Naše organizacije dalje upozoravaju da su ova agresivna retorika prema pripadniku medija, te naznake državnog praćenja medija, najnoviji primeri u višedecenijskoj listi Dodikovih pritisaka na novinare i nezavisne medije u Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta Bosne i Hercegovine.
Kao što je istaknuto nakon nedavne misije u zemlji koju je organizovao MFRR, ovo neprijateljstvo prema kritičkom novinarstvu u Republici Srpskoj – posebno od samog Dodika – predstavlja pretnju slobodi medija i doprinosi nesigurnosti u novinarskoj zajednici.
Ispad protiv Mitrovićeve, reporterke televizije N1, proizašao je iz konferencije za novinare 16. novembra na kojoj je Dodiku postavila pitanje o njegovim vezama sa brojnim osobama koje su nedavno uhapšene u akciji trgovine drogom od strane policije.
Dodik je na konferenciji za novinare reagovao agresivno i optužio njenu televiziju N1 da laže, vodi „antisrpski narativ“ i aktivno nastoji da „uništi“ Republiku Srpsku. Zatim joj je na neprikladan način oteo mikrofon iz ruke i zapretio timu N1 rekavši: „Mislite da mi nemamo servis koji prati ono što radite?“.
Nakon događaja, Mitrović je dobila lični telefonski poziv od Dodika u kojem je ponovo vikao na nju i vređao je psovkama, preneo je N1. Dodik joj je rekao da je nezadovoljan izveštajem koji je N1 objavio o konferenciji za novinare.
Naše organizacije osuđuju preteći i opasni jezik koji je Dodik koristio i na konferenciji za novinare i tokom telefonskog razgovora, što predstavlja neprihvatljiv verbalni napad na profesionalnog novinara.
Nažalost, ova vrsta ponašanja se nekažnjeno nastavlja godinama. Dodik je više puta kritikovao novinare kao izdajice i neprijatelje države i upućivao im prijetnje, uključujući višestruke verbalne napade na novinarke. Kada su upitani o ovoj retorici, vladini zvaničnici umanjuju tu stvar. U stvarnosti, ovaj jezik ima za cilj da izoluje i diskredituje one koji nastavljaju da postavljaju osetljiva pitanja i pozivaju na odgovornost. Takođe normalizuje napade građana na novinare u Republici Srpskoj.
Naše organizacije podržavaju Udruženje BH novinari u razmatranju zakonskih opcija, uključujući i eventualno podnošenje krivične prijave. Sugestija da državni organi prate rad N1 i potencijalno drugih nezavisnih medija u zemlji, takođe, mora se pristupiti sa najvećom ozbiljnošću i potencijalnom istragom.
MFRR i SEEMO pozdravljaju brz odgovor domaćih i regionalnih medijskih udruženja u osudi verbalnog napada na Mitrovića i pružanju podrške. Naše organizacije stoje iza Snežane Mitrović, njenog medija N1, i svih onih novinara u Republici Srpskoj koji nastavljaju da obavljaju njenu misiju javnog servisa i postavljaju teška pitanja u sve neprijateljskijoj klimi.
Zajednički pozivamo Milorada Dodika da se javno izvini za svoje ponašanje i da se javno zalaže da će se sva buduća komunikacija sa i o novinarima odvijati na profesionalan način koji dolikuje statusu javne funkcije koju obavlja.
Potpisnici:
- International Press Institute (IPI)
- ARTICLE 19 Europe
- European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
- European Federation of Journalists (EFJ)
- Free Press Unlimited (FPU)
- OBC Transeuropa (OBCT)
- South East Europe Media Organisation (SEEMO)
Izvor: EFJ