Berlin, 3. jun 2025 — Atmosfera „lova na veštice“ protiv kritičara vlasti u Srbiji, na koju su novinari upozoravali pre godinu dana, u međuvremenu se pretvorila u porast napada i pretnji na novinare, nakon što je u novembru 2024. godine došlo do smrtonosnog urušavanja železničke stanice, što je pokrenulo široki antikorupcijski pokret.
Početni protesti sa zahtevima za odgovornošću za ovu tragediju prerasli su u masovni pokret protiv korupcije i sve autoritarnije vlasti predsednika Aleksandra Vučića, usled čega su novinari bili izloženi sve češćim fizičkim napadima, pretnjama, onlajn uznemiravanju, kampanjama klevetanja i čak špijunskom softveru — često podsticanim od strane Vučićevih pristalica, državnih zvaničnika i provladinih medija.
Od početka novembra, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je zabeležilo 23 fizička napada. Do sada je u 2025. godini evidentirano 18 napada, čime je već premašen broj od 17 napada u celoj 2024. godini. Ukupan broj različitih vrsta napada i pretnji za ovu godinu već je dostigao 128, što ukazuje da bi brojke mogle da premaše prošlogodišnjih 166 slučajeva.
„U političkoj krizi kroz koju Srbija prolazi od novembra, svedočimo svojevrsnom otvorenom ratu protiv nezavisnih medija“, rekla je za CPJ Jelena L. Petković, slobodna novinarka specijalizovana za bezbednost novinara na Zapadnom Balkanu. „2025. bi mogla da bude najgora godina do sada kada je u pitanju bezbednost novinara u Srbiji.“
Petković je navela da su reizbor američkog predsednika Donalda Trampa, uspon populističkih lidera poput Viktora Orbana u susednim zemljama EU, kao i kriza izazvana obustavom finansiranja USAID-a nezavisnim medijima u Srbiji, dodatno ohrabrili Vučića da pojača pritisak na medije — često optužujući novinare i organizacije civilnog društva da su strani agenti i izdajnici. Istakla je i da nijedan napad na novinare od novembra prošle godine nije rezultirao podizanjem optužnice, što ukazuje na širi obrazac nekažnjivosti.
„Ovaj talas napada na nezavisne novinare koji pozivaju vlast na odgovornost odražava širu nameru da se uguši kritičko izveštavanje usred sve dublje političke krize“, rekao je Attila Mong, predstavnik Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) za Evropu. „Srpske vlasti moraju da okončaju nekažnjivost napada, preduzmu hitne mere za zaštitu novinara i zaustave neprijateljsku atmosferu koja ohrabruje nasilje nad njima.“
CPJ je poslao pitanja pres službi predsedništva i Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, ali nije dobio odgovore.
U nastavku sledi pregled najozbiljnijih napada od 1. novembra 2024, prema dokumentaciji domaćih organizacija za slobodu medija:
Fizički napadi
CPJ-ov pregled 15 fizičkih napada, koji su pogodili najmanje 23 novinara, pokazuje da su se incidenti uglavnom događali tokom protesta, a napadi su se kretali od pokušaja otimanja telefona do napada koji su izazvali povrede. Neki napadači bili su političari ili javni funkcioneri, a više novinara je izjavilo da ih policija nije zaštitila.
- maj 2025. — Nepoznata osoba pokušala je da novinarki Južnih Vesti Tamari Radovanović izbije telefon iz ruke dok je snimala miting SNS-a u Nišu. Policija je, umesto da interveniše, udaljila novinarku „radi smirivanja tenzija“.
- maj — Kameramana N1 televizije Marjana Vučetića napali su s leđa tokom mitinga SNS-a u Makovištu; udarili su ga u leđa i vrat, a drugi su ga vređali nazivajući ga „izdajnikom“ i „stranim plaćenikom“.
- april — Na skupu SNS-a u Beogradu, napadnuta je petočlana ekipa KTV-a; tehničaru Miloradu Maleševu izbijena su tri zuba. Policija je reagovala tek kada je napadnut snimatelj Siniša Nikšić i upozorila ekipu da prestane sa izveštavanjem.
- mart — Novinara BIRN-a Sašu Dragojla pretukao je bivši bokser i aktivista SNS-a na protestu u Beogradu. Policija nije privela napadača.
- novembar 2024. — Na provladinom skupu u Beogradu napadnuta je ekipa N1; novinarka Jelena Mirković pogođena je u rame, mikrofon joj je izbijen iz ruke, a kamera Aleksandra Cvrkutića je udarena.
- novembar — Reporterki Nove TV Ani Marković udaren je telefon iz ruke tokom izveštavanja u Beogradu.
- novembar — Novinara Miloša Ljiljanića iz Kovinske Info fizički je napao odbornik SNS-a tokom prenošenja sednice u Kovinu.
- novembar — U Novom Sadu grupa maskiranih osoba napala je ekipe N1 i Euronews; kamerman N1 Nikola Popović povređen je u ruku, a Mirko Todorović iz Euronewsa oboren je na zemlju. Policija nije intervenisala.
Policijsko nasilje, opstrukcija i privođenja
- maj — Policija u Nišu privela je novinara SBS radija Nikolu Doderovića i studenta novinarstva na više od sat vremena.
- maj — U Novom Sadu priveden je fotoreporter Gavrilo Andrić, iako je imao oznaku „press“. Ranije tog dana, policija ga je tukla zajedno s demonstrantima.
- april — Novinara portala Razglas Žarka Bogosavljevića policija je isprebijala i poprskala biber sprejom tokom protesta.
- april — Kolumnista Peščanika Dejan Ilić pritvoren je na dan zbog navodnog „izazivanja panike i nereda“, zbog izjava u emisiji Nova TV.
- mart — Novinari iz Hrvatske i Slovenije zaustavljeni su na granici i vraćeni nazad dok su pokušavali da izveštavaju o protestima u Beogradu.
- februar — Policija je pretresla prostorije CRTA-e i Istinomera u okviru navodne korupcijske istrage povezane sa USAID sredstvima, što su medijske organizacije ocenile kao politički motivisano.
- januar — Pet novinara iz N1, Nove, Radija 021 i Danasa nasilno je izbačeno iz Gradske kuće u Novom Sadu tokom opozicionog protesta.
Nadzor i špijunski softver
- mart — BIRN je objavio da su dvojica njihovih novinara u februaru bila meta neuspelog napada špijunskim softverom Pegasus.
Pretnje i klevetničke kampanje
- April 2025. — Na šest nacionalnih kanala emitovan je sat vremena dug propagandni film u produkciji provladine NVO koji novinare N1, Nove i drugih medija United Group-a prikazuje kao strane agente i ekstremiste.
- Februar i mart 2025. — Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić optuživala je medije za širenje mržnje, a predsednik Vučić novinara KRIK-a pitao je koliko je novca dobio od USAID-a i NED-a. Novinar N1 iz Brisela, Nikola Radišić, optužen je da podstiče „obojenu revoluciju“ i isključen s jedne pres konferencije.
- Od novembra 2024. — Novinari N1, Nove, Magločistača i borci za slobodu medija primili su pretnje fizičkim nasiljem i smrću.
Izvor: CPJ