Lažni račun za TV pretplatu

Poznato je da će TV pretplata biti naplaćivana preko jedinstvenog računa – sa strujom, a ne posebno. Ali, na ovom volšebnom računu nema ni pomena o utrošenoj električnoj energiji, niti ijednog podatka o Elektrodistribuciji Beograd ili EPS-u koji je kao javno preduzeće zadužen da organizuje naplatu.


Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS-a, izjavio je za Glas da bi pomenuti „račun“ trebalo predati policiji i da je to falsifikat.
– Kako to da je račun stigao baš vama koji najviše pišete protiv TV pretplate? – pitao je Tijanić.


Nino Brajović, predsednik Udruženja novinara Srbije, izjavio je da pomenuti slučaj samo još jednom potvrđuje veliko interesovanje za TV pretplatu i da samim tim može biti pogodno tle za politizaciju. On je napomenuo da je reč o ozbiljnom problemu, a ne samo o običnoj neslanoj šali.


Račun koji je dostavljen Glasu sadrži i tekući račun RTS-a, poreski identifikacioni broj, matični broj, poštanski fah RTV pretplate u Ulici kneza Višeslava 88 u Beogradu. Proverom na sajtu Narodne banke Srbije utvrđeno je da broj žiro računa i poreski broj zaista pripadaju RTS-u. Novinar je pokušao da dobije i neki odgovor od zaposlenih u RTV pretplati RTS, nazvavši broj 2547-071 naznačen na spornom računu, ali ovaj telefon je stalno bio zauzet. Nismo uspeli da dođemo do informacije da li se neko obratio državnoj televiziji primedbom da je dobio neki sumnjivi račun.


Za sada nema podataka da li je sličan „račun“ stigao i nekim drugim firmama i preduzećima, što bi već značilo da se falsifikator možda i nije sam, već da iza prevare stoji neka organizovana grupa. Načinu na koji se uvodi TV pretplata može se dosta toga prigovoriti, ali nedopustivo je da se neko koristi falsifikatima zarad nekog interesa koji može biti i politički.
Sigurno je da bi policija trebalo da brzo reaguje i istraži ovaj slučaj, jer falsifikati i širenje lažnih vesti sigurno nisu bezazlena krivična dela.

I. Stojković

Tagovi

Povezani tekstovi