Kako protiv pobunjenih studenata? Ljubavnu svađu tabloidi predstavili kao tuču „oko para za rušenje Vučića“

Izvor:Canva
Izvor:Canva

Kako protiv pobunjenih studenata? Pokušali su kolima, provokatorima, ali po svemu sudeći, medijska mašinerija vlasti uključena je na 6.000 obrtaja. Tako je rasprava novosadskog studentskog para u kampusu Univerziteta u medijima predstavljena kao tuča oko para za rušenje Aleksandra Vučića. Studenti novinarstva su barem naučili šta je tačno spin, pa makar i na svojoj koži.

 

Dvoje mladih studenata, momak i devojka, posvađali su se u Novom Sadu.

 

„Šta je? Aj’ mrš kući. Pusti me!“

 

Gde je ovde vest i zašto to gledate u Dnevniku N1? Pa, zato što je sporečkanje novosadskog para završilo kao vest broj jedan u medijima bliskim vlasti.

 

„Sinoć je došlo do međusobnog šamaranja i batinanja opozicionih predstavnika. Među pristalicama Dragana Đilasa proširio se međusobnog fizičkog obračuna predvodnika njima suprotstavljene organizacije ‘Borba’, koja deluje po direktivama Miroslava Aleksića i ZLF. Kako navode Đilasovi omladinci koji su bili očevici ovog događaja, scenama nasilja je prethodila rasprava oko raspodele novca koji je organizacija ‘Borba’ dobila od Aleksića“, pročitala je voditeljka Pinka.

 

U prilogu Pinka je rečeno: „Ova grupa aktivista omanula je, očigledno, u izvršenju zadataka povodom blokade visokoškolskih ustanova, pa im je od donora prosleđeno manje novca nego što je bilo dogovoreno“.

 

Omladinac koji je autor tvrdnje da je rasprava nastala oko novca je novinar Večernjih novosti iz Novog Sada koji, kako mu piše u biografiji, još studira književnost, a u slobodno vreme voli da piše i poeziju i prozu. Proza mladog pisca u startu je zapažena, do mere da je našla mesto i u Drugom dnevniku javnog medijskog servisa, a svoijm pisanjem je uverio čak i predsednika da je napisano – istina.

 

„Predsednik Vučić je, odgovarajući na novinarska pitanja, komentarisao protest studenata i snimka koji se pojavio na društvenim mrežama, na kom se mladi žučno raspravljaju, pa čak i fizički obračunavaju zbog raspodele novca koji dobijaju za organizaciju protesta. Predsednik države moli mlade da to ne čine“, pročitala je voditeljka RTS-a.

 

„Pozivam te devojke momke, koji se tuku oko tih para za moje rušenje. To što im daju, malo spolja, malo iznutra, da bi mene rušili. Nemojte, deco, da se tučete oko toga. Dođite da radite za svoju zemlju, obezbedićemo da zaradite više para, na pošten način i da pomognete svojoj zemlji“, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

 

Za predsednikovu informaciju, studentkinja o kojoj govori pošteno radi, i to u Beogradu, a popodne se vraća u Novi Sad kako bi spavala na blokiranom Filozofskom fakultetu. Pitali smo je šta se to strašno desilo u kampusu.

 

„Desilo se to da su se momak i devojka posvađali, a da predsednik jedne vrlo ozbiljne države na Balkanu se bavi svađom para. Ono što je sad glavni problem je da pokušavaju da delegitimizuju studentske proteste koji se šire nenormalnom brzinom, sa vrlo jasnim zahtevima, i meni je jasno da će oni na sve moguće načine tražiti što represivnije mere kako bi ugušili taj bunt koji se kod studenata konačno javio“, kaže studentkinja Mila Pajić.

 

N1 je istraživao da li među poklonima za studente ima i para sumnjivog porekla. Ispostavilo se da su informacije tačne. Ipak, novčanice su samo — alegorija.

 

„Neko od naših sugrađana je doneo, pošto je video šta se dešavalo i na RTS-u i svuda redom, i doneo nam je ove novce, da tako nazovemo, rekao evo vam, iskoristite. To su ti novci oko kojih se potencijalno, kako kažu, studenti svađaju. I vidimo sliku našeg predsednika i nula dinara. Tako da, hvala im“, kaže Lazar Dinić iz grupe „STAV“.

 

Studenti i studentkinje nemaju dileme – kad vlast ne zna kako da diskredituje pobunu, iz rukava vadi stari dobri radikalski rečnik.

 

„To su već stari, hajde tako da se izrazim, stari fazoni sa stranim plaćenicima i domaćim izdajnicima. Mislim da su već davnih dana, pa čak i devedesetih, prevaziđeni. To je jedna mantra koja se stalno vrti u krug“, ističe studentkinja Mila Pajić.

 

Javnom medijskom servisu uputili smo pitanje da li imaju bilo kakav dokaz da je do rasprave studenata došlo zbog raspodele novca za organizaciju protesta, jer se u Dnevniku RTS-a nisu ogradili od mogućnosti da vest nije istinita, već su je naveli kao dokazanu tvrdnju. Odgovor nismo dobili. Dnevnik su uređivali Dušan Ubović i Bojana Mlađenović.

 

Izvor: N1

Tagovi

Povezani tekstovi