Indeksovci skrojili etar

Beograd– Iako je i odluka Saveta republičke radiodifuzne agencije (RRA) o dodeli nacionalnih frekvencija TV stanicama skandalozna, još spornije je davanje frekvencije radio emiterima. Naime, jedna od pet izabranih radio-kuća je Indeks, a „udarni četverac“ u Savetu RRA – Nenad Cekić, Aleksandar Vasić, Vladimir Cvetković i Svetozar Stojanović bili su glavni urednici i članovi UO ove kultne stanice. Pored toga što su Cekić i Cvetković prozivani da su mimo pravila, u prvom sazivu, izabrani u Savet, za prvog se čak veruje da je vlasnik ove stanice.


Prema saznanjima Glasa, još 28. maja 1992. godine Univerzitet u Beogradu i Univerzitet umetnosti osnovali su univerzitetski radio Indeks. Kupili su deo opreme i plaćali RTS za iznajmljivanje ostatka potrebne tehnike, kao i za predajnike. Cekić je tada nastavio sa v. d funkcijom glavnog urednika, prenetom iz dotadašnjeg studentskog radio programa Indeks 202.


Posle nekoliko meseci, kad je osetio da mu se ljulja fotelja, nastali su prvi problemi. Cekić je samostalno započeo kadriranje, odnosno otpuštanje urednika, zbog čega se oglasio Univerzitet tvrdeći da su te odluke ništavne. Zatim, uz pomoć policije isteruje članove redakcije, zbog čega ga osuđuju mnoge opozicione političke stranke i osnivači. Cekić sve to preživljava i, 1995. i 1996. godine, uz pomoć Srpskog pokreta obnove otuđuje radio i opremu i seli se u nove prostorije u zgradi Beograđanka.


Kasnije se Radio privatizuje, a kao vlasnik navodi se preduzeće Indeks plus, čiji je zastupnik do pre nekoliko godina, odnosno do pogibije u saobraćajnoj nesreći, bio Cekićev brat Slobodan. Od tada se ne zna kakav je Cekićev vlasnički status i uticaj u Indeksu. Po onome što je Cekić naveo u svojoj biografiji stoji da je osnivačka prava od njegovog brata novembra 2002. godine ustupio preduzeću Indeks plus koje je navodno vlasnik Radio Indeksa, a koje je on osnovao.


Međutim, prema nekim nezvaničnim tvrdnjama, Cekić je neovlašćeno otuđio od osnivača odnosno Univerziteta u Beogradu vlasništvo nad Radiom.


Druge strane nismo uspeli da dobijemo kako bismo saznali da li je Indeks privatizovan uz saglasnost nadležnih na Univerzitetu, koliko je plaćen, ko je odobrio takvu transakciju i kome su otišle pare od tog posla. Nadležni na Univerzitetu nisu radili, dok se Cekić danima nije dostupan.


Sumnjivi poslovi najbolje se mogu videti iz prepucavanja sada bliskih saradnika Cekića i Vasića. U septembru 2000. godine došlo je do unutrašnjeg previranja u Radio Indeksu, tačnije, nakon smene dugogodišnjeg zamenika glavnog i odgovornog urednika Aleksandra Vasića. Cekić ga je tada optužio za opstrukciju uz pomoć prijatelja iz SPO, dok je smenjeni glodur odgovorio da „javnost zna ko je Nenad Cekić, a ko Vasić“.


M.L.

Tagovi

Povezani tekstovi