Koluvija treći put tužio KRIK

Foto: N1
Foto: N1

Predrag Koluvija, vlasnik firme „Jovanjica“ kome se sudi da je šef kriminalne grupe koja je proizvela više od tonu i po marihuane, tužio je KRIK zbog teksta u kome smo otkrili da ga je i pre slučaja „Jovanjica“ tužilaštvo sumnjičilo da je uključen u proizvodnju marihuane. Ovo je treća tužba koju je Koluvija podneo protiv redakcije KRIK-a. Urednik Stevan Dojčinović kaže da nema sumnje da je u pitanju SLAPP i da na ovaj način Koluvija želi da ućutka KRIK da prestane da izveštava o „Jovanjici“, jednom od najvažnijih slučajeva u državi.

 

Krajem juna ove godine KRIK je otkrio da je Tužilaštvo za organizovani kriminal još 2012. godine sumnjičilo Koluviju da je bio na čelu grupe koja je uzgajala marihuanu u laboratoriji sakrivenoj u podrumima tri kuće na Karaburmi. Ovo otkriće je, poput drugih KRIK-ovih tekstova, zasnovano na zvaničnim informacijama – policijskim, tužilačkim i sudskim dokumentima iz akcije „Cepelin“, ali i na svedočenju očevidaca. Naime, vlasnik jedne od kuća u kojoj je gajena marihuana ispričao je za KRIK da je upravo Koluvija bio zakupac njegove kuće.

 

Ovo otkriće, međutim, donelo je novu tužbu KRIK-u koju je Koluvija podneo nedugo pred istek zakonskog roka od šest meseci od objavljivanja teksta. Na adresu redakcije stigla je danas.

 

Koluvija tvrdi da mu je ovaj tekst povredio čast i ugled i traži da mu KRIK isplati 100.000 dinara odštete. Ovo je inače treća tužba koju je podneo protiv KRIK-a – jedan postupak je završen u njegovu korist, ali je KRIK nastavio da koristi preostala pravna sredstva u zemlji – reviziju Vrhovnom sudu i ustavnu žalbu Ustavnom sudu. Suđenje po drugoj tužbi je i dalje u toku.

 

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović kaže da je treća tužba jasan znak da Koluvija vrši pritisak na redakciju kako bi prestala da izveštava o „Jovanjici“ i njemu kao prvotuženom – iako je u pitanju jedan od najvažnijih postupaka pred sudom za organizovani kriminal.

 

“KRIK, naravno, neće prestati da izveštava o Koluviji, koliko god puta da nas još tuži, ali nas brine to što je on osoba koja ima veliki uticaj u Srbiji i postavlja se pitanje da li možemo imati poštena suđenja”, kaže Dojčinović. “U jednom od prethodnih postupka po njegovog tužbi, sudija nas je ekspresno osudila i nismo bili u mogućnosti da potpuno iznesemo odbranu”.

 

U najnovijoj tužbi Koluvija nigde ne navodi šta je netačno u tekstu.

 

Tvrdi da mu je povređena pretpostavka nevinosti netačno navodeći da smo napisali da je vodio narko biznis sa svojim rođakom – iako to nigde u tekstu take ne piše. Ističe i da „imputiramo da je lice iz kriminogene sredine koje se bavi proizvodnjom i prometom opojne droge“ – iako smo u tekstu citirali šta su tvrdile institucije, odnosno tužilaštvo.

 

„Ovakvim tekstom tuženi kod čitaoca stvaraju sliku o tužiocu kao o nedodirljivom kriminalcu koji je iznad zakona i iza kog stoje vlastodršci i tajne službe koje poseduju sve poluge moći u ovoj državi“, piše u tužbi i dodaje da je „već četiri i po godine, od novembra 2019, izložen medijskom linču u kom su redovni učesnici i tuženi“.

 

Za sebe navodi da je običan porodičan čovek kakvih ima pet miliona i tvrdi da kao zastupnik firme „Koluvija Consulting“ poslovnim partnerima mora da dokazuje da novinski tekstovi o njemu nisu tačni „jer je o njemu stvorena slika kao o osionoj osobi koja je spremna na ’prljavu igru’ zahvaljujući zaštiti koju ima od strane udbe i vlasti“.

 

Slučaj „Jovanjica”

 

Koluviji se, podsetimo, sudi da je bio šef grupe koja je uzgajala marihuanu na imanju njegove firme „Jovanjica”. Osim ove, Tužilaštvo za organizovani kriminal protiv njega je podiglo još jednu optužnicu – u njoj tvrdi da je bio šef grupe sastavljene od policajaca i bezbednjaka koji su pomagali da gajenje marihuane ostane skriveno tako što su obezbeđivali imanje, Koluviji davali razne informacije iz policije, obezbeđivali mu specijalne policijske tablice. Iako su protiv Koluvije po optužnicama pokrenuta dva postupka pred Specijalnim sudom u Beogradu, oni su nedavno spojeni i sada se vodi objedinjeno suđenje.

 

Dok suđenje traje, Koluvija se brani sa slobode i razvija biznis. Između ostalog, počeo je da sarađuje i sa državnim Institutom za opštu i fizičku hemiju i uključen je u eksperimentalno ispitivanje sorti konoplje.

 

Njegov advokat Vladimir Đukanović, jedan je od najvažnijih ljudi SNS-a. Koluviju su svojim izvajava javno branili i Ana Brnabić, dok je bila premijerka, ali i Aleksandar Vučić, predsednik države.

 

Istovremeno, Koluvija podnosi tužbe protiv medija koji kritički izveštavaju o slučaju „Jovanjica”.

 

Tužbe protiv KRIK-a

 

Nova Koluvijina tužba protiv KRIK-a je treća koju je podneo protiv novinara i urednika ove redakcije.

 

Prethodne dve tužbe Koluvija je podneo zbog vesti sa suđenja „Jovanjica”. Jedan postupak je u toku, dok je u drugom postupku KRIK pravosnažno osuđen i to jer je u vesti Koluvija nazvan „optuženi narko-bos”. Sudije nisu uzele u obzir objašnjenje KRIK-a da je u pitanju izveštaj sa suđenja koje traje i da je u tekstu jasno navedeno da je Koluvija optužen, a ne osuđen, da je u vesti objavljena i Koluvijina odbrana, kao i da je reč o temi od velikog značaja za javnost. KRIK je na ovu presudu izjavio reviziju Vrhovnom sudu i ustavnu žalbu Ustavnom sudu i nakon što isrcpi sva pravna sredstva u zemlji, pokrenuće postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

 

Osim Koluvije, protiv KRIK-a su poslednjih nekoliko godina ovakve SLAPP tužbe podnosili i drugi optuženi za organizovani kriminal, kao i biznismeni bliski vlasti, državni službenici, pa čak i ministri. Redakcija, ali i međunarodna novinska udruženja, smatraju da su u pitanju tužbe čiji cilj nije zadovoljenje pravde, već pritisak na redakciju kako bi prestala da istražuje i izveštava o temama od javnog interesa.

 

Ovo je 17. postupak koji se protiv novinara ove redakcije vodi po SLAPP tužbama.

 

Izvor: KRIK

Tagovi

Povezani tekstovi