Bez obzira što su u Medijskoj strategiji precizno uočene slabosti u funkcionisanju REM, a Akcionim planom utvrđeni i praktični koraci, do ključnih promena sasvim sigurno neće doći dok se ne stvore politički uslovi i sazri svest da su nam potrebni profesionalni, a ne navijački elektronski mediji, da Javni servis mora biti okrenut građanima, a ne vladajućoj nomenklaturi, ukazao je Obradović.
Medijski stručnjaci navode za EWB kako nisu iznenađeni što se zahtev za korenitim reformisanjem REM našao među glavnim uslovima koje su različite opozicione partije i grupacije predočile uoči početka nove faze međustranačkog dijaloga o unapređenju izbornih uslova pod okriljem Evropskog parlamenta.
Takva inicijativa je jedan od preduslova za “oslobađanje medija” koji su uglavnom potčinjeni volji vlasti, a i u skladu je sa aktuelnim Akcionim planom za sprovođenje Medijske strategije, dodaje EWB.
Oni, ipak, sumnjaju da će vlast, predvođena predsednikom države Aleksandrom Vučićem, biti spremna da REM omogući punu autonomiju u budućem radu, imajući u vidu Vučićevu sklonost da kontroliše, odnosno „uređuje” javne servise i televizije sa nacionalnom frekvencijom.
Redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i bivši člana Saveta REM Slobodan Cvejić navodi da je sasvim je logično i primereno da se unapređenje rada REM nalazi među glavnim zahtevima opozicionih stranaka.
Po našim zakonima i u skladu sa odgovarajućim uredbama Evropske unije, Regulatornom telu za elektronske medije su data ovlašćenja i pripisana odgovornost za uređivanje sektora elektronskih medija, naglasio je on.
Ta pravila su, najopštije rečeno, postavljena tako da afirmišu demokratske vrednosti. Već mnogo puta i od različitih relevantnih aktera je pokazano i dokazano da REM ne sprovodi znatan deo svojih nadležnosti i samim tim postupa neodgovorno. Ovakvim postupanjem se nanosi šteta demokratiji, solidarnosti, poverenju u institucije i usporava se društveni razvoj Srbije, konstatuje Cvejić.
Portal EWB podseća da je Cvejić u decembru 2020. podneo ostavku na funkciju u REM, zbog načina na koji je izabrana predsednica Saveta tog tela Olivera Zekić, odnosno zbog kršenja demokratskih procedura u Savetu.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić smatra kako bi REM trebalo bi da bude brana lažima, budalaštinama, primitivizmu, govoru mržnje, zloupotrebama oglasnog prostora i političkoj propagandi, a sve to karakteriše mnoge televizije, počev od nekoliko sa nacionalnom frekvencijom.
Bodrožić ukazuje da je REM na mnogo načina i garant objektivnosti i samostalnosti javnih servisa, ali ni tu se nije proslavio, jer je vladajuća većina „zarobila“ RTS i RTV.
Svima je jasno da bi situacija bila potpuno drugačija kada bi REM radio nezavisno i po slovu zakona. Verujem da bi bar dve nacionalne televizije ubrzo izgubile frekvencije, a i mnogi drugi bi bili ophrvani zasluženim kaznama i morali bi svoj program da uljude, a kada je u pitanju informativni program to znači da bi morali da ga otvore za drugačija mišljenja i liše gledaoce brutalne naprednjačke propagande, ocenio je Bodrožić za EWB.