Press Freedom Tracker).

 

Iako je bivši predsednik Donald Tramp izgubio na predsedničkim izborima 2020, izveštaj ukazuje da je ostao njegov uticaj kao pokretačka sila koja stoji iza neprijateljskog okruženja u kome rade novinari širom SAD.

 

Tokom Trampovog mandata, on je novinare redovno nazivao korumpiranim, nepoštenim i narodnim neprijateljima. Takve vrste napada su nastavile da se dešavaju, uz rekordno nisko poverenje u medije u SAD, prema anketi Galupa iz 2023.

 

„Odnos Donalda Trampa prema medijima i dalje je važan jer je to ostalo kao problem. To je zaista efikasna politička taktika za promenu narativa i rušenje kredibiliteta medija“, rekla je Džejkobsen, koja je autorka izveštaja.

 

Trampova administracija je takođe pojačala krivično gonjenje izvora vesti, mešala se u poslovanje vlasnika medija i maltretirala novinare koji prelaze granice SAD, navodi se u izveštaju CPJ iz 2020.

 

Tramp nije na funkciji skoro četiri godine, ali njegov mandat u Beloj kući i dalje ima posledice po novinare u Sjedinjenim Državama, kaže Džejkobsen. „Da antimedijska retorika Donalda Trampa nije naišla na odjek u široj američkoj javnosti, onda ne bismo ni razgovarali o tome“, rekla je ona.

 

Administracija predsednika Džozefa Bajdena bila je izrazito nastrojenija prema novinarima, prema izveštaju, ali Džejkobsen dodaje da to nije dovelo do poboljšanja medijskog ambijenta.

 

Novinari su rekli CPJ da se zbog mržnje prema novinarima osećaju manje bezbedno u svom ličnom okruženju. „Ubijanje novinara, posebno lokalnih novinara koji odlaze u iste prodavnice kao i ljudi o kojima pišu, stvara osećaj da nigde nije bezbedno“, kaže Džejkobsen.

 

Džejkobsen je rekla da je zabrinuta zbog posledica za medijski ambijent ako rezultati predsedničkih izbora budu osporavani. Tramp je ranije rekao da će demokrate varati na izborima i naveo da će svi izbori na kojima on ne pobedi verovatno biti nepošteni.

 

„Za novinare širom zemlje je zaista važno da se pripreme za najgori scenario i nadaju se najboljem“, rekla je ona.

 

Izovr: N1

Tagovi

Povezani tekstovi