Novine mogu da prežive, napominje Hedl, samo ako se budu drugačije obraćale čitaocima, širim istraživačkim i analitičkim temama, a ne vestima koje više nisu glavni sadržaj u štampanim medijima.
“Novine gube tu bitku i postaju sve manje zanimljive, mada ljudi i danas veruju da je moć onoga što je napisano u novinama veća od onog na portalima što je zapravo relativno i jedna zabluda s kojom se suočavamo u današnjem medijskom prostoru”, ističe dugogodišnji novinar Jutarnjeg lista, pre toga i Feral tribjuna.
Na pitanje da li je moguća uspešna sinergija štampanog izdanja sa digitalnim Hedl kaže da je najveći deo svog života proveo u štampanim medijima i da se tu osećao „kao riba u vodi“.
„Kada sam iz Jutarnjeg lista prešao u Telegram on je bio nedeljnik. Nakon godinu i po urednik mi je javio da ćemo prestati da se štampamo i da postajemo portal i ja sam bio tužan jer sam mislio da je to tiho gašenje projekta u koji sam došao. Dogodilo se, međutim, suprotno. Umesto velikih troškova koje iziskuje štampanje i distribucija novina dobili smo novi zamah zahvaljujući novcu koji nam je ostao, da razvijamo digitalnu platformu“, ističe Hedl.
Uspešno funkcionisanje štampanog izdanja i sajta je, kako kaže, pitanje od milion dolara.
„To je pitanje na koje se još traži odgovor u medijskom svetu i nema ga jer činjenica je da među kolegama koji su zagovornici štampanog nema razumevanja za digitalno i obrnuto. To su faktički dve škole koje jedna drugu previše ne uvažavaju. Ne znam formulu kako napraviti uspešnu sinergiju koja bi u isto vreme koristila novinama, a ne bi štetila portalu i obrnuto. Mislim da će svako ići svojim putem, a neko će tu bitku sigurno izgubiti, bojim se da je to štampano izdanje, da je to novina“, kaže Drago Hedl.
View this post on InstagramA post shared by Dnevni list Danas (@danas.rs) on Feb 28, 2020 at 12:09am PST