Bivši ukrajinski predsednik Leonid Kučma mogao bi se uskoro naći na optuženičkoj klupi zbog umešanosti u ubistvo Georgija Gongadzea, novinara likvidiranog u Kijevu u jesen 2000. godine.
U eventualnom suđenju Kučmi, čijoj desetogodišnjoj vladavini nije nedostajalo korupcionaških afera, ne bi, međutim, bilo primesa političkog revanšizma toliko karakterističnog za „postrevolucionarne periode“ u zemljama nekadašnjeg istočkog bloka.
Reč je, naime, o klasičnom kriminalu i nasilju izazvanom upornim nastojanjima novinara da dopre do najviših centara korupcije i raskrinka njene nosioce.
Slučaj Gongadze spada u nedovršene priče kojima se ukrajinska javnost sa nesmanjenim interesovanjem bavi već godinama, a koje još opstaju kao prazne stranice dosijea iz nadležnosti ovdašnje policije. Zato je jučerašnje sapštenje policije o hapšenju osumnjičenih za ovaj besprimerni zločin i te kako uzburkalo domaću javnost.
Kobni taksi
Georgij Gongadze je poslednji put viđen živ u centru Kijeva u septembru 2000. Nekoliko meseci kasnije, njegovo obezglavljeno telo pronađeno je zakopano u jednoj šumi izvan grada. Prema rečima istražitelja, u pitanju je klasična likvidacija po narudžbini a ubice su, očigledno, dobro isplanirale svoju akciju.
Te večeri, kako navode svedoci, Gongadze je iz stana jedne saradnice skrenuo ka svojoj kući. Nije ni slutio da je taksi koji je pozvao već odavno čekao žrtvu. Vozač je novinaru objasnio da mu je prednje sedište polomljeno i da bi bilo bolje da sedne na zadnje, što je ovaj i učinio. Tek što je vozilo krenulo u njega je uskočilo još troje ljudi. Ovi su odmah počeli da tuku nesrećnog Gongadzea koji nije imao nikakve šanse da se izvuče iz klopke. Automobil se potom udaljio velikom brzinom.
Šta se tačno potom dešđavalo, saznaće se tek po okončanju istrage. Ali, prema informaciji koju prenosi ukrajinski list „Sevodnja“, do ubistva novinara došlo je – sticajem okolnosti. Naime, tokom batinanja jedan od zločinaca je Gongadzeu, najverovatnije, uperio pištolj u glavu ne bi li ga dodatno zastrašio. Pištolj je opalio a metak je završio u glavi žrtve. Upravo je mogućnost da policija nađe metak i da identifikuje pištolj iz kojeg je pucano navela napadače da prvo pokušaju da spale telo, a onda i da ga obezglave. Gde se nalazi glava Georgija Gongadzea ni danas nije poznato.
U svakom slučaju, smrt novinara podigla je veliku prašinu u Ukrajini. Opozicija u parlamentu odmah je kao nalogodavca označila predsednika države Leonida Kučmu. Optužba je zasnovana na tonskom zapisu koji je nadležnima prosledio jedan od bivših Kučminih telohranitelja Nikolaj Meljničenko, a na kojima se, navodno, čuje glas predsednika koji od svog ministra policije Jurija Kravčenka traži da ga oslobodi Gongadzea.
„Sklonite ga, izbacite, predsjte ga Čečenima“, čuju se na snimku, čiju autentičnost, međutim, mnogii dovode u sumnju. Kako navodi policija, Kravčenko bi već danas trebalo dase pojavi pred istražiteljima i objasni ceo slučaj.
Vrhovni tužilac Ukrajine Svjatoslav Piskun tvrdi da će imena svih onih koji su, kao nalogodavci ili izvršitelji, umešani u ubistvo biti obelodanjena najkansnije za dva meseca. Piskunov zamenik Viktor Šokin takođe misli da je ceo slučaj pred konačnim razrešenjem:
„Motiv ubistva nam je poznat, ali tu informaciju još ne možemoda objavimo, u interesu istrage.“
Policija je, inače, uspela da uhapsi dvojicu učesnika ovog zločina, dok se za jednim još traga.
Vreme za istinu
Dosije Gongadze je dovoljno dugo skupljao prašinu po policama nadležnih policijskih službi. Nema sumnje da je u proteklih pet godina mnogo toga prećutano, kako iz razloga nepostojanja validnih dokaza, takoi zbog političkih prilika. Jer optužnica seže u sam vrh države. Ipak, ubistvo je ubistvo i Ukrajina je u ovom slučaju suočena sa zahtevima za istinu ne samo sa domaćeg terena nego i iz inostranstva.
Pomenimo, na kraju, da se najistaknutiji mogućni učesnik ovog slučaja Leonid Kučma trenutno nalazi na odmoru u Češkoj. Bivši ministar Kravčenko takođe nije u Kijevu. Poslednji put je viđen na Krimu i nije nemoguće da je već prebegao u Rusiju. U svakom slučaju na posao bi trebalo da se javi u petak. Ukrajinski istražitelj voljni su da ga sačekaju.
Slobodan Samardžija