Ministar kulture i informisanja Dragan Kojadinović je za „Novosti“ ponovio da je njegovo ministarstvo, na zahtev Republičke radiodifuzne agencije, dalo tumačenje člana zakona po kome za nacionalnu frekvenciju ne može da konkuriše kompanija sa više od 49 odsto stranog kapitala.
– To je samo mišljenje, nije obavezujuće, a odluka je na Radiodifuznoj agenciji, koja je, očigledno, prihvatila naš stav – rekao je Kojadinović. – U tumačenju nismo navodili ni jedno ime, jer zakon važi za sve, a očigledno je da je zakonodavac želeo da zaštiti nacionalno dobro države, frekvencije, od mogućnosti da strani kapital u potpunosti koristi taj resurs.
Otkud da je od Ministarstva za kulturu i informisanje traženo tumačenje Zakona o radiodifuziji? Zar to nije ekskluzivno pravo zakonodavca – Skupštine Srbije?
– Ministarstvo na čijem sam čelu je bilo zaduženo za izradu Nacrta zakona o radiodifuziji, koji su, kasnije, usvojili poslanici Skupštine Srbije. Dakle, konsultovali su nas kao predlagača zakona, a njihovo je pravo da traže tumačenje i od drugih. Na primer, nekih odbora Narodne Skupštine.
Zašto je bilo potrebno dodatno tumačenje, ako je, kako kažete, zakon jasan?
– Republička radiodifuzna agencija je nezavisno regulativno telo, imaju svoj statut i akta po kojima rade. Ne ulazim u razlog njihovog zahteva da naše ministarstvo protumači odredbe Zakona, ali pretpostavljam da su hteli da budu sigurni pri donošenju odluke.
Kako vi ocenjujete konkurs na kome je dovoljno da neko sa 500 evra osnivačkog uloga registruje firmu i konkuriše za nacionalnu frekvenciju, koja je, prema Vašim rečima, nacionalno blago?
– To jeste, svakako, apsurd, ali, nalazimo se na početku demokratizacije društva i pitanje je da li možemo odmah da primenjujemo sve zakone evropskih zemalja, ili moramo da ih uskladimo sa prilikama u Srbiji. Jer, ne mogu sve odredbe evropskog zakonodavstva da budu adekvatno primenjene i u našoj praksi. Ovakvom podelom frekvencija biće rešen dosadašnji haos u oblasti radiodifuzije, ali bojim se da će drastično i dramatično poskupeti proizvodnja programa, jer neće više moći filmovi da se kupuju za sto dolara, već za pet, deset i više hiljada dolara. To mnoge stanice neće moći da izdrže, pa će se u nekoj sledećoj fazi ugasiti, ili će ih, opet, kupiti stranci koji će se prikazati kao domaći. Mislim da je trebalo naći formulu po kojoj bi država zaštitila domaće TV stanice, ali i istovremeno pustila strance da ulažu u naš medijski prostor.
V.S. Petrović