Brisel traži od Italije da garantuje slobodu medija

slika: canva
slika: canva

Evropska komisija je izrazila zabrinutost zbog političkog mešanja u rad javnog servisa u Italiji i strogog zakona o kleveti koji se smatra sredstvom vlasti za ućutkivanje kritičkih glasova.

 

U izveštaju o vladavini prava EK je posebno istakla probleme u vezi s nezavisnošću italijanskog javnog servisa Rai i pozvala vladu Đorđe Meloni da garantuje njegovu nezavisnost i finansiranje, kao i da zaštiti novinare od sve većeg broja tužbi.

 

Zabrinutost zbog političkog uticaja na Rai raste od kada je desničarska partija Braća Italije Đorđe Meloni došla na vlasti 2022.

 

Potpredsednica za vrednosti i transparentnost Vera Jurova izjavila je na konferenciji za novinare da je Komisija zabrinuta za nezavisnost i finansiranje državnih medija u Italiji, prenosi Gardijan.

 

„Tražimo od nadležnih da reše tu situaciju. Već godinama izražavamo potrebu za zaštitnim merama, ali sa novim incidentima koje su prijavile zainteresovane strane i smanjenjem budžeta, ovo postaje veoma hitno“, rekla je Jurova novinarima 24. jula posle objavljivanja petog godišnjeg izveštaja EK o vladavini prava u članicama EU.

 

Italijanski novinari optužuju administraciju Melonijeve za mešanje u uređivačku politiku i nastojanje da Rai pretvori u „megafon vladajuće partije“, što je bio jedan od razloga štrajka novinara te televizije u maju.

 

U izveštaju EK se podseća da je posle imenovanja novog izvršnog direktora i urednika informativnog programa nekoliko novinara i voditelja podnelo ostavke.

 

Predsednica Rai Marinela Soldi najavila je ove sedmice da podnosi ostavku, iz ličnih i profesionalnih razloga.

 

Ostavku je u maju podneo i izvršni direktor Karlo Fuortes, navodeći kao razlog pritisak vlade, a njega je zamenio Đampaolo Rosi, saveznik Melonijeve poznat po kontroverznim tvitovima u kojima je davao podršku ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, bivšem predsedniku SAD Donaldu Trampu i mađarskom premijeru Viktoru Orbanu.

 

EK je u izveštaju takođe ukazala na nedostatak napretka u reformi italijanskog zakona o kleveti, koji se smatra jednim od najstrožih u Evropi.

 

Meloni je podela nekoliko tužbi za klevetu protiv novinara koji su bili kritički prema njoj.

 

Italijanski sud je prošle sedmice naredio novinarki da plati Melonijevoj 5.000 evra zbog ismevanja njene visine na društvenim mrežama. Evropski centar za slobodu štampe i medija ocenio je da će to „nesumnjivo dodatno narušiti slobodu štampe u Italiji“.

 

Jourova je rekla da je ukazano na „povećan broj slučajeva pravnog zastrašivanja, uključujući od političkih ličnost“, a da nije bilo napretka u reformi zakona o kleveti.

 

Evropska komesarka je takođe odbacila navode da je Komisija, odnosno njena predsednica Ursula fon der Lajen odlagala objavljivanje izveštaja o vladavini prava dok ne dobije podršku Melonijeve za svoj drugi mandat.

 

Objavljivanje izveštaja tokom kampanje i pregovora o visokim pozicijama u EU značilo je da bi „možda dobio još manje pažnje“, rekla je Jourova i dodala da je zato odlučeno da to bude učinjeno sada, kada izveštaj može da dobije veću vidljivost.

 

Evropski komesar za pravdu Didije Rejnders rekao je novinarima da je imao mnogo razgovora s italijanskim ministrom za Evropu o pitanjima medija i da je Komisija spremna da se uključi u politički dijalog kako bi se našao pozitivan pristup.

 

Rejnders je obećao da će Komisija pratiti sprovođenje Evropskog zakona o slobodi medija, koji je dogovoren ove godine, a koji ima za cilj da zaštiti novinare i obezbedi uređivačku nezavisnost i transparentno vlasništvo u medijskim kućama.

 

Poslanik partije Braća Italije Đangjakomo Kalovini je ocenio da je nepravedan fokus izveštaja EK na aktuelnoj vladi, preneo je Juronjuz.

 

„Kada je reč o negativnim aspektima kao što je pitanje medija, želeo bih da kažem da problem s Rai postoji već duže vreme i ne može se povezati samo s vladom Melonijeve“, rekao je on.

 

U izveštaju o vladavini prava Evropska komisija je izrazila zabrinutost za nezavisnost javnih servisa i u Rumuniji, Malti i Mađarskoj, kao i za buduću nezavisnost državnih medija u Slovačkoj, gde je ovog meseca stupio na snagu zakon kojim se gasi javna televizija RTVS i počinje da radi nova državna televizija STVR.

 

Izvor: Dnevni evropski servis

Tagovi

Povezani tekstovi