Kablovska mreža pod lupom

Od novoformiranog tela očekuje se da zavede red u, kako je mnoga nazivaju, haotičnom kablovskom etru. U njemu su se, dosad, obično „pecali“ mali distributeri koje su „gutali“ veliki konkurenti, ali su najčešći gubitnici bili korisnici ovakvih usluga.

Da im se programi menjaju kako vetar duva, da iako su platali sve dažbine obećanih pedesetak kanala nikako ne stiže na njihova vrata bili su najčešći prigovori Beograđana na rad ovih preduzeća. Povod za dizanje revolucije u komšiluku često je bio sneg na ekranu, ili nenajavljeno povećanja mesečne pretplate. Međutim, uprkos ogorčenim korisnicima koji su sve ovo nazivali „kaubojštinom“, činjenica je da je za nekoliko godina grad postao pokriven kablom, a da je antena na krovu koju je ljuljao vetar, ipak, u većini domaćinstava zamenjena samo daljinskim upravljačem. Iako bi mnogi sugrađani mogli da garantuju da će formiranje Agencije za telekomunikacije uterati strah u kosti nesavesnim distributerima, gotovo da nema onih koje plaši bliska budućnost.

– Nema govora o tome da se neko od kolega boji ovakve kontrole. Godinama smo napadani da radimo nelegalno i bez dozvola, a u stvari smo davali sve od sebe da se ova oblast zakonski uredi. Ima mnogo onih koji se bave ovim poslom, ali oni najjači mogu da se nabroje na prste. To su „SBB“, „Vektor“, „Ikom“ i „Avkom“. Njima je, svakako, u interesu da svojim korisnicima ponude najkvalitetniju uslugu. Zato smo proširili svoje ponude i krajem prošle godine i potpisivali ugovore o autorskim pravima i sada jedva čekamo da, konačno, legalizujemo svoje sisteme – rekao je France Presetnik, predsednik Udruženja privatnih kablovskih operatera, i dodao da se ne mogu zanemariti rezultati koje su on i njegove kolege postigle.

On je takođe objasnio da je strah od konkurencije ipak uspeo da nametne politiku niskih cena i ujedno obećao korisnicima kablovske televizije da ne moraju da strahuju od skoka mesečne pretplate.

U „SBB-u“, najvećoj kompaniji koja se bavi ovim poslom, takođe potvrđuju tvrdnje France Presetnika. Prema rečima Predraga Milićevića, zaduženog za odnose sa javnošću u ovom preduzeću, konačno će kvalitet usluga biti faktor koji presuđuje.

– Pogrešno je govoriti o malim i velikim operaterima. Postoje samo dobri i loši. Mi, u tom smislu, nemamo šta da brinemo. Opremu smo kupovali na svetskom tržištu i ispoštovali sve standarde. Veliki deo naše mreže je pokriven optičkim dvosmernim kablovima i, osim osnovnik usluga, u stanju smo da velikom broju potrošača ponudimo i atraktivni kablovski Internet – kazao je Milićević.
Da će im konačno biti jasno šta im je činiti misle i nadležni u „Ikomu“. Kako kaže Tanja Vučković, sada će bar znati u kom pravcu kompanija treba da se razvija, a i mnoge stvari će doći na svoje mesto.

Niko od naših sagovornika nije hteo da prozove konkurenciju i kaže ko baš i neće najbolje proći u ovoj trci za licencama. Ipak, svi su posumnjali da PTT „Kablovsko distributivni sistem“, jedino državno preduzeće koje se bavi ovim poslom, ipak neće opstati. Jer, kako kažu, zakon je u tom pogledu potpuno jasan – nigde ne piše da javno preduzeće može da se bavi ovim poslom, već se to ostavlja privatnicima.

Tagovi

Povezani tekstovi