Lažni intervjui sa novinarima se koriste za promociju sumnjive kripto platforme

Slika: Canva
Slika: Canva

Kroz lažne intervjue se promoviše zarada na ovoj platformi i navode korisnici da ostave svoje lične podatke.

 

Posljednjih mjesec dana korisnicima društvene mreže Facebook na feedu se pojavljuju sponzorisane objave u kojima su istaknute fotografije poznatih ličnosti iz Bosne i Hercegovine (BiH) a u kojima se, kako je predstavljeno, čini da su dali intervjue za neke od popularnih portala u BiH. Među osobama se nalaze i novinari Avdo Avdić, Senad Hadžifejzović, Senad Pećanin, Amarildo Gutić te zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice Duška Jurišić.

 

Nakon što korisnik klikne na objavu na Facebooku, otvara se stranica koja naizgled podsjeća na Dnevni avaz ili Oslobođenje, ali se nalazi na drugoj domeni weedenhost.com. Na toj stranici korisnik može da pročita lažni intervju u kojem se promoviše zarada na platformi  „Nearest Edge“. Svi linkovi i sekcije vode na navodno “zvaničnu” stranicu Nearest Edge, na domeni weedenhost.com, gdje korisnik može da se prijavi i ostavi svoje lične podatke. Nearest Edge, koja ima drugi logotip u odnosu na oficijelnu kripto platformu pod ovim imenom, je na weedenhost.com predstavljena kao platforma koja koristi „umjetnu inteligenciju i najsavremenije algoritme za identifikaciju samo profitabilnih transakcija“.

 

Sam pogled na naslove poput „Centralna banka Bosne tuži Avdo Avdić zbog izjava koje je dao u programu uživo na televiziji“ ili „Centralna banka Bosne tuži Enis Bešlagić zbog izjava koje je dao u programu uživo na televiziji“ govore da je u pitanju sumnjiv sadržaj s obzirom na pravopisne greške.

 

U jednoj od objava na Facebooku u kojoj se spominje novinar Avdo Avdić piše da je on, u programu uživo, „požalio što je otkrio istinu. Ali već je bilo prekasno“. U izmišljenom intervjuu spominje se da je Avdić u razgovoru sa voditeljicom Emelom Burdžović na Klix.ba „otkrio tajnu“ i da je „emisija prekinuta pozivom iz Banke Bosne koja je zahtijevala da se program odmah zaustavi“. Burdžović u ovom lažnom intervjuu govori Avdiću da je gledaocima „priznao“ da se obogaćuje pomoću Nearest Edge platforme, nakon čega Avdić objašnjava kako zaraditi novac na toj platformi.

 

U drugoj objavi je korišteno ime Enisa Bešlagića, sa istim pitanjima i odgovorima kao i u slučaju sa Avdićem.

 

Na navodno zvaničnoj stranici Nearest Edge, na weedenhost.com domeni, nalaze se fotografije glumca Emira Hadžihafizbegovića i pjevača Dine Merlina te njihove lažne izjave da tu platformu koriste duže vremena i da su stekli profit koristeći je.

 

Dostupne su i lažne izjave drugih ličnosti iz BiH, poput voditeljice Almase Lazović, zamjenice ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duške Jurišić i novinara Senada Hadžifejzovića. Ispod njihovih fotografija postavljene su lažne izjave o navodnoj „dobrobiti korištenja platforme“. U izjavama je primijetno da se nije pazilo na rod, te tako u lažnoj izjavi Lazović piše da je ta voditeljica „uspio da zaradi ogromnu količinu novca za samo nekoliko nedelja“.

 

Na stranici su postavljeni i navodni komentari korisnika u kojima tvrde da su zaradili novac.

 

Platforma Raskrinkavanje je u nekoliko navrata u julu analizirala objave na Facebooku i lažne intervjue sa poznatim bh. ličnostima te ih je ocijenila kao lažne vijesti.

 

Prije dva dana Raskrinkavanje je ponovo pisalo o promociji sumnjive kripto platforme. Ovoga puta je analiziran izmišljeni intervju s režiserom Avdom Huseinovićem koji je, kako je navedeno, objavljen na stranici koja imitira portal Oslobodjenje.ba. Raskrinkavanje naglašava da je ovo najnoviji primjer manipulativne i lažne promocije sumnjive platforme za kriptovalute Nearest Edge, koja, kako se dodaje, sve više uzima maha u BiH.

 

Krađa identiteta poznatih ličnosti i lažni intervjui na internetu dešavali su se i ranije u cilju prodaje određenih medicinskih preparata bez ikakvih sankcija.

 

Izvor: Media.ba

Tagovi

Povezani tekstovi