Novinari i novinarke su nezadovoljniji uslovima rada i finansiranja proteklih godinu dana, otkako su usvojeni izmenjen i dopunjen Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima, ocenjeno je na okruglom stolu u Čačku o stavovima novinara i novinarki i izazovima medijskih zakona.
Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Tamara Filipović Stevanović ocenila je da dopunama i izmenama medijskih zakona mnogo postignuto.
„Dobili smo opet jedno izigravanje zakona i čitavog truda, sistema, a građani još uvek ostaju uskraćeni za informacije koje su im neophodne za donošenje odluka“, rekla generalna sekretarka NUNS-a.
Zakon o javnom informisanju i medijima nalaže da sve lokalne samouprave moraju da raspišu konkurse za projektno sufinansiranje medija do prvog marta se i dalje krši ,ističe predsednica Upravnog odbora Lokal presa Marija Obrenović. Kako kaže, za lokalne medije je ovo pitanje od naročite važnosti jer je najzastupljeniji model njihovog finansiranja upravo projektno sufinansiranje.
„Neke samouprave su konkurs raspisale tek u septembru, a kasnilo je i samo Ministarstvo. To se pravdalo održavanjem izbora, jer su budžeti bili tromesečni, ali kasnio je i Beograd koji nije imao privremeni budžet“, navodi Obrenović.
Veliki problem, pored kašnjenja sa raspisivanjem konkursa za projektno sufinansiranje, dodaje Obrenovićeva, je i to što su mnoge lokalne samouprave značajno smanjile iznos sredstava namenjen za konkurse.
Prema mišljenju direktorke onlajn medija Užice media Nadežde Tošić, mane projektnog sufinansiranja su gotovo izbrisale kritički ton medija na lokalu prema vlasti.
,,Većina para iz Užica odlazi nekim drugim medijima, nekim medijima podobnim vlasti. Moram da priznam da je većina prišla vlasti, da ima jako malo kritičkog tona. Svi smo pali na ispitu informisanja uz pomoć finansija“, smatra Tošić.
Paralelno sa izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i medijima dešavale su se i izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima. Prema rečima istraživačice Fondacije Slavko Ćuruvija i novinarke Cenzolovke, Danice Đokić, medijska zajednica je insistirala da se smena Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) desi odmah po stupanju Zakona o elektronskim medijima na snagu, jer je, kako kaže, nezadovoljstvo Savetom bilo očigledno.
,, Došlo se do kompromisnog rešenja da smena Saveta REM-a bude godinu dana od stupanja Zakona o elektronskim medijima na snagu. Iako se taj datum bliži, to se još uvek nije desilo. Sa druge strane, Evropska komisija je odobrila Reformsku agendu na putu evrointegracija, i jedan od uslova koji je postavljen pred Srbiju za korišćenje sredstava Evropske unije je da se Savet REM-a smeni do kraja godine. Ispratićemo da li će se to i desiti“, objasnila je Đokić.
Okruglom stolu prethodilo je predstavljanje nalaza istraživanja „Strategija razvoja medijskog sistema Srbije /2020-2025/ i njena implementacija: saznanja, stavovi i predlozi medijskih radnika”, koje su predočili istraživači Duško Medić i Nedim Sejdinović i istraživačica Tijana Blagojev. Sprovedeno istraživanje među novinarima i novinarkama iz preko stotinu medija pokazalo je da je prisutan visoki stepen nepoverenja medijskih radnika i radnica u institucije i zakonska rešenja usled brojnih opstrukcija vlasti.
Snimak celog događaja dostupan je na Fejsbuk stranici PU ’’Lokal pres’.
https://www.facebook.com/share/v/vG1A5JcVwYXn5soo/
Okrugli sto u Čačku je poslednji u nizu okruglih stolova širom Srbije po pitanju stavova novinara i novinarki i izazova medijskih zakona u okviru projekta’’Jačanje medija za reformu medijskog sistema u Srbiji’’ koji se realizuje uz finansijsku pomoć Evropske unije.
Izvor: Lokal press