Fondacija Slavka Ćuruvije podsetila na tekst „Šta je sledeće, Miloševiću“: Univerzitet ste izjednačili sa zemljoradničkom zadrugom

Foto: Slavko Ćuruvija Fondacija
Foto: Slavko Ćuruvija Fondacija

Fondacija Slavko Ćuruvija, povodom 26 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, podsetila je na njegov i tekst Aleksandra Tijanića „Šta je sledeće, Miloševiću“ iz 1998. godine, citirajući njegove delove. U tekstu, koji počinje sa „Gospodine predsedniče, između ostalog, navodi da je univerzitet po značaju izjednačio sa zemljoradničkom zadrugom, SANU sa domom staraca, da je obezvredio crkvu, pravosuđe, medije, parlament i vladu, kao i da je planski razoren ugled svih srpskih institucija.

 

„Raspolaganje državnim i društvenim bogatstvom prepustili ste izabrnom krugu od stotinu porodica koje uživaju vašu podršku i zaštitu. Funkcioneri države kojoj ste na čelu demonstriraju feudalnu rasipnost, skorojevićku bahatost, usred sveopšteg siromaštva i bede“, navela je Fondacija u objavi na Tviteru.

 

 

Dodala je da on obožava „tajne dogovore, misterioznost, nesigurnost saradnika“.

 

„Učinili ste da svaki funkcioner direktno zavisi od vaše milosti i time ih naterali na neprekidne međusobne intrige, pomoću kojih napreduju najmanje sposobni, ali beskrupulozni. Podstakli ste populizam i stvorili, kao krajnji rezultat, kult ličnosti. Odbili ste da javno kažete kako se zove sistem koji pravite – socijalizam, kapitalizam ili nešto treće“, poručila je Fondacija.

 

Istakla je da je „društvu nametnuta psihoza permanentnog vanrednog stanja, nametnut je strah od svemoćne policije ili od vaših delegiranih moćnika, koji se hvale kako su ovlašćeni da odlučuju o pitanjima života i smrti ljudi koji im se ne sviđaju, zahteva se apsolutna poslušnost, izazivaju se histerične koreografije podrške“.

 

„U vaše vreme izmileli su, stimulisani državnim medijima, nacionalni proroci, vampiri, nadrilekari i nakaze koje su veličale smrt, opevavale rat, sve pazeći da u njemu ne poginu, izmišljali posebnost rase, misije, vere, raspirujući mržnju i verovanje u čudesno oružje koje nam je ostavio Nikola Tesla ili poslao Žirinovski. To je proizvelo društveni nadrealizam u kojem i danas živimo“, ocenila je Fondacija.

 

Ovo su citati iz teksta „Šta je sledeće, Miloševiću“ od 19. oktobra 1998, autora Slavka Ćuruvije i Aleksandra Tijanića, a Fondacija je podsetila da je pet dana pre njegovog objavljivanja zabranjen Ćuruvijin Dnevni telegraf.

 

Zbog tog teksta, dodaje Fondacija, zabranjen je i Evropljanin, „po osnovu zloglasnog Zakona o javnom informisanju, koji je potpisao ministar informisanja Aleksandar Vučić, usledile su drakonske sudske kazne, zaplena imovine Slavka Ćuruvije i skidanje novca sa računa“.

 

Slavko Ćuruvija ubijen je šest meseci kasnije, 11. aprila 1999, ispred zgrade u kojoj je stanovao.

 

„Od tada je prošlo 26 godina – bez pravde za porodicu, prijatelje i kolege. Ubice i nalogodavci nisu osuđeni“, ukazuje Fondacija.

 

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvali su građane da danas ispred Drugog osnovnog suda u Beogradu podrže Fondaciju „Slavko Ćuruvija“, koju su tužili za povredu ugleda i časti nekadašnji optuženi za ubistvo Ćuruvije.

 

Kako se navodi u saopštenju, baš na dan kada je 1999. ubijen Ćuruvija, urednik i vlasnik lista „Dnevni telegraf“ održaće se pripremno ročište protiv te fondacije koju su za povredu časti i ugleda tužili Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić.

 

Njih trojica su fondaciju tužili nakon što je reagovala saopštenjem na odluku Apelacionog suda da ih oslobodi optužbe za ubistvo Ćuruvije.

 

Sva trojica su od Fondacije „Slavko Ćuruvija“ tražili odštetu od po 500.000 dinara.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi