Jutarnji list: Dokumentarac koji je razbesneo Vučića na kritički način prikazuje njegovu političku karijeru, režimski mediji u histeriji

Snimak ekrana N1
Snimak ekrana N1

Dokumentarni film o predsedniku Srbije „Ja, Aleksandar: državni gambit” izazvao je oštre reakcije Srpske napredne stranke (SNS) i prorežimskih medija koji tvrde da je reč o opštem udaru na Aleksandra Vučića koji bi mogao da rezultira njegovim i ubistvo njegove porodice, piše hrvatski Jutarnji list.

Film je objavljen na televiziji N1 Srbija u četvrtak uveče, istog dana kada je u Srbiji počela predizborna kampanja za parlamentarne izbore. Dokumentarac zapravo ne otkriva i ne donosi ništa novo o Vučiću, već samo na kritički način prikazuje njegovu tridesetogodišnju političku karijeru kroz arhivske snimke i izjave istaknutih istoričara, politikologa, pravnika i novinara.

 

„U pet činova – rađanje zla, ubijanje medija, oceubistvo, kosovski zavet i vreme vladavine, osvrćući se na istorijski kontekst, predstavljena je politička biografija Aleksandra Vučića i njegova sposobnost da žrtvuje budućnost, ljudska prava. i građanske slobode, Kosovo, politički oci, sopstvena ideologija, demokratija i Srbija.S jedne strane, film govori o vladavini čoveka koji više od 11 godina autokratski vodi sve segmente zemlje, a sa druge , to je saga o razaranju izazvanom takvim režimom“. Tako je TV N1 Beograd predstavila skoro dvočasovni dokumentarac koji potpisuju novinarke Jovana S. Polić i Sanja Lončar.

 

„Aleksandar Vučić konstantno testira granice i proširuje ih, zbog svoje autoritarne vladavine. To se odnosi i na medije, ali podjednako i na ljude u njegovoj stranci, pa i na ministre koje tretira kao sluge“, rekao je francuski novinar Žan u dokumentarcu. – Arnault Derens.

 

„Iako se u društvu raspisuju izbori kao prilika da dođe do promena, ovde se izbori raspisuju da bi se osiguralo da stvari ostanu iste“, dodao je Erik Gordi, profesor političke i kulturne sociologije u Engleskoj, dok je Boris Tadić, bivši predsednik Republike Srbije, Vučića nazvao „demagogom i populistom“.

 

„Radi se više o nekoj vrsti permanentnog spinovanja u medijima, o kontroli javne sfere, kontroli javnog narativa. To je stalno stvaranje i pravljenje afera, stvaranje tenzija, ili na neki način eksploatacija tih tenzija“ , prema Bodou Veberu, politikologu i analitičaru iz Nemačke.

 

U dokumentarcu su učestvovali i istoričar Dubravka Stojanović, novinar Rade Radovanović, novinar iz Crne Gore Željko Ivanović i Senad Pećanin, bivši novinar i advokat iz Bosne i Hercegovine.

 

Vučić nije hteo da odgovari

 

Vučić nije želeo da daje intervju autorima filma, ali je zato SNS posle njegove projekcije rekao da je reč o „prljavoj kampanji protiv Srbije” u kojoj nisu birana sredstva. „Ovo je lov na jednog čoveka koji se svakodnevno više od decenije bori za bolji kvalitet života svakog građanina“, rekao je za „Blic“ ministar finansija Siniša Mali.

 

Prorežimske Novosti pišu da je TV N1 emitovala „sraman film u kome je na najstrašniji način napadnut predsednik Srbije Aleksandar Vučić, što predstavlja neviđeni progon jednog čoveka“. Novinski izveštaji cinično navode da su „optužili i šefa države da je pobedio na izborima, jer se čini previše autoritarnim, a zamerili su i što se izborne liste zovu po njemu”. Sam Vučić je u Nacionalnom dnevniku na TV Pink rekao da „ovakvo suđenje nije zabeleženo za 45 ili 46 godina”.

 

Vučić je u martu podneo tužbu protiv Jovane Polić i Sanje Lončar zbog dve emisije serije „Vladalac“, emitovane u februaru 2020. godine na televiziji N1 Srbija, a Polić je rekla da se sprema na sličnu reakciju posle emitovanja ovog dokumentarca.

 

Polić je za N1 rekla da ovaj film kroz političku biografiju Aleksandra Vučića govori i o građanima Srbije i o tome kako nisu prepoznali narative koje im je izneo.

 

„Aleksandar Vučić se nije promenio, on je i dalje politički sin Vojislava Šešelja i tako vlada ovom državom… Promenili su se narativi, a mi to nismo shvatili, nekako smo previše verovali u ono što je rekao. rekla je Polić.

 

Govoreći o Srbiji, Polić kaže da ona više nije demokratija, već „demokratija“.

 

Tagovi

Povezani tekstovi