Etička komisija Filozofskog fakulteta zasedala zbog prijave protiv Dinka Gruhonjića

Foto: N1
Foto: N1

Etička komisija Filozofskog fakulteta u Novom Sadu zasedala je zbog prijave navodnog govora mržnje vanrednog profesora Dinka Gruhonjića.

 

Prema saznanjima 021.rs, nije doneta odluka o tome da li je Gruhonjić izrazio stav koji predstavlja govor mržnje, kako to tvrde predstavnici Studentskog parlamenta ovog fakulteta.

 

Pokrenuta je procedura u skladu sa Kodeksom o akademskom integritetu.

 

Kako nezvanično saznaje 021.rs, prijava protiv Gruhonjića vraćena je podnosiocima na doradu i dat je rok od 30 dana da se to učini.

 

Procedura podrazumeva niz aktivnosti koje se moraju ispoštovati kako bi se donela konačna odluka o postojanju ili nepostojanju povrede Etičkog kodeksa.

 

Kodeksom o akademskom integritetu uređuju se standardi akademske čestitosti i postupak utvrđivanja neakademskog ponašanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a osnovni cilj ovog dokumenta je da se zaštiti dostojanstvo akademske zajednice i da se očuvaju moralni standardi na fakultetu.

 

„Članovi akademske zajednice u obavljanju profesionalnog rada i ispunjavanju akademskih dužnosti, tokom naučnog i nastavnog rada, neguju i štite akademsku čestitost tako što se njihovo delovanje zasniva na samostalnom naučnom i nastavnom radu, sprovođenju originalnih (novih) naučnih istraživanja, objavljivanju vlastitih rezultata rada, strogom poštovanju autorskih prava drugih, kao i drugim akademskim obavezama predviđenim Kodeksom“, navodi se u ovom dokumentu.

 

Prema Kodeksu o akademskom integritetu, učesnici postupka imaće pravo da se izjasne prilikom utvrđivanja neakademskog ponašanja.

 

Takođe, na odluku Etičke komisije u prvostepenom postupku postoji pravo žalbe.

 

Prema ovom dokumentu, ne postoji mogućnost da Dinko Gruhonjić dobije otkaz na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, što je bio glavni zahtev grupe mladih osoba koja je četiri dana blokirala zgradu ove visokoobrazovne ustanove.

 

Oduzimanje nastavničkog ili saradničkog zvanja moguće je u slučaju plagiranja, lažnog autorstva, izmišljanja ili krivotvorenja rezultata i autoplagiranja. Nasuprot tome, u slučaju blažeg oblika neakademskog ponašanja mere su opomena, javna opomena i javna osuda.

 

Dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu je prvog dana blokade zgrade saopštio je da je zahtev grupe mladih nemoguće ispuniti, jer se time krše Zakon o radu i Zakon o visokom obrazovanju.

 

„Otkaz profesoru univerziteta ne može da se uruči bez niza odluka koje samostalno treba da donesu tela Fakulteta i Univerziteta“, naveo je tada Dekanata Filozofskog fakulteta.

 

Podsetimo, rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić podržao je grupu koja je blokirala Filozofski fakultet. Nakon njegove posete, odlučeno je da se privremeno prekine blokada. Blokadu fakulteta i zahteve mladih podržao je niz funkcionera Srpske napredne stranke.

 

Nasuprot tome, podršku Filozofskom fakultetu dali su dekanica i profesori Prirodno-matematičkog fakulteta, beogradski Filozofski fakultet, nastavnici i saradnici Fakulteta dramskih umetnosti, grupa profesora sa Fakulteta političkih nauka, te niz drugih ustanova i pojedinaca. Od početka blokade organizovana su i dva skupa sa ciljem odbrane autonomije univerziteta.

 

Izvor: 021.rs

Tagovi

Povezani tekstovi