Novinar beloruskog servisa Radija Slobodna Evropa (RSE) – Radio Svaboda, Andrej Kuznječik (Andrey Kuznechyk) obeležio je 21. avgusta svoj 1000. dan u zatvoru, preneo je beloruski servis RSE.
Optužbe protiv njega Kuznječik, RSE i organizacije za ljudska prava smatraju politički motivisanim.
Kuznječik, otac dvoje dece, uhapšen je 25. novembra 2021. i prvobitno je osuđen na 10 dana zatvora zbog optužbi za huliganstvo. On je odbacio te optužbe.
Nakon što je odslužio zatvorsku kaznu, Kuznječik je zadržan u pritvoru, da bi ga beloruske vlasti optužile za stvaranje ekstremističke grupe, što su zvaničnici mesecima skrivali od Kuznječikovih rođaka i kolega.
Dana 8. juna 2022. godine, regionalni sud u Mahiljevu na istoku zemlje proglasio je Kuznječika krivim i osudio ga na šest godina zatvora. Suđenje je trajalo samo jedan dan. Grupe za ljudska prava u Belorusiji Kuznječika smatraju za političkog zatvorenika.
Kuznječik, koji negirao krivicu za delo koje mu se stavlja na teret, zajedno sa još oko 150 beloruskih političkih zatvorenika, uključujući još jednog novinara RSE Ihara Losika i bivšeg kandidata za predsednika Viktora Babariku, izdržavaju kazne u istoj popravnoj koloniji broj 1 u gradu Navapolack na severu Belorusije.
Ta kolonija poznata je kao jedna od najstrožijih u zemlji. Kazneno- popravna kolonija nalazi se na teritoriji na kojoj se nalazio veći broj privremenih radničkih baraka za tada izgrađenu rafineriju nafte 1958. godine.
Kasnije je lokacija pretvorena u popravnu koloniju broj 10, u kojoj su kaznu služili uglavnom pripadnici i vođe organizovanih kriminalnih grupa. Beloruske vlasti počele su da šalju političke zatvorenike u popravnu koloniju 2010. godine. Sedam godina kasnije, kazneno-popravni zavod je promenio naziv u Popravna koloniju broj 1.
Otkako su sporni predsednički izbori u avgustu 2020. izazvali masovne proteste zbog pobede autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka, desetine hiljada Belorusa su uhapšene zbog izražavanja neslaganja sa aktuelnim režimom. Većina opozicionih političara, koji izbore 2020. smatraju nameštenim i nelegitimnim, od tada je bilo primorano da napusti Belorusiju iz bezbednosnih razloga.
Mnoge zapadne vlade su odbile da priznaju rezultate izbora i ne smatraju Lukašenka legitimnim liderom zemlje. Kao odgovor na situaciju u zemlji, više zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD) i Evropsku uniju (EU), uvele su sankcije Belorusiji.
Izvor: Radio slobodna Evropa