To zakonodavno telo EU početkom decembra usvojilo je neobavezujuću rezoluciju kojom, između ostalog, Srbiji ukazuje da ojača vladavinu prava, zaštiti slobodu medija, promoviše toleranciju, osudi govor mržnje, spreči odobravanje i poricanje genocida i ratnih zločina.
Kritikujemo zbog toga jer želimo Srbiji sve najbolje.
„Ne uviđam to samo ja već i mnoge kolege iz evropskih institucija koje vrlo jasno prenose te poruke. Postoji veliki raskorak između onoga što je Srbija ostvarila u reformama na putu ka Evropskoj uniji u odnosu na stvarnost u toj zemlj“, rekla je Fajon za RSE.
Ona je rekla da je dodatno obespokojava rastuća netolerancija, kako u Srbiji, tako i u društvima u njenom okruženju.
„Poruka vlastima je da bi trebalo da ostvare bolje uslove da se poštuju i demokratija i to što ljudi žele da žive sve slobode koje su bitne, kao i neki deo evropskih vrednosti“, rekla je Fajon za RSE.
Iako je u decembru Srbiji odobreno otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom – u jednom momentu to je, prema saznanjima RSE bilo pod znakom pitanja, jer je procenjeno da nije ostvaren potreban napredak u ključnim poglavljima 23 i 24 (koja se odnose na vladavinu prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala).
„Da se povlače postupci koji imaju dobar epilog za građane i to je ono što je bitno. Da građani imaju osećaj da vlasti brinu za njih. Moj osećaj nije takav kada razgovaram sa ljudima u Srbiji. Sa onima koji se boje i nemaju poverenja. To su teška i osetljiva pitanja“, zaključuje Fajon.