Sankcije koje je Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) uvela protiv UNA TV i Alternativne televizije (ATV) izazvale su značajne polemike i postavile pitanja o slobodi medija, političkim pritiscima, štetnim sadržajima koji mediji šire i uticaju na društvo. Mediji, kao jedan od ključnih stubova demokratskog društva, imaju važnu ulogu u informisanju javnosti, oblikovanju javnog mnijenja i osiguravanju transparentnosti vlasti. Kada se sankcije uvedu protiv medijskih kuća, postavlja se pitanje gdje se povlači granica između nužnih mjera za zaštitu demokratskih vrijednosti i ugrožavanja slobode medija.
Američke sankcije protiv UNA TV i ATV nisu donesene bez prethodnih upozorenja. Godinama se govori o zloupotrebama medija u političke svrhe, o čemu su često izvještavali i domaći i međunarodni posmatrači. Ipak, ovaj potez Vašingtona predstavlja jedan od najoštrijih koraka prema medijima u regionu, dodatno komplikujući već napete političke odnose u Bosni i Hercegovini (BiH).
Američke sankcije protiv UNA TV i ATV imaju duboke implikacije na medijsku scenu u Republici Srpskoj (RS). Pristalice vlasti u RS-u tvrde da su sankcije politički motivisane i usmjerene protiv srpskog naroda i njihovog prava na informisanje. S druge strane, kritičari ističu da su ove mjere neophodne za borbu protiv korupcije i očuvanje demokratskih principa.
Zbog čega su sankcije uvedene?
SAD je uveo sankcije protiv UNA TV i ATV zbog ozbiljnih optužbi o povezanosti ovih medija s koruptivnim praksama i podrivanjem demokratskih procesa u BiH.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je odavno na meti sankcija SAD-a zbog svojih antidemokratskih poteza i koruptivnih aktivnosti. Njegova navodna povezanost s ATV i UNA TV dodatno je produbila sumnje u zloupotrebu medija za političke ciljeve. Korištenjem medija za širenje političke propagande, Dodik ima značajno sredstvo kojim može oblikovati percepciju javnosti. Ova strategija manipulacije informacijama dovodi do podjela među građanima i povećava napetosti između različitih etničkih i političkih grupa.
Dodika je SAD optužio da koristi ATV kao alat za širenje svoje političke agende, kojoj su sankcije uvedene u januaru 2022. ATV, jedan od najpoznatijih televizijskih kanala u RS, često je bio u centru kritika zbog pristrasnog izvještavanja i emitovanja sadržaja koji favorizuju Dodika i njegove političke saveznike. Za američke zvaničnike ATV je instrumentalizovan za podrivanje demokratskih procesa i promociju korupcije, što je u suprotnosti sa ciljevima stabilnosti i demokratizacije u BiH.
Iako se formalno vlasništvo ATV-a vodilo i vodi na druge osobe i kompanije, postoje indicije da Dodik i njegova porodica imaju značajan, iako prikriven, uticaj na poslovanje i uređivačku politiku televizije i da su članovi Dodikove porodice direktno ili indirektno uključeni u vlasničke i upravljačke strukture ATV-a. Kao što je i navedeno u obrazloženju Ureda za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva trezora (OFAC) od ove godine, Dodik i mreža firmi mijenjaju vlasništvo kako bi sakrili upletenost porodice u kompanije i izbjegli sankcije. Nakon što je ATV sankcionisan u januaru 2022., Pointer je prenio vlasništvo nad ATV-om Infinity Media i K-2, a kada su se u junu na crnoj listi našle ove dvije firme, radnici ATV-a su osnovali društvo “Video audio media“, koje posluje kao privredni subjekt.
Pored toga, postoje medijska istraživanja koja pokazuju da je ATV primao značajna finansijska sredstva od kompanija i pojedinaca bliskih Dodiku, čime je osigurana njihova lojalnost i spremnost da promovišu njegove političke ciljeve. Ova finansijska veza omogućila je Dodiku da ima uticaj na uređivačku politiku i sadržaj koji ATV emituje.
UNA TV, medijska kuća koja je 2021. s velikim ambicijama ušla na regionalnu televizijsku scenu, službeno je prestala s radom. Kao razlog su iz kuće naveli finansijske probleme prouzrokovane sankcijama, iako su poslovali sa značajnim finansijskim minusima. Njen nagli uspon i način finansiranja izazvali su brojne kontroverze i sumnje u njenu nezavisnost i objektivnost. Osnivanje i finansiranje UNA TV bili su povezani s krugovima bliskim Dodiku, što je dodatno podsticalo zabrinutost zbog zloupotrebe ovog medija u političke svrhe.
Kako se navodi u saopštenju OFAC-a, Dodik je koristio svoju poziciju da usmjerava ugovore vlade RS prema mreži privatnih kompanija koje on i njegov sin Igor nadziru. Dok Igor kontroliše mnoge kompanije u ovoj mreži, navode da Dodik prikriva svoju ličnu povezanost sa kompanijama oslanjajući se na različite nominalne vlasnike i direktore. Infinity International Group d.o.o. Banja Luka (Infinity), koja je povezana sa porodicom Dodik, holding je kompanija u BiH koja je direktno ili indirektno posjedovala ili je bila većinski vlasnik najmanje pet drugih kompanija, između ostalih i Infinity Media d.o.o. (Infinity Media), K-2 Audio Services Banja Luka d.o.o. (K-2) i Una World Network d.o.o. (Una). UNA TV je sankcionisana zbog toga što je bila u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovala ili se pretpostavljalo da djeluje u ime, direktno ili indirektno, Infinity Media, i osoba čija su imovina i interesi u imovini blokirani.
Una TV je osnovana kao zajednički poduhvat Foundcenter Investment GmbH iz Berlina sa 80 posto učešća i Infinity Media iz Banjaluke sa 20 posto učešća, a zastupnik je bio Dejan Jocić kao predsjednik Upravnog odbora. Od februara 2022. godine njemački investitori se povlače, a kao jedini vlasnik se navodi Infinity Media, dok je novi zastupnik Srđan Praštalo. Zbog američkih sankcija prema Infinity Media i Una World Network d.o.o. vlasništvo nad Unom u Srbiji bilo je prenijeto na Aleksandra Radoša i Srđana Praštala u srazmjeri 50:50. U međuvremenu je stvorena i nova firma Invictus Technology Group, čiji je direktor Bojan Vujić izjavio da je odluka menadžmenta da se ugasi Televizija Una u Banjaluci, odnosno preduzeće “Una World”, zbog „priličnog minusa u poslovanju”.
Jedan od faktora koji su doveli do američkih sankcija protiv UNA TV jeste i način na koji je ovaj medij finansiran. Prema izvorima iz američke administracije, finansijska sredstva za osnivanje i operativne troškove UNA TV potekla su od kompanija i pojedinaca bliskih Dodiku, od kojih su mnogi već bili pod sankcijama zbog korupcije i povezanosti s kriminalnim aktivnostima. Ova finansijska povezanost dovela je u pitanje nezavisnost i objektivnost UNA TV, s obzirom na to da mediji koji zavise od ovakvih izvora finansiranja teško mogu održati neutralnost i profesionalizam u svom radu.
Manipulacija informacijama i propaganda
ATV i UNA TV su kritikovani za pristrasno izvještavanje koje služi interesima vladajuće strukture u Republici Srpskoj, a posebno Milorada Dodika. ATV je često kritikovan zbog sadržaja koji glorifikuju Dodikovu politiku i minimizira ili potpuno ignoriše skandale i greške njegove administracije.
Korištene su različite tehnike manipulacije kako bi se oblikovalo javno mnijenje u korist Dodika i njegovih političkih saveznika: selektivno izvještavanje, zatim manipulacija činjenicama, emocionalna retorika, kao i stereotipizacija i demonizacija.
ATV je više puta kritikovana za pristrano izvještavanje o političkim temama, zatim o protestima i građanskim inicijativama u RS-u, za izbjegavanje ili minimalno izvještavanje o temama koje uključuju korupciju ili zloupotrebu položaja od vlasti u RS-u i za selektivno izvještavanje o ratnim zločinima i nacionalnim temama. Izokretali su činjenice, izvlačili ih iz konteksta ili preuveličavali kako bi se stvorio određeni narativ koji odgovara političkim ciljevima.
U izvještavanju o ekonomskim uspjesima vlasti RS-a, ATV koristi selektivne podatke ili statistike koje preuveličavaju postignuća. Izvještaji o stopama zaposlenosti, investicijama ili ekonomskom rastu često su prikazani u najboljem svjetlu bez detaljnije analize koja bi mogla otkriti potencijalne probleme ili nepovoljne trendove. Kada su u pitanju ekološki protesti ili problemi u RS, ATV izvještava na način koji minimizira značaj problema. Izvještaji često naglašavaju ekonomske koristi ili podršku lokalnih vlasti, dok su ekološke i društvene posljedice umanjene ili izostavljene.
ATV često je koristio emocionalno nabijen jezik i simboliku kako bi podstakao patriotizam i nacionalni ponos među građanima RS. Nacionalistička retorika često se koristi kako bi se stvorila slika o ugroženosti srpskog naroda i potrebi za čvrstim vođstvom koje će ih zaštititi od vanjskih i unutrašnjih neprijatelja.
Prilikom obilježavanja važnih datuma ili spomena na stradanja srpskog naroda, ATV koristi retoriku koja uključuje izraze poput „herojska borba“, „stradanje srpskog naroda“ i „nepravda međunarodne zajednice“. Kada izvještava o pritiscima međunarodne zajednice na vlasti RS-a, ATV opisuje ove pritiske kao „napade na suverenitet“ ili „pritiske na srpski narod“. Emocionalna retorika u ovakvim slučajevima ima za cilj izazivanje osjećaja ugroženosti i prkosa, često implicirajući da su kritike usmjerene protiv svih Srba, a ne samo protiv specifičnih politika ili aktera.
ATV je aktivno radila na diskreditaciji opozicije i nezavisnih medija. Često su objavljivali priče koje napadaju opozicione političare, optužujući ih za korupciju, nekompetentnost i izdaju nacionalnih interesa. ATV nerijetko demonizuje opozicione lidere i njihove simpatizere kroz izvještaje koji ih prikazuju kao „izdajnike“, „strane plaćenike“ ili „destabilizirajuće elemente“ koji rade protiv interesa RS-a. Ovakva demonizacija ima za cilj diskreditaciju opozicije i stvaranje neprijateljske slike o svakome ko kritikuje vlasti.
Tokom izvještavanja o protestima i aktivnostima opozicije, ATV preuveličava prijetnje koje opozicione akcije navodno predstavljaju po stabilnost Republike Srpske. Opozicija se često prikazuje kao destruktivna i radikalna, dok se njihovi stvarni zahtjevi i argumenti izvlače iz konteksta kako bi se stvorio narativ koji odgovara vladajućoj stranci. Proteste često opisuje kao „opasne“, čime se pokušava izazvati strah i nesigurnost među građanima.
I nevladine organizacije, naročito one koje se bave ljudskim pravima, demokratijom, i slobodom medija, prikazivane su kao „strani agenti“ ili „instrumenti zapadnih sila“. Ovakva stereotipizacija ima za cilj da delegitimizira njihov rad i da ih se predstavi kao prijetnju po stabilnost i suverenitet RS-a.
ATV koristi retoriku koja demonizira i međunarodnu zajednicu, naročito institucije poput Kancelarije visokog predstavnika, Evropske unije i NATO. Ove institucije se prikazuju kao „neprijatelji srpskog naroda“ ili „instrumenti za nametanje volje Zapada,“ čime se stvara negativna slika o njihovim aktivnostima i politikama u Bosni i Hercegovini.
Objavljivane su i lažni vijesti u vezi sa ratnim dešavanjima koje nemaju osnovu u stvarnosti, ali su dizajnirane da izazovu paniku, mržnju ili podršku određenoj politici. Naposlijetku, korištena je i metoda uključivanja „eksperata“ i analitičara koji podržavaju narative vlasti, često bez stvarne stručnosti ili nepristrasnosti. Na kraju obje televizije su širile narative koji mogu da podstiču etničke tenzije, prikazujući druge etničke grupe kao prijetnje po sigurnost i identitet srpskog naroda.
Posljedice sankcija
Uvođenje sankcija protiv UNA TV i ATV uticalo je na medijsku scenu i političke odnose u RS-u i BiH. Sankcije su poslale i snažan signal političarima u RS-u da međunarodna zajednica neće tolerisati koruptivne prakse i zloupotrebu medija.
Sankcije su proizvele ekonomske posljedice i dodatne finansijske poteškoće na ove medijske kuće, utičući na njihovo poslovanje, sposobnost generisanja prihoda i ukupnu finansijsku stabilnost. Odrezale su pristup ovih medija globalnim finansijskim tržištima i fondovima, čime su im smanjene mogućnosti za poslovanje i razvoj.
Kompanije koje su se oglašavale na UNA TV i ATV-u povukle su svoje oglase zbog straha od povezivanja sa sankcionisanim subjektima, što je dovelo do značajnog smanjenja prihoda od reklama. Gubitak sponzorstava i oglasa dodatno je pogoršao finansijsku situaciju ovih medija, prisiljavajući ih na smanjenje budžeta za proizvodnju i operativne troškove.
Ovi mediji bili su primorani na otpuštanja i smanjenje broja zaposlenih, UNA TV i na gašenje. U BiH, gdje tržište rada za novinare nije previše razvijeno, ovo može imati ozbiljne posljedice za profesionalnu karijeru novinara. Novinari koji su radili za ove medijske kuće mogu se suočiti i sa stigmom da su povezani sa subjektima pod sankcijama, što može predstavljati dodatni izazov u pronalaženju novih prilika za posao.
Postoje i stavovi da bi sankcije protiv medija trebale biti u nadležnosti domaćih regulatora, kao što su Regulatorna agencija za komunikacije (RAK), a ne vanjskih aktera. Smatra se da bi domaći regulatori trebali osigurati da mediji djeluju u skladu sa zakonima i etičkim standardima, a uvođenje sankcija vanjskih aktera može se shvatiti kao miješanje u unutrašnje poslove zemlje i može dodatno polarizirati javnost.
Iz Udruženja novinara RS-a najoštrije su osudili sankcije, uz konstataciju da je riječ o gušenju slobode medija i slobode izražavanja. Predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković je izjavio da ga ne iznenađuju sankcije koje je dobio ATV, kada se ima u vidu sve što se dešavalo oko ove medijske kuće. Ipak, smatra da ovaj način sankcionisanja nije dobar.
Postoji bojazan da sankcije protiv ATV i UNA TV mogu se koristiti kao alat za dodatni pritisak na one koji su kritični prema vladajućim strukturama. Politički akteri bi mogli iskoristiti sankcije kao opravdanje za dodatne mjere protiv nepoželjnih medija, uključujući povećanje pritiska putem domaćih regulatora, pravnih postupaka ili čak direktnog političkog pritiska. Ovo stvara atmosferu u kojoj mediji moraju birati između prilagođavanja političkim pritiscima ili suočavanja s ozbiljnim posljedicama.
Uvođenje sankcija protiv UNA TV i Alternativne Televizije dodatno je produbilo već postojeću polarizaciju medijske scene u RS i BiH. Mediji bliski vladajućim strukturama, poput ATV-a, nastavili su da prate uredničku politiku koja favorizuje vlast, dok su se nezavisni mediji i oni kritični prema vlasti suočili s dodatnim pritiscima u pokušajima da održe svoju poziciju i integritet.
Ova podjela stvara dvije paralelne medijske realnosti u kojima građani često dobijaju potpuno različite interpretacije istih događaja. Stavovi koje mediji propagiraju postaju sve isključiviji, što smanjuje prostor za konstruktivan dijalog i kompromis i povećava nepovjerenje prema medijima koji zastupaju suprotne stavove.
Naposlijetku, vladajućim u RS-u sankcijama Alternativnoj televiziji i UNA TV nisu uskraćene sve mogućnosti za promociju i širenje narativa kojim godinama uspijevaju ostati na vlasti. I dalje su gotovo sve „medijske poluge moći“ u njihovim rukama.
Izvor: Media.ba