U ovoj ključnoj izbornoj godini, EU je uvela svoj prvi medijski zakon, Evropski zakon o slobodi medija (EMFA). Kako EMFA može da ojača nezavisnost medija i gde bi autoritarne ili slabe vlade mogle da iskoriste potencijalne rupe, bila je ključna tema u raspravi u Evropskom parlamentu, uz uvide Balkanske inicijative za slobodne medije (BFMI), medijske organizacije sa sedištem u Briselu.
U svom poslednjem značajnom izveštaju, „Nevidljiva ruka medijske cenzure na Balkanu. Bliži pogled na vlasništvo nad medijima na Balkanu i Evropski zakon o slobodi medija”, Balkanska inicijativa za slobodne medije (BFMI) nudi sveobuhvatnu analizu trenutnog stanja slobode medija na Balkanu. Izveštaj naglašava ključne izazove i mogućnosti regiona u jačanju nezavisnosti i transparentnosti medija.
Pozdravljajući studiju, Roberta Metsola, predsednica Evropskog parlamenta, izjavila je: „Evropski zakon o slobodi medija označava prekretnicu za našu demokratiju, u Evropskoj uniji i šire. Posebno na Balkanu, gde se mediji često suočavaju sa političkim i ekonomskim pritiskom, ovaj evropski zakon pruža put ka reformi. To je prilika da se izgradi medijski pejzaž koji osnažuje građane, osigurava transparentnost nad vlasništvom nad medijima i gradi poverenje u javne institucije. Implementacija sada mora da usledi. Evropski parlament je spreman da podrži na svaki mogući način – jer slobodna štampa jeste i uvek će biti žila kucavica svake demokratije.”
Andrej Kovačev, portparol Grupe EPP za proširenje i južno susedstvo, koji je bio domaćin događaja, rekao je: „Evropski parlament, kao institucija građana, vodeći je branilac slobode medija i novinarske nezavisnosti — temelja demokratije i protivteže autoritarnosti. Usvajanje Evropskog zakona o slobodi medija predstavlja ulaganje u budućnost mlađih generacija, osiguravajući da Evropa ostane. simbol transparentnosti, odgovornosti i vladavine prava. Podrška nezavisnim medijima je ključna za jačanje demokratije u jugoistočnoj Evropi i usmeravanje zemalja u regionu ka zajedničkim evropskim vrednostima.
Izveštaj BFMI-ja baca svetlo na to kako bi politički povezano vlasništvo nad medijima i mešanje države mogli da potkopaju zaštitu EMFA. Izveštaj takođe upozorava da nedosledno sprovođenje standarda EU može ostaviti javnost neizvesnom o tome ko na kraju kontroliše glavne medijske kuće. Podizanje i odbrana EMFA bi trebalo da postane prioritet u strategiji proširenja EU, posebno u okviru novih evropskih institucija.
Izveštaj uključuje studije slučaja iz pet zemalja u strateški važnom regionu Balkana, koji predstavlja najniže rangiranu naciju u EU u pogledu slobode medija, zemlju sa rekordnim političkim prometom i države podložne stranom uticaju.
Izveštaj daje preporuke kreatorima politike u Briselu da sprovedu i potencijalno ojačaju zakon, uključujući:
Jačanje:
- Jačanje odredbi za stvaranje transparentnosti u vlasništvu nad medijima kako bi se sprečilo da neodgovorni, uticajni subjekti utiču na javno mnjenje;
- Podrška medijskom pluralizmu kroz politike koje ograničavaju monopole i podstiču različite nezavisne perspektive;
- Osigurati da se javna sredstva za medije dodeljuju transparentno i pravično kako bi se sprečila politička pristrasnost i podržala nezavisnost;
Sprovođenje:
- Zaštita javnih medija od političkog uplitanja kako bi se očuvala njihova uloga nepristrasnih provajdera vesti;
- Učiniti medijske regulatore nezavisnim i odgovornim kako bi se osigurao pravičan nadzor; i
- Povećanje transparentnosti u političkom oglašavanju kako bi se sprečile manipulacije i povećala odgovornost.
Antoaneta Nikolova, direktorka BFMI, komentariše: „EU ima neke od najviših globalnih standarda za slobodu medija, ali balkanske države predstavljaju jedinstven skup izazova na koje Evropski zakon o slobodi medija u svom sadašnjem obliku nije dovoljan da ih reši.
„Kreiranje ovog zakona o medijima bio je izazovan poduhvat koji je zahtevao značajne napore. Vodeće demokratije sa manje pitanja slobode medija bile su otporne na dodatnu regulativu iz Brisela. Ali snažno medijsko okruženje, bez političkog uplitanja, vitalni je preduslov za svaku uspešnu demokratiju. Omogućavanje i zaštita ovoga trebalo bi da bude u središtu politike usklađivanja i proširenja EU.”
Napomene za urednike:
Za pitanja medija kontaktirajte: [email protected]
O Balkanskoj inicijativi za slobodne medije (BFMI):
Balkanska inicijativa za slobodne medije (BFMI) je nezavisna prekogranična medijska organizacija sa sedištem u Briselu posvećena zatvaranju jaza u zagovaranju slobode medija i odgovornosti širom jugoistočne Evrope. Naša misija je da ojačamo i zaštitimo nezavisne medije kako bismo unapredili demokratske vrednosti širom regiona. Osnovan 2021. godine, BFMI podržava Međunarodni savetodavni odbor sastavljen od iskusnih medijskih, političkih i diplomatskih profesionalaca iz EU, SAD, UK i sa Balkana. Fokusiramo se na strukturna pitanja vlasništva, regulacije i finansiranja medija na Balkanu, naglašavajući njihov uticaj na regionalni mir i demokratiju.
O izveštaju:
Molimo pronađite izveštaj ovde.
BFMI je partner sa lokalnim i međunarodnim organizacijama u praćenju, istraživanju i analizi medijskog pejzaža u zemljama širom regiona Balkana.
Ovaj izveštaj je završen uz podršku:
- Centar za istraživačku transparentnost i odgovornost (CRTA) – nezavisna, nestranačka organizacija civilnog društva sa sedištem u Beogradu, posvećena razvoju demokratske kulture i građanskog aktivizma u Srbiji. CRTA predvodi najveću domaću posmatračku misiju u Srbiji.
- VouliVatch – grčka neprofitna organizacija posvećena jačanju demokratije povećanjem transparentnosti, odgovornosti i promovisanjem demokratskog učešća u zemlji.