[box align=’box-left’ id=’10633′]
Ponuđeno tumačenje Zakona o autorskim i srodnim pravima kojim se fotografija tumači kao proizvod rutinske mehaničke radnje, nema uporište u profesionalnoj fotografskoj praksi i direktno je u sukobu sa profesionalnim obavljanjem fotografskog posla u medijima, navodi se u saopštenju.
CRF tvrdi da je Odbor za ustavna pitanja i zakonodavsto dostavio Skupštini ovaj predlog tumačenja „bez ikakve konsultacije sa stučnjacima iz oblasti fotografije i medija“, kao i da „rešavanje po hitnoj proceduri nema legalan osnov“.
Procenjivanje autorskog rada od strane nestručnih ljudi za ovu oblast, dovelo bi do degradacije profesije, i time načinilo veliku štetu novinarstvu/medijskoj struci i javnosti, smatra CRF.
U saopštenju CRF naglašava da je postojeći zakon dobar i da ga ne treba menjati ili dorađivati, jer je u skladu sa evropskim i svetskim standardima i pravilno reguliše i štiti prava svih autora.




