CASE: Broj SLAPP tužbi u porastu, a najčešća meta su novinari

case-logo-2

Udruženje protiv SLAPP tužbi u Europi (CASE) objavilo je novo izvješće pod naslovom “Zaustavljanje kritike: kako SLAPP tužbe prijete europskoj demokraciji” na temelju podataka prikupljenih iz 570 zlonamjernih tužbi u 29 zemalja u posljednjih 10 godina, priopćili su iz europske federacija novinara (EFJ).

Ova sveobuhvatna studija ima za cilj identificirati razmjer, prirodu i utjecaj SLAPP tužbi u Europi. Te tužbe pokrenute od strane bogatih i moćnih pojedinaca i tvrtki zloupotrebljavaju pravni sustav na način da pokušavaju zastrašiti i ušutkati javne medije  kroz dugotrajne i skupe parnice koje crpe resurse tuženih te ciljaju na kritičke glasove. Ovaj oblik pravnog uznemiravanja jedan je od glavnih prijetnji kvalitetnoj i učinkovitoj javnoj raspravi. Od 2019. istraživači su radili zajedno s pravnim ekspertima s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Amsterdamu (UvA), kako bi katalogizirali i analizirali slučajeve SLAPP-a u Europi.

 

CASE je identificirao sljedeće trendove: postoji jasan godišnji trend povećanja broja SLAPP-ova diljem Europe, s najvećim brojem zabilježenim u 2020., pa potom slijede 2021. i 2019. godine; na meti tužbi su najviše novinari (34,2%), pa novine (23%), aktivisti (9,8%), urednici (9,5%) i drugi; glavni uvjet koji dovodi do SLAPP-a je neravnoteža moći među akterima i namjera da se ušutkaju kritičari; kvalitativni podaci također dokazuju da su porast populizma zajedno s utjecajem pandemije u našem društvu jasno narušili slobodu medija diljem Europe.

 

Posebno je zanimljivo da su političari, kao i bogati poslovni ljudi, koristili SLAPP tužbe kako bi ušutkali kritičke glasove koji istražuju organizirani kriminal i vladine akcije.

 

-Naše izvješće je najopsežniji pokušaj do sada identificiranja razmjera i prirode SLAPP tužbi u Europi. Nadovezuje se na rad brojnih zagovaračkih skupina koje su od atentata na Daphne Caruana Galizia 2017. istraživale problem SLAPP-a u Europi. Otkrili su da se na cijelom kontinentu pojavljuje upečatljiv obrazac:  novinari, novine, aktivisti, organizacije za kampanju, zviždači i drugi sve više su na meti tužbi kao odgovor na njihove napore da moćne pozovu na odgovornost”, stoji u izvješću CASE. 

 

Europska federacija novinara (EFJ) pridružila se udruženju  prošle godine zajedno s desecima organizacija za slobodu medija i okoliša diljem Europe.

 

Cijelo izvješće, uključujući daljnju kvantitativnu analizu SLAPP-ova, možete pročitati ovdje. 

Tagovi

Povezani tekstovi