Kipar: Iza rešetaka zbog lažnih vesti – Neposredna pretnja slobodi medija

kipar

Media Freedom Rapid Response (MFRR) oštro osuđuje zakonski predlog na Kipru koji ugrožava slobodu štampe pod maskom borbe protiv dezinformacija. Ovaj amandman, koji kriminalizuje „lažne vesti“ i nameće oštre kazne, rizikuje da uguši nezavisno novinarstvo i podstakne autocenzuru. Naš međunarodni konzorcijum poziva vlasti da se usklade sa međunarodnim standardima ljudskih prava, promovišu medijsku etiku i štite slobodu izražavanja, umesto da vrše kontrolu medija.

 

Koalicija MFRR je ozbiljno zabrinuta zbog nedavnog zakonskog predloga na Kipru, koji ima za cilj da kriminalizuje širenje lažnih vesti drakonskim kaznama, uključujući zatvorske kazne do pet godina. Ovaj predloženi amandman na krivični zakonik zemlje, o kojem je raspravljao Pravni komitet kiparskog parlamenta 3. jula 2024. godine, a predviđen za parlamentarnu debatu u septembru, predstavlja značajnu pretnju medijskom pluralizmu i demokratiji u evropskoj državi članici.

 

Ove odredbe bi mogle imati dubok efekat zastrašivanja, što bi dovelo do široko rasprostranjene autocenzure među medijskim profesionalcima, organizacijama civilnog društva, aktivistima i običnim građanima. Pored toga, dvosmislenost i sporna priroda onoga što čini „lažne vesti“ pogoršavaju potencijal za proizvoljno sprovođenje, uz rizik da oni na vlasti na kraju potiskuju legitimno neslaganje i kritiku.

 

Postojanje takvih nejasnih zakona, i njihovo eksponencijalno usvajanje poslednjih godina širom sveta, često je bilo sredstvo političke kontrole nad informacijama, a ne sredstvo za poboljšanje njihovog kvaliteta. Dokazi pokazuju da su represivni organi više puta koristili zakone protiv dezinformacija kako bi uticali na javno mnjenje o tome šta se smatra istinitim ili lažnim, uvredljivim, opasnim ili pobunjeničkim. Prema predloženom zakonu, kiparski državni tužilac bi imao ovlašćenje da utvrdi šta predstavlja klevetu, koja će biti prekvalifikovana iz građanskog u krivični prestup.

 

Protivimo se izjavi zamenika državnog tužioca Kipra Savvasa Angelidesa, koji tvrdi da je potrebno „povlačenje granice između slobode govora i nepromišljenosti“. Međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju, Savet Evrope i Ujedinjene nacije, dosledno osuđuje kriminalizaciju lažnih vesti.

 

Isto tako, Evropski sud za ljudska prava i UN su naglasili da su zabrane lažnih informacija nespojive sa pravom na slobodu izražavanja. Nedavno usvojeni Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Evropski zakon o slobodi medija (EMFA) – ako se efikasno primene – obezbeđuju Kipru okvir za rešavanje dezinformacija bez pribegavanja krivičnim kaznama.

 

Takođe smo uznemireni što je na sličan način lokalna administracija na Severnom Kipru 20. maja odobrila paket izmena i dopuna krivičnog zakona i srodnih zakona. Ovim se proširuje definicija „zle namere“, kriminalizujući aktivnosti poput objavljivanja „lažnih vesti“ i vređanja državnih zvaničnika, što podseća na represivne mere uočene u Turskoj.

 

MFRR poziva kiparski parlament da ponovo razmotri predložene amandmane, usklađujući zakonodavne napore sa međunarodnim standardima ljudskih prava i najboljom praksom. Pozivamo vlasti da izbegavaju gušenje legitimnog novinarskog rada i da usvoje nerepresivne mehanizme za poboljšanje medijskog okruženja, kao što su jačanje medijske etike, promovisanje javnih medija i podsticanje medijskog pluralizma.

 

Dalje podstičemo zakonodavce da saslušaju i pozabave se zabrinutostima novinarske zajednice, kako bi se zaštitilo ustavom zagarantovano pravo na slobodu izražavanja i istraživačko novinarstvo na Kipru.

 

Prekomerne novčane kazne, zatvorske kazne, kontrole sadržaja i ispravke predstavljaju značajnu pretnju slobodi štampe i nemaju mesta u zakonima o medijskoj regulativi. Čvrsto smo solidarni sa kiparskim novinarima u protivljenju ovim regresivnim merama.

 

Izvor: EFJ

Tagovi

Povezani tekstovi