Članovi EFJ obučeni za rešavanje onlajn uznemiravanja novinara

Foto: NUNS
Foto: NUNS

Treća radionica „Ustani za novinarstvo“ bila je posvećena onlajn bezbednosti novinara i održana je u Beogradu, Srbija, od 31. marta do 1. aprila 2025. Evropska federacija novinara (EFJ) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) organizovali su ovaj događaj da podrže novinarske organizacije u suočavanju sa rastućim pretnjama koje novinari susreću, a posebno sa zakonskom zaštitom u digitalnom dobu. Učestvovalo je 30 predstavnika iz 16 zemalja.

 

Jedna od ključnih tema bila je sve veća opasnost sa kojom se novinari suočavaju na platformama društvenih medija u Evropi, pogoršana evolucijom digitalnih medija. Dok društveni mediji pružaju novinarima širok domet, oni ih takođe izlažu povećanim rizicima, uključujući pretnje i klevetničke kampanje.

 

Radionica je ispitala zakonske okvire dizajnirane da zaštite novinare i na lokalnom i na evropskom nivou. Valentina Gripo, generalni izvestilac za slobodu medija u Savetu Evrope, i Ana Toskić, izvršna direktorka Partnera za demokratske promene Srbija, razgovarale su o tome kako mogu da se ojačaju postojeći propisi.

 

„Ova godina je delikatna situacija. Postoji potreba da novinari rade bez straha. Imamo drugačiji oblik problema, poput dipfejka i veštačke inteligencije. Preporučujem da date smernice državama članicama o prevenciji, zaštiti i krivičnom gonjenju, kao i da promovišete informisanje i svest“, rekla je Valentina Gripo, generalni izvestilac za slobodu medija pri Savetu Evrope.

Milica Vojinović, urednica društvenih medija u srpskoj istraživačkoj redakciji KRIK, govorila je o merama digitalne bezbednosti koje su u srcu organizacione kulture, s obzirom da su koordinisane onlajn kampanje klevetanja i pretnje prilično česte. „Upozoravamo kandidate na bezbednosna pitanja u fazi intervjua, a u prošlosti smo zbog toga gubili dobre kandidate“, objasnila je ona.

 

Druga ključna tema bile su pretnje vođene veštačkom inteligencijom, uključujući dipfejk video snimke i koordinisane kampanje dezinformisanja. Stručnjaci poput Havijera Luka Martineza iz IPI-ja raspravljali su o tome kako novinari mogu bolje da se zaštite od napada generisanih veštačkom inteligencijom, a istovremeno koriste AI alate za digitalnu bezbednost.

 

Završne sesije radionice naglasile su važnost saradnje između sindikata, medijskih organizacija i digitalnih platformi za poboljšanje zaštite novinara. Diskusije su bile usredsređene na zagovaranje snažnijih nacionalnih propisa, korišćenjem nedavnog zakonodavstva EU, kao što su Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Evropski zakon o slobodi medija (EMFA), na radionici koju je vodila Elodie Vialle. Vežba virtuelne stvarnosti (VR) koju je vodila Monika Kutri iz Hrvatskog novinarskog društva (CJA) omogućila je učesnicima da vežbaju mere digitalne bezbednosti kao da su na terenu.

 

Ova radionica je održana u vreme građanskih nemira u Srbiji, a održani su i studentski protesti protiv korupcije.

 

Ova radionica je bila treća u nizu od 5 radionica koje je organizovao projekat Stand Up for Journalism.

 

Izvor: EFJ

Tagovi

Povezani tekstovi