Da postajemo policijska država u pravom smislu te reči, potvrđuje i najnoviji izveštaj Amnesty International-a u kom se navodi da su BIA i MUP instalirali ili pokušali da instaliraju sofisticirani softverski uređaj za izuzetno invanzivni digitalni nadzor pod nazivom NoviSpy.
Ovaj izveštaj preneo je i britanski Gardijan u kome se navodi da srpske vlasti koriste ove softvere za praćenje i nadzor aktivista.
Pomenuti špijunski softver je, prema Amnestiju, razvila BIA uz pomoć izraelske kompanije, a namenjen je za špijuniranje Android uređaja.
„Vlasti u Srbiji koriste ove alate sistematski protiv mirnih demonstranata koji su već prečesto zbog svog aktivizma podvrgnuti neopravdanoj kriminalizaciji. Ova nezakonita praksa digitalnog nadzora i prikupljanja podataka usmerena protiv civilnog društva krši ljudsko pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka, i duboko utiču na druga prava i slobode, uključujući pravo na slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja“, stoji u izveštaju Amnestija.
Amnesty International je do novembra 2024. forenzički analizirao više od 20 uređaja članova civilnog društva, uglavnom Android uređaja. Potvrđena su četiri slučaja korišćenja NoviSpy softvera između februara i novembra 2024, a na dodatnim uređajima pronađeni su tragovi neuspelih pokušaja instalacije NoviSpy softver.
Nakon objavljenog izveštaja oglasila se i BIA koja je u potpunosti odbacila tvrdnje Amnestijevog izveštaja, naglasivši da sadržaj izveštaja karakteriše „trivijalan senzacionalizam“ i ocenila da on ukazuje na „svrhu Amnesti Internešenal, koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak“.
Iz BIA su dodali i da agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije.
BIRN je danas objavio članak u kome navodi da je četvoro aktivista bilo meta postavljanja NoviSpy softvera.
Oni su poslali i upit kompaniji Callibrete u vezi Amnestijevog izveštaja.
“Ako je ovo zaista slučaj, Srbija je prekršila ugovor i mi ćemo ponovo proceniti da li je to zemlja sa kojom ćemo raditi”, stoji u odgovoru kompanije Cellebrite na upite BIRN-a.
Prošle godine je takođe upozoravano da naše bezbednosne službe koriste špijunske softvere Pegazus i Predator koje su takođe razvile izraelske kompanije.
Bojan Perkov: Pegazus je malo sofisticiraniji
Bojan Perkov iz Share fodacije za Danas objašnjava razliku između Pegazusa i NovaSpy.
„Glavna razlika između NoviSpy, kako ga Amnesti zove, i Pegasus-a je u tome što su Pegasus i njemu slični spajveri sofisticiraniji i targetiraju uređaje na daljinu, putem WhatsApp ili iMessage poruka. Još jedna karakteristika Pegasus-a je da ima „zero click“ mogućnosti, što znači da meta ne mora da klikne na maliciozni link ili uradi nešto slično kada dobije poruku da bi se telefon zarazio“, kaže Perkov.
Novi Spy, kaže Perkov, mora fizički da se ubaci u telefon.
„NoviSpy se prema nalazima Amnestija instalira direktno na telefonu, potreban je dakle fizički pristup uređaju. Kada se instalira, ovaj špijunski softver ima mogućnosti da pravi skrinšotove i šalje ih gde je potrebno. Tehnička analiza je pokazala da takođe može da ostvari pristup osetljivim dozvolama telefona, kao što su lokacija, mikrofon i kamera“, navodi Bojan Perkov iz Share Fondacije.
Gostiljac: Svako manipulisanje tuđim telefonom bez naredbe suda je nezakonito
Advokat Viktor Gostiljac kaže da ukoliko su tačni navodi iz Amnestijevog izveštaja onda je reč o potpuno nezakonitim radnjama službi.
„Da bi se pristupilo nadzoru i snimanju komunikacije koja se obavlja putem telefona mora da postoji kontekst – naredba o sprovođenju istrage, odnosno da je pokrenut krivični postupak. U slučajevima kada policija poziva nekog u svojstvu građanina krivični postupak još nije pokrenut, pa ne postoje uslovi za primenu ovih mera niti uslovi za oduzimanje telefona“, kaže Gostiljac.
On navodi da tako pribavljeni podaci ne bi mogli biti korišćeni na sudu jer su pribavljeni bez naredbe suda, pa se bi se ovde radilo o nezakonitom i opasnom kršenju prava građana od strane policije i BIA.
Gostiljac dodaje da činjenica da su ovako pribavljeni podaci pravno bezvredni pokazuje da oni služe samo ambiciji raznih službi da imaju kontrolu nad građanima i da nezakonito postupanje službi briše razliku između njih i onih koje gone i predstavlja opasnu pojavu za sve građane.
„Stvar je zapravo u ovome: naše službe nisu odmakle od svog udbaškog nasleđa i svoje kapacitete usmeravaju na intrige koje su često dnevno-političke prirode“, ukazuje advokat.
Onome ko je pozvan u svojstvu građanina telefon mora biti „na oku“
Kod aktivista kojima je prema pisanju medija otkriven ovaj špijunski softver jedna stvar je zajednička. Svi su pozivani u svojstvu građanina na banalne informativne razgovore, ali telefoni nisu bili kod njih za vreme razgovora, pa se sumnja da su ti razgovori koristili kao paravan i kupovina vremena da im se ubaci NovaSpy, jer on može da se instalira samo fizički na telefon.
Gostiljac kaže da ne postoji zakonski osnov da se licu koje je pozvano u policiju u svojstvu građanina oduzme telefon na način da bude van njegove prismotre.
„Građanin u policiji nema status okrivljenog i on biva pozvan da bi pružio određene informacije koje bi bile od pomoći organima gonjenja i to je sve. On bi mogao i da odbije da preda svoj telefon ili da trazi razlog oduzimanja. Najbolje je ovo sprečiti tako što će se u policiju ići bez telefona“, objašnjava Gostiljac.
On navodi da građanin može otići u policiju i sa svojim advokatom, ali je kod nas česta praksa da se prisutvo advokata ne dovoljava jer lice nema status okrivljenog.
„I ova praksa je protivustavna, jer građani imaju pravo na advokata u bilo kom postupku pred bilo kojim organom“, ukazuje advokat.
Ukoliko se radi legalan pretres telefona, vlasnik ima pravo da prisustvuje tome
Dakle, mobilni telefon može biti oduzet samo od lica koje ima status osumnjičenog, uz prethodnu naredbu i odobrenje suda, a tom licu se mora izdati potvrda o privremeno oduzetim predmetima.
Međutim, u tom slučaju vlasnik telefona i njegov advokat ima pravo da prisustvuje pretresu svog uređaja, kao i u slučajevima pretresa stana.
„Nije čak ni sasvim isto. Skidanje podataka sa telefona predstavlja tzv. posebnu dokaznu radnju koja se može primenjivati samo u odnosu na taksativno pobrojana krivicna dela u Krivičnom zakonu. Prisustvo okrivljenog ili njegovog advokata je dozvoljeno. Ako nema naredbe u pitanju je tajna i nezakonita radnja policije“, kaže advokat Viktor Gostiljac.
Iako je danas gotovo ne moguće potpuno zaštitititi svoje podatke ipak postoje određene mere predostrožnosti koje mogu da umanje šanse da vam neko zloupotrebi podatke na telefonu.
Stručnjaci savetuju da telefon uvek zaključavate lozinkom. Otključavanje telefona otiskom prsta nije dobro, jer vam neko može silom prineti prst ekranu. Ni šablon nije dobra ideja je konstantno prevlačenje prstom po istoj putanji na ekranu ostavlja trag, koji se forenzikom može rekonstruisati.
Vašu lozinku na telefonu niste dužni po zakonu nikome da otkrivate.
U policiji uvek insistirajte da sa vama bude prisutan advokat, jer će on umeti da isprati sve radnje koje neko preduzima i ima znanje da prepozna nezakonite radnje.
Takođe, ne posećujte sumnjive sajtove, ne otvarajte sumnjive mejlove ili poruke- jednom rečju ne klikćite na svašta jer je to put da vam neko u telefon ubaci špijunski softver.
Izvor: Danas