Goati: Sivi tokovi finansiranja partija

Tek kad partije budu striktno poštovale zakon o njihovom finansiranju, dodao je Goati, može se govoriti i o borbi protiv korupcije u drugim segmentima društva.
Na jučerašnjoj konferenciji za novinare Transparentnosti Srbije i Nezavisnog udruženja novinara Srbije, a povodom njihovih istraživanja o porukama i troškovima izbora, profesor Goati je upozorio da nam preti „tiranija partija“, posebno jer im je novi ustav dao, „za Evropu nečuvena“ ovlašćenja u raspolaganju mandatima. Goati je rekao da se ne moraju uzori tražiti samo u razvijenim demokratskim državama kao što je Nemačka, već i u bivšim tranzicionim zemljama kao što je Poljska gde je moguće da svi troškovi partija budu dostupni javnosti, i gde je uspostavljeno regulatorno telo koje je, na primer, od 23 izveštaja predsedničkih kandidata o troškovima kampanje, vratilo 21 kao nepotpun, a takođe je uspelo da sankcioniše i pobedničku partiju na izborima.


Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić ukazao je da standardi u izbornim troškovima partija nisu na nivou zakona, i da je to problem koji se ne može ignorisati. Iako je dobar deo potrošenih sredstava, zahvaljujući Transparentnosti Srbija postao dostupan javnosti, ukazao je Šabić, bilo je čak i skandaloznih predloga da se uskrate sve informacije o finansiranju partija tokom kampanje.
U situaciji kad jedan poslanik košta oko 30 hiljada evra u proseku, red je da se za to traži račun – naglasila je predsednica NUNS Nadežda Gaće. Ona je ukazala da su izborne poruke enormno koštale, a da se u situaciji eventualnog kompromisa oko koalicione vlade one neće moći ispuniti onako kako je obećano. Gaće je primetila, na osnovu istraživanja NUNS, da se oko izbora ponovila situacija sa kampanjom za ustav, a to je da mediji uglavnom prenose stavove stranaka i lidera, a da se ne postavljaju problemska pitanja i na njih traži odgovor.


Z. P.

Tagovi

Povezani tekstovi