Apple pod istragom zbog ustupaka Roskomnadzoru, reagovali i Reporteri bez granica

Ilustracija: Canva
Ilustracija: Canva

U potezu koji je naišao na oštru kritiku zagovornika slobode medija, Apple je optužen za omogućavanje ruske cenzure time što je uklonio nezavisne novinarske aplikacije i sadržaj sa svog App Storea u Rusiji. Organizacija Reporteri bez granica (RSF) pozvala je kompaniju da podrži pravo javnosti na informacije i da se odupre zahtjevima regulatora poput Roskomnadzora, čije akcije ne zadovoljavaju međunarodne standarde. Organizacija je takođe pozvala Apple da uvede veću transparentnost u svoje poslovanje.

 

Kontroverza je eskalirala 14. novembra, kada je Apple uklonio tri popularna novinarska podkasta sa svog ruskog App Storea: The Insider Live, emisijie Что это было? (šta je to bilo) koju emituje BBC na ruskom, te Echo. Sljedećeg dana, aplikacija Svoboda, ogranak Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty (RFE/RL), takođe je nestala sa platforme. Ranije, u oktobru, Apple je blokirao aplikaciju Current Time, koju je RFE/RL proizvodio u saradnji sa Glasom Amerike. Ovaj trend je počeo još u avgustu 2023. godine, kada je Apple uklonio podkaste sa medija u egzilu Meduza i Kholod, nakon pritiska Roskomnadzora.

 

Potkopavanje nezavisnih medija

 

Ove akcije doprinose sistematskom uništavanju nezavisnih medija u Rusiji, što je izazvalo zabrinutost među zagovornicima slobode medija. Žan Kavelije, šefica kancelarije RSF-a za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju, kritikovala je Appleovu usklađenost s ruskim zakonima o cenzuri, nazivajući to „ozbiljnim kompromisom“ pristupa ruskih građana pouzdanim informacijama.

 

„Appleovo popuštanje ruskoj cenzuri ozbiljno podriva slobodu informacija i obeshrabruje medije u egzilu da ulažu napore da dođu do svojih publika“, rekla je Kavelije. „Sloboda informacija mora imati prednost pred ekonomskim interesima“.

 

Ona je pozvala Apple da se odupre nalozima regulatora kao što je Roskomnadzor i da obavijesti nevladine organizacije o zahtjevima za cenzuru koje upućuju ruske vlasti.

 

Zabrinjavajući trendi dvostruki standardi

 

Appleove nedavne odluke predstavljaju oštar zaokret od početnog odgovora na rusku invaziju na Ukrajinu od februara 2022. godine, kada je suspendovao prodaju proizvoda u Rusiji i uklonio propagandne medije poput RT i Sputnik sa svoje platforme. Međutim, kompanija je od tada suočena s optužbama za saradnju s Roskomnadzorom, ne samo ciljanjem nezavisnih medija, već i uklanjanjem alata dizajniranih za zaobilaženje cenzure.

 

Studija organizacije GreatFire, koja prati cenzuru širom svijeta, otkrila je u septembru 2024. godine da je Apple uklonio gotovo 100 VPN aplikacija sa svog ruskog App Storea, od kojih je 25 uklonjeno nakon direktnih zahtjeva Roskomnadzora. VPN-ovi, koji omogućavaju korisnicima da zaobiđu cenzuru i očuvaju privatnost, od suštinskog su značaja za novinare, aktiviste i građane koji traže necenzurisane informacije.

 

Ova odluka izazvala je reakciju Reportera bez granica i 27 drugih organizacija civilnog društva, koje su zajednički osudile Appleove akcije u otvorenom pismu. Kada su novinari RSF-a pitali Apple o ovom pitanju, kompanija je branila svoju usklađenost s lokalnim zakonima, tvrdeći da bi nepoštovanje tih zakona moglo da ugrozi njenu sposobnost da posluje u Rusiji.

 

„Neusmjeravanje na zakonske naloge može značiti da Apple više ne bi mogao da upravlja App Storeom ili distribuira sadržaj u zemlji“, objasnio je predstavnik Applea. Kompanija je naglasila da američka vlada podstiče preduzetnike da nastave sa pružanjem komunikacionih alata u Rusiji kako bi se odbranili demokratski principi.

 

Međutim, kritičari tvrde da Appleove akcije protivrječe sopstvenim principima. U svojoj deklaraciji iz 2020. godine, Naša posvećenost ljudskim pravima, Apple je obećao da će braniti slobodu informacija. Ipak, aktuelna situacija podsjeća na njegovu kontroverznu odluku iz 2017. godine da blokira VPN aplikacije u Kini, čime je praktično pomogao cenzuri u zemlji koja je poznata kao najveći zatvor novinara na svijetu.

 

iPhone ima više od četvrtine Rusa

 

Uprkos zapadnim sankcijama, Apple nastavlja da održava prisustvo u Rusiji putem indirektnih uvoznih kanala, objavio je ranije The Moscow Times. Taj medij je zabranjen u Rusiji, što naglašava tešku situaciju u pogledu slobode medija u zemlji. Dok se Apple suočava s rastućom kritikom, RSF i drugi zagovornici slobode medija pozivaju tehnološkog giganta da se suprotstavi cenzuri i da stavi prioritet na prava građana da pristupe nezavisnim i necenzuriranim informacijama.

 

Udio Appleovih uređaja na tržištu Rusije značajan je još otkako su prbvi iPhone modeli počeli da se prodaju u toj zemlji, a od 2022. oni su se znatno odvojili od konkurencije.

 

 

iPhone u Rusiji koristi 27,87% korisnika, slijedi kineski Xiaomi sa 19,45% tržišnog udjela, dok je na trećem mjestu Samsung. Na četvrtom mjestu su uređaji nepoznatog proizvođača kojeg nema na drugim tržištima, odnosno kojeg StatCounter nije mogao da detektuje, a slijede Realme sa 5,35% i Huawei sa 4,68%, Tecno sa 3,14%, Honor sa 2,25%, Infinix sa 2,1%, Vivo sa 1,15%, te ostali proizvođači koji zajedno čine 5,01% tržišnog udjela.

 

Izvor: Antena M

Tagovi

Povezani tekstovi