Kako je počela hajka na Gruhonjića: Kad te predsednik brani od pretnji zbog manipulativnog snimka

Snimak ekrana: N1
Snimak ekrana: N1

„Kuva“ u predizbornom Novom Sadu. Izjava profesora Dinka Gruhonjića, stara više od godinu dana, istrgnuta iz kontektsta i namerno pogrešno tumačena, poslužila je kao opravdanje za lov na Dinka, za blokadu Filozofskog fakulteta, zvuke sirena i patriotske stihove. Stiglo je i do državnog vrha, a da li je odatle sve i krenulo?

 

Već tri dana u novosadski Filozofski fakultet ne mogu da uđu ni njegovi studenti, ni profesori, pa čak ni uprava. Svoj fakultet napustili su zbog bezbednosti, istog onog dana kada je u fakultet ušetala grupa mladih, sumnja se onih koji nikada tu kročili nisu, i blokirala ga.

 

Pevaju o Kosovu, na majicama nose lik Legije, tvrde da su studenti i traže otkaz za profesora ovog fakulteta – Dinka Gruhonjića.

 

„Mi nemamo ništa lično protiv profesora Gruhonjića, ali imamo protiv njegovih izjava. I opet da ponovim, on može da bude vrhunski naučnik, ali mora da zna da snosi odgovornost kao član akademske zajednice“, kazao je Damjan Vakanjac, student prorektor.

 

Akademska zajednica pojavljuje se, međutim, na kontraskupu, dan pre i posle ovog protiv Gruhonjića. Tada studenti i kolege poručuju da njega, kao i autonomiju fakulteta, ne daju.

 

„Studenti i studenti koji se tako predstavljaju, su nam postavili ultimatum. Predstavljaju se kao ljudi spremni za dijalog, evo kako on izgleda. Oni dobro znaju da smo mi po zakonu učinili sve“, poručila je Ivana Živančević Sekeruš, dekanica Filozofskog fakulteta.

 

Znaju, kaže dekanica i da Etička komisija fakulteta zaseda tek 2. aprila. I da pre toga, ništa ne može da se preduzme.

 

A da biste razumeli zašto je uopšte slučaj profesora Gruhonjića do Etičke komisije i došao, ovu priču premotaćemo još dve nedelje unazad.

 

Prvo se na društvenim mrežama pojavljuje snimak Gruhonjićevog gostovanja na festivalu Rebedu u Dubrovniku i to od prošle godine. Klip montiran tako da onaj ko na njega klikne čuje i vidi samo jedno.

 

„Pa su mi čak izmislili ime Sabahudin, iako ja imam jedno lepo ime, Dinko, kao Dinko Šakić“, rekao je Gruhonjić u Dubrovniku 2023. godine.

 

Dok je istina potpuno drugačija. I nema nikakve veze sa komandantom logora u Jasenovcu.

 

„Dakle, nije dobio ime po Dinku Šakiću, nego je dobio po čuvenom pesniku“, objašnjava Veljko Lalić, urednik Nedeljnika.

 

Dinku Šimunoviću. I džaba Gruhonjić danima ponavlja da je samo bio ironičan, i džaba fektčekeri svi redom pišu da je video manipulativan, pretnje Gruhonjiću ne prestaju. Preti mu se smrću, fakultetski parlament traži otkaz, a predsednik u istoj izjavi i osuđuje i još jače napada.

 

„Sve najgore mislim o svakoj reči i svakoj izjavi Dinka Gruhonjića, ali ću svom svojom snagom i autoritetom predsednika da štitim njegov fizički integritet i njegovo pravo na drugačije mišljenje. A ne postoji čovek koji gore ili lošije misli o svakom slovu ili reči koje taj čovek izgovorio. Sram ga bilo za Dinka Šakića, sram ga bilo“, poručio je predsednik Aleksandar Vučić.

 

I šta god da je bila namera predsednika, za urednika Nedeljnika ova izjava jasan je znak da iza hajke na novosadskog novinara i profesora stoji u stvari država.

 

„Mislim, stvarno da mora država da se izbaci na čistac. Jer ako vi nađete svakog ko preti na Fejsbuku, na bilo čemu, dakle ne možete da ne nađete ljude koji prete ljudima ispred njihovih kuća i direktno im ugrožavaju bezbednost“, kaže Lalić.

 

„Ovo jeste pitanje kolege Gruhonjića, ali ovo je sad preraslo u pitanje svih nas. Mislim da je ovo negde ključni momenat da se kao društvo zaista zamislimo, pa gde mi to idemo“, ocenila je profesorka Filozofskog fakulteta Smiljana Milinkov.

 

Jer, sada su na red došli Gruhonjić i Filozofski, a sutra će, dodaje Milinkov, to biti neko drugi.

 

izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi